Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Řemesla

Dáma, jejímž pracovním jazykem jsou nezapomenutelné přírodní vůně

Vůně provází člověka odnepaměti a ty libé přímo vyhledáváme. Ćeské země však nikdy nepatřily mezi parfemářské velmoci, takže parfemářskému řemeslu se u nás věnuje jen hrstka lidí. My jsme takovou zajímavou ženu našli. Vystudovanou farmaceutku Petru Hlavatou.

Eva Všetíčková | 28. 06. 2022

"Naši schopnost přesně cítit už dávno překryl nános syntetickkých náhražek, se kterými denodenně přicházíme do styku. Náš nos díky nim otupěl, přestože na přesnosti tohoto smyslu kdysi také záleželo naše přežití," říká Petra Hlavatá a dodává: "Dobrá zpráva však je, že s trochou trpělivosti se dá čich znovu vytrénovat."  Ona sama po studiích farmacie, jejichž součástí byla také homeopatie nebo Bachova terapie, začala pracovat v oboru. Pak společně s manželem hodně cestovala, hlavně po zemích Blízkého východu. Ty ji čichovými zážitky natolik okouzlily, že se po návratu do Čech rozhodla věnovat se kromě jiného také aromaterapii a založila vlastní značku Rafaella – Umění vůní, začala míchat parfémy a o vůních také vyučovat. Tvoření parfému je podle ní tak trochu umělecká činnost, podobné jako skládat hudbu – z jednotlůivých tónů – ingregiencí, pak nakonec vznikne parfém.

Galerie: Svět přírodních vůní

Voňavá alchymie

A jak takový parfém vzniká? Podle Petry je to dlouhý proces vyžadující velkou představivost a trpělivost. Nejdřív je třeba vymyslet, z jakých ingrediencí bude vůně složená. Ty pak přepsat do vzorce éterických olejů, namíchat je a přibližně rok nechat zrát. V průběhu tohoto procesu je nutné vznikající vůni čichem pravidelně kontrolovat. V momentě, kdy vám vůně  připadá hotová, je třeba ji zastabilizovat a v laboratorních podmínkách přeměnit ve vzorec – recept platný jednou provždy. Inspirací je Petře buď člověk, pro kterého parfém vytváří nebo také nějaké zajímavé místo. Takovým byl pro ni před pár lety nádherný barokní kláštěr Kladruby u Stříbra, pro který vytvořila nejprve voňavý triptych nazvaný Monastery. Společně se zdejším kastelánem Milanem Zoubkem pak začali budovat v Česku ojedinělý projektstálou expozici vonných látek Archiv vůní

Info ikona
Parfemářka Petra Hlavatá

Ve dvou se to lépe táhne

O letních prázdninách v kladrubském kláštěře spolu s kolegyní Markétou Filipovou příležitostně pořádají víkendové workshopy, během kterých se zájemci o vonnou alchymii mohou seznámit nejen se vznikem parfému, ale také vytvořit si svůj vlastní, originální. Mezi jejich další aktivity patří také Škola čichu. Petra pro ni vytvořila vlastní vonnou typologii sestávající ze šestnácti vonných typů – linií. Každá má svoji barvu a vonné látky a na základě toho lze zjistit, jaký je kdo vonný typ, jestli dřevitý, citrusový či květinový. Základních vůní je ale sto dvacet a na to, abyste se naučili rozeznat jich zhruba polovinu, byste museli absolvovat minimálně roční kurz!

Info ikona
Vůně se přes čich napojují na naše vzpomínky

"Vůně se přes čich napojují na naše vzpomínky. A ty libé vyvolávají příjemné emoce," dodává Petra Hlavatá.

Zdroj: Venkov a styl

Související články

Zahrada
Vypěstujte si malinoostružinu a vychutnejte si lahodné spojení dvou druhů ovoce

Vypěstujte si malinoostružinu a vychutnejte si lahodné spojení dvou druhů ovoce

Byt
Úžasná proměna malého bytu: Architekti odhalili skrytý potenciál a přidali úchvatné mezipatro

Úžasná proměna malého bytu: Architekti odhalili skrytý potenciál a přidali úchvatné mezipatro

Proměny
Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce

Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce

Tradice
Sádroví trpaslíci: Buď je milujete, nebo nenávidíte. Dřív ovšem byli uměním

Sádroví trpaslíci: Buď je milujete, nebo nenávidíte. Dřív ovšem byli uměním