Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Za vleklou bolest zad obvykle může tzv. kancelářský syndrom

Nejčastější příčinou bolesti zad jsou nesprávné návyky životního stylu a špatné držení těla v sedavém zaměstnání. Týká se to až tří čtvrtin všech případů. Sedavá práce není nápor jen pro záda, krční páteř a oči, ale také pro kardiovaskulární systém a srdce.

Jana Kantorová | 12. 11. 2023

Výsledkem je dramaticky vyšší riziko civilizačních nemocí, jako je rakovina, cukrovka nebo infarkt. Obrňte se před negativním dopadem kancelářských profesí na vaše zdraví a věnujte pozornost pracovnímu prostředí i celkově životosprávě.

Jaké škody páchá sedavé zaměstnání?

Říká se, že nejrizikovější práce na světě je ta v kanceláři. Pokrok zastavit nelze, proto ubývá fyzických profesí a čím dál více lidí ve vyspělých zemích vykonává práci od počítače a méně se hýbe. Zpozornět by měli především ti, kdo mají sedavé povolání a většinu pracovního dne tráví sezením na kancelářské židli před obrazovkou počítače. Týká se to až sedmdesáti procent Čechů. Hrbením se v nepřirozené pozici se dlouhodobě namáhá páteř a vznikají tak vleklé bolesti.

„Několikahodinové sezení na jednom místě s sebou přitom přináší velké množství zdravotních rizik. Patří mezi ně bolesti krční páteře a zad, které se navíc v průběhu života často opakují. K prevenci i řešení bolestí zad je potřeba optimální kombinace pohybu, fyzioterapie a výživy a v neposlední řadě také ergonomicky zařízené pracovní místo,“ říká Martin Kraus z české společnosti MAKRA DIDAKTA. Naučit se správně sedět a pracovat ve školním věku je předpokladem pro zdravé sezení u dospělých.

Galerie: Jak zabránit bolestem zad při sedavém zaměstnání?
Mohlo by se vám líbit

Doplňky stravy pro zlepšení zdraví – co byste měli vědět?

V dnešní době věnuje stále více lidí pozornost svému zdraví, pohodě a fyzické kondici. Pravidelná fyzická aktivita a vyvážená strava jsou klíčem k udržení dobré kondice a životní pohody. Ne vždy jsme však schopni tělu poskytnout všechny potřebné živiny pouze prostřednictvím jídla. To je důvod, proč jsou doplňky stravy stále populárnější. Víte však, které z nich mohou pomoci zlepšit vaše zdraví? Přečtěte si tento článek a dozvíte se více.
marianne.cz

Jak se naučit správně sedět? 

Velkou pozornost bychom proto měli věnovat správnému sedu, který funguje jako perfektní prevence bolestí zad. „Základem je samozřejmě správná, ergonomicky tvarovaná židle. Na ní seďte tak, aby dolní končetiny byly rozkročeny na šířku pánve. Držení trupu, hlavy a páteře by se mělo co nejvíce přiblížit vertikále. Důležité je také nastavit si správnou výšku kancelářské židle tak, aby se chodidla dotýkala země celou svou plochou. Zároveň s tím by od sebe měla být chodidla na šířku pánve a kolena by měla směřovat ke špičkám nohou. Pokud nemůžete vhodně upravit výšku židle, doporučujeme dát si pod nohy podložku,“ říká Kraus a dodává. „Pokuste se vytvořit tento návyk na správné sezení. Jednoduchá zdravotní prevence je základ. Nedostatečné řešení prvních příznaků vede k chronicitě, což je spojeno i s vysokými finančními nároky na další léčbu.“ 

Mohlo by se vám líbit

Zažeňte podzimní chmury. Svoji mysl můžete zklidnit pomocí cvičení jógy

Blíží se mnohými neoblíbené období – podzim. Přestože jde o velmi poetické a barevné roční období, lidé ho mají spojený hlavně s únavou a podzimními splíny. Jak zvládnout stres a uklidnit tělo i mysl? Naučte se cvičit jógu.
marianne.cz

Z pohybu benefituje tělo i mysl

Cvičení má pozitivní vliv nejen na tělo, ale také na naši mysl a psychické naladění. Je prokázáno, že při svalové aktivitě dochází k uvolňování endorfinů, tzv. hormonů štěstí, které jsou zodpovědné za řízení nálady a pocity radosti a štěstí. Spojení duše a těla jako fyzické schránky není radno podceňovat, neboť dlouhodobou psychickou nepohodou či stresem si zaděláváte na řadu vleklých zdravotních potíží. Psychika má velký vliv na fyzické zdraví, je proto dobré nezanedbávat také duševní hygienu.

Mohlo by se vám líbit

S cvičením po porodu by se mělo začít zlehka. Máme pro vás tipy, jak na to

Těhotenství je pro ženské tělo obdobím velkých změn a jeho návrat do „původního stavu“ jednoduše chvíli trvá. Především je ale nutné vědět, že se nedá hned začít cvičit jako předtím a zejména na posilování břicha se musí opatrně. Vybrali jsme pro vás tedy několik základních forem cvičení, se kterými je dobré po porodu začít.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Tvarohové šátečky máte hotové za chvilku. A stejně rychle také zmizí

Tvarohové šátečky máte hotové za chvilku. A stejně rychle také zmizí

Dobrý nápad
Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Dobrý nápad
Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Dobrý nápad
KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte

KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte