Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Příběh staré truhly, který má dobrý konec

Možná máte podobnou někde na půdě nebo jste ji či nějaký podobný kus nábytku objevili podobně jako my, odložený někde na ulici a bylo vám ho líto a taky pod sešlou fasádou měl docela elegantní design. Jestli jste se ještě stále nerozhodli, zdali jej má vůbec cenu ještě opravit, my říkáme, že ano a taky ukážeme jak na to.

Eva Všetíčková | 23. 11. 2022

Ze všeho nejdřív truhlu (nebo jiný kousek nábytku) aspoň zběžně prohlédněte. Zjistěte, jestli není dřevo napadené dřevokazným hmyzem nebo houbami a jestli je potřeba vyměnit některé části, protože jsou mechanicky poškozené, případně chybějí. Zkontrolujte taky pevnost všech spojů. Jestli jste se do ní už teď zamilovali, přeneste ji někam pod střechu, očistěte, umyjte vodou s octem nebo malým množstvím čisticího prostředku a nechte pořádně vyschnout. Většinou je sice nakonec potřeba větší rozsah prací než si ze začátku myslíte, ale nevzdávejte to a zkuste jí vrátit její dřívější slávu.

Info ikona
Původní stav

Na opravu truhly budete potřebovat:

 • drátěný kartáč
 • elektrickou brusku
 • smirkový papír
 • dláto
 • kleště
 • odrezovač
 • přípravek proti dřevokaznému hmyzu a houbám (například Lignofix)
 • pilu a hoblík
 • truhlářské svěrky
 • tvrdnoucí olej nebo vosk (například Vosk na dřevo Natur)
 • šroubovák
 • koženou šňůrku (k dostání např. Koralek-obchod.cz, 40Kč/1m)
Info ikona
1. krok, odstranění všech nepůvodních prvků

Jak na to:

1. Odstraňte všechny nepůvodní části a doplňky. Co je možné odmontovat bez poškození dřeva, například kování nebo zámek, to udělejte a zachovejte pro pozdější opravu a zpětnou montáž.

Info ikona
2. krok – označení a rozebrání

2. Označte a rozeberte všechny kusy, které jsou uvolněné nebo poškozené, rozeberte spoje, které pevně nedrží. Někdy je lepší rozebrat celou truhlu, jednotlivé díly očistit a opravit (některé dokonce nahradit replikami) a následně znovu slepit dohromady. Ušetříte si tak spoustu práce a opravu jednotlivých spojů.

Info ikona
3. krok – odstranění starých nátěrů

3. Zbavte truhlu (nebo jiný kus nábytku) starých nátěrů. Můžete postupovat dvěma způsoby – mechanicky nebo chemicky. Mechanicky odstraňte barvu broušením, ať už ručně smirkovým papírem, nebo pomocí elektrické brusky. Chemicky pomocí louhu či organického rozpouštědla. Nátěry doporučujeme odstranit nejlépe až na čisté dřevo. Pokud nátěr na dřevě dobře drží, stačí ho jen přebrousit – získáte tak rovnou krásnou patinu.

Info ikona
4. krok – ošetření proti dřevokaznému hmyzu a houbám

4. Poškozené nebo chybějící části je potřeba nahradit. Nejlepší je sehnat staré, ale zdravé dřevo, které bude mít podobné vlastnosti i vzhled. Pokud použijete dřevo nové, při jeho povrchové úpravě se snažte docílit podobného vzhledu, jaký má dřevo původní. Všechny díly slepte a zajistěte truhlářskými svěrkami. Po zaschnutí natřete truhlu (nebo jiný kus nábytku) přípravkem proti dřevokaznému hmyzu a houbám a povrch napusťte tvrdnoucím olejem či voskem, který přílliš nezmění barvu dřeva. Poté na truhlu zpět přidělejte kování, zámek a další. Ocelové části stačí většinou očistit železným kartáčem, případně natřít odrezovačem.

Info ikona
5. krok – zajištění víka před převrácením

5. Víko truhly zajistěte proti převrácení z každé strany koženými šňůrkami upevněnými v očkách z vnitřní strany boků truhly a víka. Rošt z nových prken pak překryjte vlněným plédem, poklaďte měkkými polštáři, kterými můžete vyložit i víko, otevřete si knihu – klidně o kutění, a vychutnávejte si zasloužené dílo i odpočinek.

Info ikona
Nový život staré truhly

Opravená truhla poslouží třeba také k elegantnímu uskladnění sezonního textilu, ale může se snadno proměnit v originální a pohodlné posezení.

Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Recept na jahodovou bublaninu: Tahle vám zaručeně zachutná!

Recept na jahodovou bublaninu: Tahle vám zaručeně zachutná!

Dobrý nápad
KVÍZ: Kolik toho víte o kávě, kterou možná právě vy pijete každý den?

KVÍZ: Kolik toho víte o kávě, kterou možná právě vy pijete každý den?

Dobrý nápad
Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli

Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli

Dobrý nápad
Sezóna jahod vrcholí! Pusťte se do marmelády a užívejte si jejich chuť po celý rok

Sezóna jahod vrcholí! Pusťte se do marmelády a užívejte si jejich chuť po celý rok