Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Mějte muškáty, po kterých bude sousedka závistivě pokukovat. Stačí dodržet pár pravidel

Chcete mít letos muškáty jako v seriálu Doktor z hor? Pokud ano, dejte jim tu správnou péči a bohatě se vám odmění.

Jana Bitalová | 23. 04. 2024

Převislé muškáty jsou oblíbenou klasikou balkonů i okenních parapetů, kde v truhlících tvoří záplavu květů. Vzpřímené se zase někdy vysazují do květináčů, přičemž krásně vypadají například v terakotových nebo keramických. Muškáty jsou zkrátka vcelku univerzální, navíc lze vybírat z různých barev květů.

Muškáty v obchodě pečlivě zkontrolujte

Podívejte se, jak je na tom rostlina se zdravím, a pokud se vám cokoliv nezdá v pořádku, nekupujte ji. Zkontrolujte, zda není seschlá, otočte listy a přesvědčte se, že pod nimi nejsou škůdci a jestli se na nich neobjevuje zažloutnutí. Nebojte se podívat i na kořeny, které by měly vypadat pevné a zdravé.

Předejděte přemokření už při sázení

Muškáty je potřeba pravidelně zalévat, proto může být praktické pořídit samozavlažovací truhlíky nebo květináče, kde vám květiny přečkají i dobu, kdy pojedete třeba na dovolenou. Zároveň muškáty nesnesou přemokření, a tak nádoba musí mít odtokový otvor, aby mohla přebytečná voda odcházet. Kromě toho pomůže také drenáž, kterou vytvoříte při sázení muškátů, a to tak, že do spodní části nádoby dáte vrstvu kamínků nebo keramzitu. 

Do substrátu můžete přimíchat dlouhodobě účinkující hnojivo na muškáty nebo pořiďte substrát, který je přímo pro tyto květiny určený. Má totiž vhodné pH a obshauje potřebné živiny i hnojivo na několik týdnů. Pokud tento substrát nemáte, měsíc od vysazení přihnojujte dusíkatými hnojivy s draslíkem a fosforem. 

Pozor na velikost truhlíku

Převislé muškáty sázejte šikmo, a to směrem, kterým chcete, aby visely. Pro jejich růst to bude přirozenější poloha, než kdybyste je do substrátu dali rovně. Vzpřímené zase v průběhu pěstování zaštipujte, aby se rozrostly do šířky.

Dbejte také o to, aby rostliny nebyly příliš blízko u sebe, jinak jim hrozí plíseň. Do 40cm truhlíku dejte maximálně dvě, do 60cm tři.

Hlavně hodně světla

Obecně mají muškáty rády světlo. Záleží samozřejmě na konkrétním druhu, nicméně pozor na polední slunce, to by na ně mohlo být příliš. Nesvědčí jim ani vítr, který je může polámat. Pokud víte, že na vašem stanovišti trochu foukat bude, mohou být dobrou volbou zakrslé druhy, které se dorůstají jen 15 cm.

S některými rostlinami si nerozumí

Rozhodnete-li se pro kombinování muškátů s jinými rostlinami, pak musíte zvolit takové, co mají stejné požadavky. Jakmile byste je totiž zkusili vysadit spolu se surfiniemi, jeden z druhů bude trpět a nepůjde tak, jak byste si přáli. Surfinie si totiž libují ve velkém množství vody, ale muškáty přemokření nesnesou. Lépe by se v muškátové společnosti mohlo dařit některým letničkám, které k tomu budou mít stejnou dobu kvetení, takže nehrozí, že část truhlíku pokvete, ale druhá bude jen zelená.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Květomluva je zábava. Zkuste, zda jí rozumíte!

Květomluva znamená symboliku jednotlivých druhů květin a jejich barev. Ne každý k ní přihlíží, ale rozhodně je to zajímavý obor. Takže nezapomeňte… květinou lze mnohé vypovědět. Vyzkoušejte zábavný kvíz, zda květomluvě rozumíte.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Kompostování na zahradě: Bioodpad nemusíte házet do popelnice, zužitkujte ho

Kompostování na zahradě: Bioodpad nemusíte házet do popelnice, zužitkujte ho

Zahrada
Krásky fuchsie: Rozzáří balkon, terasu i zahradu. Stačí se o ně dobře starat

Krásky fuchsie: Rozzáří balkon, terasu i zahradu. Stačí se o ně dobře starat

Zahrada
Půdu už pro pěstování rostlin potřebovat nebudete. Vyzkoušejte hydroponii!

Půdu už pro pěstování rostlin potřebovat nebudete. Vyzkoušejte hydroponii!

Zahrada
Domácí postřik na padlí, kadeřavost a další choroby rostlin: Pomůže jedna bylina

Domácí postřik na padlí, kadeřavost a další choroby rostlin: Pomůže jedna bylina