Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

KVÍZ: Myš pozná každý, ale co další hlodavce z české přírody. Vyzkoušejte kvíz!

V naší přírodě je mnoho druhů hlodavců. Někteří jsou tak drobní, že byste je schovali v dlani, jiní váží až desítky kilogramů. Zjistěte o nich víc a vyzkoušejte kvíz, zda je poznáte podle obrázku.

Jana Bitalová | 30. 05. 2024

Nutrie říční

Nutrie říční je velký hlodavec, který je u nás k vidění čím dál častěji. Jde ovšem o invazivní druh. Pochází z Jižní Ameriky a původně byla do Evropy zavezena kvůli kožešinám, ale dostala se do volné přírody. Tam teď narušuje břehy řek a rybníků, kde si staví své nory, vytlačuje původní druhy a poškozuje vodní rostliny.

Bobr evropský

Bobr evropský je známý stavěním hrází, nor a kanálů z větví stromů a bláta, čímž ovlivňuje vodní ekosystémy. Dorůstá do velikosti až jednoho metru a může vážit až 30 kilogramů. Má hustou srst impregnovanou výměšky ze žláz, které brání průniku vody. Také stavba jeho těla je přizpůsobena, a to dokonce tak, že oči mají průhledná víčka a tlamu uzavře za předními řezáky, aby s nimi mohl pracovat pod vodou.

Ondatra pižmová 

Ondatra pižmová je středně velký hlodavec s voděodolnou srstí. Pochází ze Severní Ameriky, ale na začátku 20. století se dostala do Evropy, a to díky českému hraběti z rodu Colloredů. Z jeho panství se tento invazivní druh brzy rozšířil. Žije u řek, jezer i rybníků, kde si staví nory, do nichž rodí mláďata. Na rozdíl od nutrie ovšem ondatra nepřinesla větší problémy, a tak v řadě zemí, včetně České republiky, zdomácněla.

Krysa obecná

Krysu obecnou poznáte podle dlouhého ocasu a velkých uší. Asi nikoho nepřekvapí, že jde o všežravce, který hledá potravu blízko lidských obydlí. Bývá zaměňována za potkana, ale v porovnání s ním je méně robustní, má štíhlejší ocas, špičatější hlavu a větší uší.

Myš lesní

Myš lesní je drobný hlodavec s hnědou srstí a bílým břichem. Má velké oči a uši, což potřebuje ke své noční aktivitě. Vidět ji můžete v lesích, zahradách, na polích apod. Živí se semeny, hmyzem a jinými malými bezobratlými živočichy.

Křeček polní

Křeček polní je větší než domácí křeček. Má černé břicho a tělo v odstínech hnědé až žluté barvy s bílými skvrnami. Žije v norách, kde si ukládá zásoby potravy, které potřebuje v zimě. Převážně jde o semena a zelené části rostlin.

Hraboš polní

Hraboš polní je malý hlodavec s krátkou srstí a krátkým ocasem. Žije na loukách, polích a dalších otevřených plochách. Zemědělcům ovšem může přidělávat vrásky, protože dokáže zničit značnou část úrody.

Mohlo by se vám líbit

Chov morčat: V některých zemích nesmíte mít jen jedno. Důvod je logický!

Morčata jsou skvělými společníky, kteří se ozývají roztomilým pískáním. Jejich chov není příliš náročný, i když několik pravidel má. Díky jejich dodržení bude váš upovídaný společník spokojený a v dobré kondici.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Domácí zmrzku zvládnete i bez zmrzlinovače. Z čerstvých jahod bude dokonalá

Domácí zmrzku zvládnete i bez zmrzlinovače. Z čerstvých jahod bude dokonalá

Dobrý nápad
KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích

KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích

Dobrý nápad
Recept: Čokoládové muffiny s malinami, na kterých si opravdu pochutnáte

Recept: Čokoládové muffiny s malinami, na kterých si opravdu pochutnáte

Dobrý nápad
Recept na jahodovou bublaninu: Tahle vám zaručeně zachutná!

Recept na jahodovou bublaninu: Tahle vám zaručeně zachutná!