Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Dětská radost z tvoření: Květinové obrázky

Info ikona
Lisování květin a listů s dětmi

V období, kdy roste a kvete nejvíce druhů rostlin, je ideální pustit se do jejich lisování. Snadný způsob, jak uchovat krásu přírody co nejdéle!

Jana Kantorová | 22. 10. 2023

Text: HELENA POKORNÁ HLADÍKOVÁ 

Na co se při lisování zaměřit  

Papíry na lisování rostlin musí být co nejsavější (ideálně pijáky ze sešitů), aby z přírodnin vytáhly maximum vody. Vždy po pár dnech během lisování je dobré tyto papíry měnit, jinak květy hnědnou. 

Druhy květin vhodných k lisování nejsou dané, pouze nesmí jít o ty chráněné zákonem. Lisovat se klidně dají i velké, bohaté květy. Jen je lepší z jejich středu odstranit několik okvětních plátků

Barevné květy, ale i vylisované listy vypadají krásně. Skvěle se hodí k výrobě herbáře, obrazu a zdobení fotoalb. 

Galerie: Jak na lisování květin
Mohlo by se vám líbit

PORTRÉT PŘÍRODY 

Co je potřeba: větší bílá čtvrtka, silný sešit nebo kniha na lisování květin, oboustranná lepenka, květiny, listy či jiné přírodniny vhodné k lisování, pinzeta, lupa, štěteček na čištění 

1. Nasbírané květiny a listy nejprve suchým štětečkem opatrně očistěte. 

2. Do sešitu či knihy vložte vybrané očištěné přírodniny a vyskládejte je tak, aby nebyly nikde ohnuté, pomačkané. Sešit/knihu zavřete, položte na zem nebo jiné pevné místo a ideálně ještě zatižte, třeba další tlustou knihou. Ponechte takto několik dní, klidně týdnů. 

3. Čtvrtku připravte na stůl a předem si na ní rozvrhněte uspořádání květin a listů. Pak na část papíru, kam chcete přírodninu umístit, nalepte kousek oboustranné lepenky. 

4. Pinzetou uchopte květ či list a opatrně položte na druhou stranu již připevněné lepenky. Pokračujte stejným způsobem, dokud nebude obrázek hotov podle vašich představ. 5. Lupou zkontrolujte, že jsou všechny potřebné části přírodnin dobře nalepené. 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku