Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Paddleboarding jako nenáročný vodní sport pro všechny

Surfy, kánoe a rafty jsou fajn. Ale už jste zkoušeli paddleboard, prkno, na kterém jedete za pomoci pádla? Marianne vyrazila do terénu a zjišťovala, co přesně vás čeká. Jak vybrat to pravé prkno, jak se netopit každých pět minut a na kolik vás tahle letní zábava vyjde?

Eliška Vrbová | 20. 07. 2022

Na rybnících, řekách, přehradách a dalších vodních plochách se v posledních letech stále častěji objevují surfaři s pádlem. Tohle laické označení by je ale rozhodně nepotěšilo, letnímu sportu, který se stává stále populárnějším, se správně říká paddleboarding

O co přesně jde? Jedná se o jízdu na prkně zvaném SUP (stand up paddleboard). Na první pohled připomíná surf, ale k pohybu dopředu využíváte dlouhé pádlo. A i když to tak trochu může vypadat, o žádnou žhavou novinku posledních let nejde. 

Kořeny paddleboardingu sahají na Havaj. Právě tady zažil v 50. letech obrovský boom surfing a díky jeho popularitě se postupně začaly rozvíjet další vodní sporty využívající vlny v kombinaci s větrem. Když zrovna na Havaji nebylo ani jedno z toho, chtěli se surfaři zabavit  jinak. Pořídili si pádla a pak se na klidné vodě na prknech jen tak pomalu vozili.

Není prkno jako prkno

Oproti windsurfingu a kitesurfingu, tedy dvěma poměrně náročným fyzickým sportům, má paddleboarding výhodu v tom, že nepotřebujete velkou sílu v rukách. Což potvrzuje i náš největší redakční nadšenec do vodních sportů, produkční Klára McMahon.

„Nemám skoro žádné svaly na rukou, ale pádlo udržím v pohodě. Je to, jako když jedete v kánoi, technika pádlování je stejná. Na paddleboardu využíváte spíše střed těla než bicepsy,“ popisuje. A vypráví, jak se zpočátku bála, že bude prkno nestabilní. „Oproti windsurfu se na paddleboardu není čeho přidržet. Ale vůbec nebyl tak vratký, jak jsem myslela. Paddleboard je široký a stabilní,“ říká Klára. 

Na prvních pár chvil si na paddleboard můžete kleknout a chytit balanc. Až poté si pomalu stoupnete. „Když na prkně získáte stabilitu, můžete na něm dokonce cvičit jógu. K tomu jsem se teda zatím nedostala, ale láká mě to. Zato dobře znám pocit, kdy si na paddle zvyknete. Začnete machrovat, zkoušet různé postoje, hopsat, ztratíte rovnováhu a už se koupete,“ směje se Klára. „Ten největší adrenalin ale přichází ve chvíli, kdy okolo vás projede motorový člun a vodní hladinu rozhoupe,“ dodává. 

Info ikona
Paddleboard

Vybrat, ale nepřebrat

Paddleboardů existuje mnoho druhů. Zásadní rozdíl je v tom, zda jde o prkno nafukovací, nebo pevné. Při výběru hraje roli fakt, jestli na prkně chcete jezdit sama, nebo se členy rodiny. Pro rekreační vyžití se hodí spíš nafukovací verze, která je sice o něco méně stabilní, zato mnohem skladnější. Důležité je také zohlednit nosnost. Na typu s menší nosností se ve více lidech vůbec nemusíte hnout z místa. 

Pokud s paddlem začínáte, doporučujeme allround siluety, časem ale klidně přejděte třeba na závodní prkno. Tak hodně štěstí a ať jste nad hladinou častěji než pod ní. 

Kolik stojí paddleboard?

Cena paddleboardu se pohybuje okolo 10 000 Kč, celý set s pádly i nafukovacím mechanismem pak vyjde až na dvojnásobek. Po celé ČR ale existuje spousta půjčoven, kde si paddleboard můžete vypůjčit jak jednorázově, tak dlouhodobě. Celodenní půjčovné obvykle nepřesáhne 600 Kč.

Mohlo by se vám líbit

Letní kino i noc pod širákem! 5 aktivit, které byste měli stihnout během léta

Dávat si předsevzetí pouze na Nový rok? To by byla pěkná nuda!
marianne.cz

Zdroj: sup-trip.cz, wikipedia.cz

Související články

Zábava
Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Zábava
Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte život a díla Franze Kafky? Byl vegetarián, miloval otužování a rád cestoval. Do dnešního světa by dokonale zapadl

Kvíz: Jak dobře znáte život a díla Franze Kafky? Byl vegetarián, miloval otužování a rád cestoval. Do dnešního světa by dokonale zapadl

Zábava
Horoskop od 17. června: Berani se mají vrhnout do neznáma, Panny naslouchat intuici

Horoskop od 17. června: Berani se mají vrhnout do neznáma, Panny naslouchat intuici