Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Stop komárům! Vyrobte svíčku, která odpudí hmyzáky. Většinu složek máte doma

Konečně se oteplují večery, a tak je možné sedět venku do pozdějších hodin. Jenže s tím se pojí také přítomnost komárů, kteří bezhlavě útočí, což končí nepříjemnými štípanci. Vyrobte proto svíčku, která bude tyto nevítané hosty odpuzovat.

Jana Bitalová | 28. 05. 2024

Komáry si lze držet dál od těla několika způsoby, mezi něž patří repelenty. K posezení na terase nebo balkonu se nicméně hodí svíčka, která vám bude vonět, ale komáři ji neocení. Vyrobíte ji snadno, klidně i ze zbytků svíček, které máte doma.

Dejte se do díla a vytvořte si svíčku proti komárům

Budete potřebovat:

  • vosk (kupovaný nebo ze zbytků vyhořelých svíček)
  • knot a plíšek k jeho uchycení
  • nádobu vhodnou na odlévání svíček (musí vydržet vysokou teplotu), ideální jsou sklenice od již vyhořelých svíček
  • sponu na sáčky
  • kousky citronové kůry, pár snítek levandule, hřebíček
  • citronelový esenciální olej

Vosk doporučujeme použít přírodní, jako je třeba sójový vosk. Z běžného parafínu, který nemá rostlinný původ, se totiž do ovzduší uvolňují chemikálie, jaké bychom dýchat neměli.

Dále budete potřebovat knot a plíšek, do nějž ho vložíte a pomocí samolepky nebo lepicí pistole připevníte ke sklenici. K uchycení knotu nahoře vám poslouží spona na sáčky, kterou položíte přes hrany sklenice a upevníte do ní knot, aby v tekutém vosku neplaval. 

Nám voní, komárům páchne

Nyní přichází na řadu důležitá položka, a to přísady proti komárům. Obecně lze říct, že nemusí citron, citronelu, šantu kočičí, bazalku, levanduli, meduňku, tymián, rozmarýn, hřebíček a měsíček lékařský. Ve svíčce je příjemnou kombinací například nadrobno nasekaná citronová kůra a levandule s citronelovým esenciálním olejem a hřebíčkem.

V rendlíku na vodní lázni rozpustíte vosk. Pokud používáte zbytky vyhořelých svíček, pak nezapomeňte vytáhnout knoty. Do roztaveného vosku nakapejte 15 až 30 kapek esenciálního oleje (záleží na tom, jak velkou svíčku vyrábíte), vlijte ho do poloviny sklenice a nechte chvilku tuhnout – vosk začne ztrácet průhlednost. V tu chvíli vsypte asi dvě špetky směsi citronu a levandule. Snažte se ale tyto pevné části dávat dál od knotu, ať se nepálí.

Dolijte vosk a znovu počkejte do částečného zatuhnutí, než přidáte další citron a levanduli. Tuto směs pak použijte i na povrch svíčky těsně předtím, než úplně ztuhne (měla by ještě dostatečně lepit, aby na ní přísady držely). Na okraje také vyskládejte hřebíček. Počkejte, až svíčka úplně vychladne, sundejte sponu, zastřihněte knot… a máte hotovo. 

Mohlo by se vám líbit

Recept na mátový sirup, s nímž vykouzlíte svěží limonádu. Rodina i návštěvy budou ohromené!

Vzhledem k aktuálnímu počasí nejspíš na osvěžení ještě nemyslíte, ale s horkými letními dny bude ideální doba na domácí limonády. Proto si už teď připravte sirup z máty, která na jaře roste jako houby po dešti.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Recept na jahodovou bublaninu: Tahle vám zaručeně zachutná!

Recept na jahodovou bublaninu: Tahle vám zaručeně zachutná!

Dobrý nápad
KVÍZ: Kolik toho víte o kávě, kterou možná právě vy pijete každý den?

KVÍZ: Kolik toho víte o kávě, kterou možná právě vy pijete každý den?

Dobrý nápad
Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli

Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli

Dobrý nápad
Sezóna jahod vrcholí! Pusťte se do marmelády a užívejte si jejich chuť po celý rok

Sezóna jahod vrcholí! Pusťte se do marmelády a užívejte si jejich chuť po celý rok