Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Terapie mrazem? Kryokomora vás omladí, zlepší vám imunitu i náladu

Info ikona
Kryokomora

Zalézt si na čtvrt hodiny do sauny při teplotě 100 stupňů Celsia už považujeme za něco normálního. Ale co zkusit maximálně na 3 minuty mínus 130 stupňů Celsia v kryokomoře? Pro někoho téměř nemožné, pro jiné zase způsob, jak podpořit regeneraci svalů a kloubů, imunitu, hubnutí, omlazení i psychiku. Kryokomor u nás ale není mnoho.

Jana Kantorová | 27. 08. 2023

Pokud se cítíte promrzlí i tehdy, když je jen lehce pod nulou, neznamená to, že pro vás kryokomora s více než ‒100 stupni Celsia není. Jestli vás láká, neváhejte. Je to dobrá výzva, která vás ozdraví, a také skvělá zkušenost. Přinejhorším vylezete po pár vteřinách zase ven do příjemné pokojové teploty, kde se zahřejete pohybem. I přesto, že má návštěva kryokomory mnohé blahodárné účinky na náš organismus, je jich u nás jen pár, protože počáteční investice je velmi vysoká.

Pojďme si popsat, jak taková návštěva mrazivé kryokomory vůbec probíhá. Vyzpovídali jsme club managera Václava Rázla z fitcentra Gymstory v Obchodním centru Šestka v Praze, které se nově otevřenou kryokomorou pyšní od července.

Galerie: Mrazem ku zdraví
Mohlo by se vám líbit

Co vás tedy čeká hned při příchodu?

„Nejprve u nás na recepci vyplníte jednoduchý vstupní dotazník o vašem zdravotním stavu. Existuje několik kontraindikací, mezi něž obecně patří problémy se srdcem a cévní soustavou či zhoubné nádory. Poté obdržíte balíček ochranných pomůcek – čelenku, ponožky, rukavice a roušku. Přímo u komory jsou k zapůjčení dřeváky. Dovnitř můžete jít buď jen ve spodním prádle, nebo i v bavlněném tílku a legínách,“ popisuje Václav Rázl.

Od personálu dostanete následující pokyny:

  • Před vstupem do kryokomory je třeba mít suché a nenamazané tělo a je nutné odložit všechny šperky, hodinky i brýle.
  • Kontaktní čočky ani piercing nevadí.
  • Uvnitř je doporučováno nedotýkat se sami sebe, netřít se a podobně, aby nedošlo k podráždění kůže.
  • Pokud se chcete uvnitř komory zahřát, můžete třeba poskakovat.
  • Před terapií mrazem je třeba se odlíčit (odstranit make-up).
Mohlo by se vám líbit

Když už vám zbývá jen vkročit…

Kryokomora se skládá ze dvou na pohled stejných částí. Nejprve ovšem vstoupíte do „předkomory“, kde si budete zvykat na mráz. Je v ní totiž „pouhých“ asi ‒70 stupňů Celsia a setrváte zde 30 vteřin. Poté vejdete do hlavní komory s teplotou kolem ‒130 stupňů Celsia. Pokyn k „přestupu“ vám udělí obsluha, s níž komunikujete přes intercom a vidíte ji přes prosklené dveře.

Nad dveřmi se nachází odpočítávač času nastavený na maximální možnou dobu strávenou uvnitř komory, tedy na tři minuty. Prostor však můžete opustit kdykoliv dříve přes „předkomoru“. Manipulace je snadná, navíc u kryokomory s vámi vždy zůstává obsluha, která dozoruje váš pobyt během celé kryoterapie.

Jakmile opustíte prostor kryokomory, je nutné důkladně prohřát organismus a nastartovat krevní oběh do normálu. Můžete si vybrat, zda zajdete na běhací pás nebo si zajezdíte na rotopedu, stacionárním kole, eliptickém či veslovacím trenažéru.

Mohlo by se vám líbit

Léčivé účinky kryokomory

Návštěva kryokomory je určitou formou takzvané kryoterapie. Našla si řadu příznivců, kteří na ni nedají dopustit. „Podle mé zkušenosti kryokomoru hojně navštěvují lékaři, zpěváci (včetně operních kvůli hlasivkám), sportovci i senioři, ale také ti, kteří touží po omlazení či zpevnění kůže a pleti. Její účinky dokážou regenerovat svaly, klouby a pohybový aparát celkově, proto se pak budete cítit volněji nejen po fyzické stránce, ale i po psychické. S tím souvisí podpora uvolňování endorfinů. Také se během této kúry vytváří kolagen, čímž se zpružňuje pokožka. Díky stimulaci bílých krvinek se zase zlepšuje obranyschopnost. A příjemným bonusem je urychlování metabolismu,“ doplňuje Václav Rázl.

Dalším benefitem je časová náročnost kryoterapie, v tomto případě spíše nenáročnost. Jedná se o velmi účinnou proceduru, která zabere zhruba 20 minut. Pro dlouhodobý efekt se doporučuje absolvovat kúru alespoň 1x ročně a v sérii nejméně 10 návštěv v co nejkratším období (do 30 dnů).

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku