Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Tradice

Víno a cukroví? Pohrajte si se spárováním vín a tradičních vánočních pokrmů

Dovedete si představit Vánoce bez ryby, salátu, cukroví, kuby nebo polévky? A také sklenice moravského a českého vína, které vás láká svou jiskrnou barvou a svěží chutí? Vánoční zastavení nabízí užít si s rodinou či přáteli párování vín s klasickými vánočními jídly. Do jeho tajů nás zasvětí národní sommelierka Klára Kollárová.

Jana Kantorová | 8. 12. 2023

Věděli jste, že naše vinice zabírají 18 tisíc hektarů a více než 2 třetiny (71 %) je osázeno odrůdami bílými včetně nesmrtelné klasiky Veltlínského zeleného, Ryzlinku rýnského a Mülleru Thurgau? Hvězdy našich tradičních modrých odrůd, tedy pro výrobu červených vín, jsou pak Svatovavřinecké a Frankovka. U nás se však daří všem možným rozmanitým odrůdám. Místní vinaři z nich připraví božské nápoje, které dodají kouzlo svátečním dnům na konci roku. Pojďme si je napárovat s jídly, jež neodmyslitelně patří k Vánocům

Galerie: Jak spárovat české víno s tradičním vánočním cukrovím
Mohlo by se vám líbit

Kvalitní víno i do svařáku? Rozhodně ano. Zkuste ho osvěžit zajímavým kořením

Myslíte si, že se na svařáku nedá nic zkazit? Že všechny chutnají dost podobně? A pokud je nějaký trpčí, stačí si ho jen dosladit? Naštěstí tomu tak není. S jeho přípravou si můžete pohrát. Základem je kvalitní víno, kterých u nás na Moravě a v Čechách máme víc než dost. Ta nejlepší navíc bývají vystavena v Salonu vín ve Valticích. A jak si svařák můžete ještě obohatit? Prozrazuje národní sommelierka Klára Kollárová.
marianne.cz

Sladké ke sladkému 

Uzobáváte tajně cukroví ještě před Vánoci? Proč si ho nezpestřit vínem, pokud na něj máte chuť? Určitě volte polosladké až sladké varianty. A můžete i experimentovat, jak doporučuje naše národní sommelierka. 

„K domácímu cukroví se hodí také speciální ledová či slámových vína. Máte-li hravou náladu, dolejte si k ořechovému cukroví aromatický Irsai Oliver nebo Muškát a ke kokosovému zase přívlastkový Aurelius nebo bílé barikové Chardonnay. Ke kandovanému ovoci vybírejte například slámové víno odrůdy Hibernal či Sauvignon.“ 

Začněte šumivým vínem, pokračujte mladšími víny 

Jaký nápoj zvolit pro slavnostní přípitek, který připomene významnost chvíle a příjemně povzbudí chuť k jídlu? Dopřejte si elegantní moravské sekty, ideálně suchém tedy extra brut nebo brut. V něm nejlépe vynikne charakter vína. Jemné perlení podpoří i zážitek krémové polévky. Noblesní sekt ale určitě není podmínkou.  

„Doporučuji také suché mladší Neuburské nebo Rulandské bílé s přívlastkem kabinetní víno nebo pozdní sběr. Pokud je součástí večeře krémová zeleninová polévka, zkusila bych ryze českou odrůdu Aurelius, která je velmi příjemně pitelná a ladí s jemným zeleninovým základem. Pohodové snoubení slibuje také Müller Thurgau. Nemáte náhodou ještě Svatomartinské?“ 

Mohlo by se vám líbit

Před vinobraním se musí „zarazit hora“. Kde můžete tuto lidovou slavnost zažít?

Slyšeli jste o tom, že zhruba měsíc před oblíbeným vinobraním se musí „uzamknout“ vinice? Jedině tak bude úroda uhlídána. Tento prastarý zvyk s kořeny až ve středověku v posledních letech ale všechny milovníky vína spíše baví. Představuje totiž další příležitost, jak se u moravského vína sejít s rodinou a přáteli. Jak probíhá a do jakých vinařských obcí za ním můžete vyrazit?
marianne.cz

Ke sladkovodní rybě či řízku aromatické bílé víno, k lososu růžové 

Býváte tradiční a večeříte o Vánoce smaženého kapra nebo vepřový řízek s bramborovým salátem? Protože se jedná o poměrně výrazné pokrmy, nemělo by za nimi zaostávat ani víno. Dopřejte si nápoj plných a aromatických chutí

„Otevřete si u štědrovečerní večeře nějaké bílé víno s tóny tropických a citrusových plodů a vyšším obsahem alkoholu, což najdete například u vyzrálejších Chardonnay, Veltlínského zeleného nebo u Ryzlinku vlašského i rýnského. Ke kapru na černo se skvěle hodí odrůda bílého vína Malverina, která není sice obvyklá, ale nadchne vás svou chutí a typickým skořicovým buketem. Pokud máte k večeři nějakou mořskou rybu, ty s jemným bílým masem podpoříte suchým Ryzlinkem rýnským nebo Sauvignonem. Výrazného a tučného lososa nebo tuňáka kombinujte s růžovým Zweigeltrebe nebo Cabernet Sauvignon.“ 

Jaké víno ke kubovi a pečené kachně? 

Letošní svátky budou poměrně dlouhé a plné dobrého jídla. Chystáte se uvařit třeba také tradičního houbového kubu, případně pečenou kachnu? Které víno je perfektně doplní?  

„Ke kubovi volte plné bílé kořenité víno, například přívlastkové Veltlínské zelené. K pečené kachně se skvěle hodí hutné červené víno. Chybu neuděláme, budeme-li vybírat z pro náš region typické Frankovky, nebo světáčtějšího Merlotu, ovšem s typických moravským rukopisem,“ dodává Klára Kollárová. Více na webu Vína z Moravy, vína z Čech. 

Mohlo by se vám líbit

Archivní víno je lepší než mladé, Pálava jedině sladká aneb Mýty a polopravdy o víně

Víno už dávno není jenom nápojem ke slavnostním příležitostem, ale deci či dvě směle doplňují náš oběd nebo večeři. Případně si ze sklenky bílého, růžového, červeného děláme příjemný večerní rituál. Naše národní sommelierka Klára Kollárová vám objasní nejčastější mýty, které kolují o tomto jedinečném nápoji.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Tradice
Sádroví trpaslíci: Buď je milujete, nebo nenávidíte. Dřív ovšem byli uměním

Sádroví trpaslíci: Buď je milujete, nebo nenávidíte. Dřív ovšem byli uměním

Tradice
Obliba vyšívání se vrací. Vezměte také jehlu do ruky a vyrobte si originální dekoraci

Obliba vyšívání se vrací. Vezměte také jehlu do ruky a vyrobte si originální dekoraci

Byt
Úžasná proměna malého bytu: Architekti odhalili skrytý potenciál a přidali úchvatné mezipatro

Úžasná proměna malého bytu: Architekti odhalili skrytý potenciál a přidali úchvatné mezipatro

Zahrada
Vypěstujte si malinoostružinu a vychutnejte si lahodné spojení dvou druhů ovoce

Vypěstujte si malinoostružinu a vychutnejte si lahodné spojení dvou druhů ovoce