Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Dřevěný popel nevyhazujte. Překvapí vás, jak může být prospěšný

Info ikona
Popel jako hnojivo pro rostliny.

Máte krb nebo kamna, v nichž topíte pouze dřevem? Pak to možná nevíte, ale vyrábíte si hnojivo, které může být prospěšné pro celou řadu rostlin. Ovšem pouze za dodržení několika podmínek.

Jana Bitalová | 2. 04. 2024

Popel ze dřeva obsahuje fosfor, draslík, sodík a vápník, což je kombinace, která vyživí pokojové i venkovní květiny a zeleninu. Díky dřevěnému popelu budou mít rostliny silnější kořeny, více květů, a tedy také plodů, navíc se stanou odolnějšími vůči chorobám a v zimě i mrazu. 

Popel ze dřeva prospěje zelenině, květinám a ovoci

Dřevěný popel je vhodný na rostliny, které mají rády vyšší pH, tedy zásaditější půdu. Mezi ně patří některé druhy zeleniny –⁠⁠⁠⁠⁠ hlavně cibule, papriky, okurky, mrkev, pórek a rajčata, mnohé druhy květin –⁠⁠⁠⁠⁠ lilie, hvozdíky, fuchsie, pelargonie a další, ovocné stromy a keře –⁠⁠⁠⁠⁠ například angrešt a rybíz. Naopak dřevěný popel nepoužívejte například na borůvky, hortenzie, rododendrony a azalky, kterým vyšší pH škodí.

Pozor na to, jaké dřevo používáte

Vždy se musí jednat o čistě dřevěný popel, který neobsahuje zbytky jiných materiálů. Pálené dřevo také musí být čisté, suché a zdravé, nikoliv třeba pokryté plísní nebo natřené barvou. Vyvarujte se používání chemických podpalovačů i potištěného a barveného papíru. Popel by byl těmito složkami znehodnocený a rostlinám spíš uškodil, než pomohl.

Popel před použitím nechte zcela vychladnout a větší uhlíky rozdrťte, aby se lépe dostal do půdy. V ideálním případě ho ještě smíchejte s kompostem, který do tohoto přírodního hnojiva přispěje dusíkem. Tento prvek rostliny také potřebují, ale popel ho neobsahuje, a proto půjde o skvělou kombinaci.

Mohlo by se vám líbit

Stinná zahrada není pro trvalky problém. Jen musíte vybrat ty správné!

Řešíte, jaké trvalky si vysadit na zahrádku, když máte stanoviště ve stínu nebo polostínu? Pak se podívejte na náš výběr, který vám bude dělat radost.
marianne.cz
Zdroj článku