Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

KVÍZ: Vyzkoušejte své znalosti o květinách a inspirujte se pro vlastní výzdobu

Petúnie, surfinie, lobelky… To jsou názvy květin, které už skloňují všichni, kdo na jaře zdobí svoji zahradu, balkon, terasu nebo i parapety oken, barevnými květy. Poznejte je blíže a zkuste také zábavný kvíz, který vám napoví, kolik toho o květinách víte.

Jana Bitalová | 14. 04. 2024

Petúnie, surfinie a lobelky patří mezi oblíbené květiny do truhlíků, mís a dalších nádob, v nichž potom předvádějí své nádherné květy. A když společně vysadíte více druhů, docílíte několikanásobné krásy.

Petúnie a surfinie

Existuje řada druhů petúnií, které se mimo jiné liší vzhledem květů. Díky tomu je můžete kombinovat, jak se vám líbí. Petúnie lze pěstovat od semínka, ale na to už je nyní pozdě, protože výsev se provádí v období od ledna do března. Letos tedy budete muset koupit mladé rostlinky.

Surfinie jsou vlastně převislé petúnie, takže jsou vhodnou volbou do truhlíků a závěsných nebo vysokých nádob. Jejich výhonky dorůstají délky přesahující metr, i proto je nutné nádobu dobře uchytit nebo zatížit, aby ji tíha rostliny nepřevrhla. Stanoviště pro petúnie i surfinie vybírejte slunné a chráněné před silným větrem a deštěm, které by je mohly polámat. Kromě toho mají rády pravidelnou zálivku, neustále vlhkou půdu a každý týden přihnojování prostředkem na balkonové rostliny.

Lobelky

Lobelky vás potěší záplavou drobných květů, a to v odstínech bílé, růžové, červené a fialové. V nádobách vypadají nádherně, ale ani u nich už v tomto roce výsev nestihnete. Stejně jako u petúnií byste k němu museli přistoupit dříve, konkrétně na přelomu ledna a února. V obchodech je ovšem seženete, a pokud se o ně dobře postaráte, rozhodně vás nezklamou. Ven je umístěte až nebudou hrozit mrazíky, tedy v druhé polovině května. Stanoviště zvolte plné slunce a chráněné před větrem. Lobelky zalévejte pravidelně, ale nepřehánějte to s množstvím vody, aby neuhnily kořeny. Z tohoto důvodu se jim také obvykle nedaří v samozavlažovacích truhlících. Každý týden je hnojte železitým hnojivem.

Mohlo by se vám líbit

Trvalky pro slunečné a vlhké stanoviště: Tyhle vám budou dělat radost

Jestli řešíte, jaké trvalky vysadit na místo, kam svítí slunce, ale přesto je tam vlhko nebo dokážete zajistit kvalitní zálivku, máme pro vás hned pět tipů. Jde o květiny se spoustou krásných květů, takže vaši zahradu rozzáří barvami.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Půdu už pro pěstování rostlin potřebovat nebudete. Vyzkoušejte hydroponii!

Půdu už pro pěstování rostlin potřebovat nebudete. Vyzkoušejte hydroponii!

Zahrada
Domácí postřik na padlí, kadeřavost a další choroby rostlin: Pomůže jedna bylina

Domácí postřik na padlí, kadeřavost a další choroby rostlin: Pomůže jedna bylina

Zahrada
Známe čtyři pravidla pro úspěšné pěstování rajčat. To bude úroda!

Známe čtyři pravidla pro úspěšné pěstování rajčat. To bude úroda!

Zahrada
Rododendron svými květy rozzáří vaši zahradu, terasu i balkon

Rododendron svými květy rozzáří vaši zahradu, terasu i balkon