Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Dekorování v duchu udržitelných Vánoc potěší vaše oko i planetu

Blíží se první adventní neděle a to znamená, že nejkouzelnější svátky v roce jsou už skoro za dveřmi. Každá mince má ale dvě strany a odvrácenou stránkou Vánoc je především jejich ekologická stopa v podobě množství odpadu, který se každoročně vyprodukuje. Pojměte letos vánoční výzdobu šetrně vůči životnímu prostředí.

Jana Kantorová | 2. 12. 2023

Při tvořivých aktivitách vznikají neopakovatelná díla, kterými si můžete originálně vyzdobit váš domov a ještě udělat radost planetě. „Existuje spousta materiálu, z kterého můžete tvořit – většinou se dá nasbírat v přírodě či sehnat doslova za pár korun. Starý textil, papír, přírodniny jako kamínky, šišky, listy nebo písek, korálky, drobné ozdoby, speciální barvy na různé povrchy, to vše je snadno dostupné a finančně nenáročné,“ říká Lenka Pachmanová, která vlastní specializovaný e-shop Koralky-dekorace.cz s kreativními potřebami pro všechny kreativce a milovníky tvoření.

Galerie: I vánoční dekorace lze pojmout udržitelně
Mohlo by se vám líbit

Vánoce 2023: Inspirace na vánoční dárky pro malé i větší děti

Máte doma malou kreativní duši, která touží po tvořivém dárku? Nebo vám před očima roste šéfkuchař či budoucí kosmonaut? Vytvořili jsme pro Ježíška malý souhrn dárků, které potěší všechny zvídavé děti.
marianne.cz

Dejte starým látkám nový život

Textilní výrobky jsou považovány za jednoho z největších znečišťovatelů životního prostředí. Chcete se podílet na pozitivní změně? Pomůže, když budete nakupovat s rozmyslem, recyklovat nebo třeba vlastnoručně vyrábět vánoční ozdoby z nepotřebných látek. Budete potřebovat jen jehlu a nit. „Kreativitě se meze nekladou, pro začátek můžete pracovat s jednoduššími tvary – zvonky, hvězdami, kometami, dárečky s mašlí či stromečky. Motiv si nejprve předkreslete křídou na látku, vystřihněte ho dvakrát a pro plastický efekt vyplňte ještě kousky jiné látky či vatou. Pro šití klidně zvolte kontrastní barvy a nebojte se ozdobit dalšími okrasami, jako jsou knoflíky, korálky a další ozdoby ze starých látek. Velmi hezky vypadají látkové ozdoby třeba z filcu,“ říká Lenka Pachmanová.

Mohlo by se vám líbit

Z korkových zátek vánoční ozdoby

Ať už patříte mezi milovníky vína, nebo zkrátka hledáte způsob, jak zabavit sebe i své ratolesti, jsou tito andílci ideální. Vyrobíte jich za hodinu tucet a stromečku budou slušet.
marianne.cz

Lucernička ze sklenice

Šanci na druhý život zasluhuje nejen textil, ale i sklo. Sklenice, lahve či zavařovačky můžou velice jednoduše posloužit jako krásné a efektní svícny. Při troše fantazie si je ještě navíc můžete zkrášlit, způsobů je na to hned několik. Zkuste například omotat sklenici vázacími drátky a připevnit na ně různorodé jehličnaté větvičky, kůru, mech či jiné materiály, které nasbíráte během zimní procházky v lese či parku. Pokud máte doma hezky tvarovanou skleněnou láhev z barevného skla, naaranžujte do ní světelný řetěz či nějakou svítící ozdobu. Vytvoříte tak krásně tlumené náladové světlo. Hezký efekt udělá i láhev z mléčného skla.

„Zavařovací sklenice můžete pomalovat barvami na sklo či na ně nalepit nějaké třpytky či ozdobné aplikace. Vytvoříte tak originální motivy, které se budou ve svátečně nazdobené domácnosti pěkně vyjímat. A že nemáte výtvarný talent a na malování si netroufáte? Využijte šablony, na výběr máte z nepřeberného množství designů,“ radí Lenka Pachmanová.

Mohlo by se vám líbit

Nástěnný vánoční stromek z větví šetří místo a my víme, jak si ho jednoduše vyrobit

Trápí vás nedostatek místa, ale po vánočním stromku toužíte? Světýlek ani kouzelných ozdob se vzdát nemusíte. Vyrobte si s námi nástěnný stromek, kam je všechny zavěsíte.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Dobrý nápad
Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Dobrý nápad
KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte

KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte

Dobrý nápad
Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají