Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Rozkvetlá příroda: Hvězdné svátky

Info ikona
Amarylis v zahradě

Krásné cibuloviny nazývané hvězdníky vykvétají přesně o Vánocích. Jejich velké květy, kterým to sluší ve váze i květináči, si tak snadno zamilujete.

Jana Kantorová | 27. 12. 2023

TEXT: Alexandra Koutná 

V mnoha rodinách bývá hezkým zvykem vysazovat velké cibulky hvězdníků, které jsou jednou z nejhezčích slavnostních dekorací, do květináče, zhruba osm týdnů před Vánocemi. Tolik času tato rostlinka potřebuje, než vykvete. Hvězdník (Hippeastrum) neboli amarylka je totiž jednou z mála rostlin, která se v celé své kráse ukáže v zimě. Pokud to již letos nestihnete, není třeba být smutní. Již rozkvetlé hvězdníky bývají k dostání v květinářstvích. Možná máte pocit, že jste si ji už někdy pořídili pod názvem amarylis. Nejde však o tutéž rostlinu. Obě sice pocházejí z čeledi amarylkovitých, zemi původu i dobu kvetení však mají jiné – amarylis (Amaryllis Belladona) kvete pozdě v létě a na podzim, zatímco hvězdník koncem zimy a na jaře. Právě proto je, pokud jej rychlíme (podobně jako třeba hyacint), vítanou vánoční dekorací

Galerie: Květina, která vám vykvete ve vánočním čase
Mohlo by se vám líbit

Květina plná barev 

Hvězdník pochází ze subtropických oblastí jižní Ameriky. Do Evropy se dostal již v 18. století. Zde byly postupně vyšlechtěny jeho nové kultivary. Většina z nich má velké, nevoňavé květy, které mohou mít v průměru i více než dvacet centimetrů. Jejich barevné spektrum přechází od bílé přes růžovou, oranžovou, žlutou až po tradiční a oblíbenou slavnostní červenou. Oproti tomu amarylis pochází z jižní Afriky. Jeho plný a pevný květní stvol nese šest až dvanáct zvonkovitých, příjemně voňavých červených, růžových či bílých květů o průměru až sedm centimetrů. Pokud po odkvětu dáte cibulce oslnivé rostliny správnou péči (odříznete stvol a budete udržovat mírnou zálivkou, kterou v září úplně ukončíte), můžete si být jisti, že brzy vás potěší krásou svých pompézních květů. 

Tip:  

Hvězdník ‚Estella‘ má sice drobnější, zato však barevně velmi originální květy. Dorůstá do výšky 50 až 60 centimetrů. Žlutá barva u hvězdníků není příliš častá. Výjimkou je kultivar ‚Yellow Star‘. Druh hvězdníku ‚Picotee‘ je známý už přes padesát let a dodnes je velice oblíbený. Dorůstá do výšky 30 až 40 centimetrů. Sytě červené květy odrůdy amarylisu ‚Magical Touch‘ zdobí bílý lem. 

Mohlo by se vám líbit

Zajímavosti:  

  • Květy amarylisu mají trychtýřovitý tvar a kvetou při správné péči a podmínkách od ledna do dubna. Stejně jako hvězdníky milují slunné stanoviště a oporu. 
  • Pozorovat růst hvězdníku je proces sám o sobě. Cibuli, ideálně o průměru až 8 cm, je třeba zasadit do kvalitního substrátu tak, aby její třetina byla nad jeho povrchem. Nejprve z ní vyrazí listy a stonky. Hned pak se na svět derou první poupata. Do několika týdnů už bude rostlina obsypaná třemi až šesti nádhernými květy. Hvězdníkům to sluší i předtím, než vykvetou. Třeba jako tomuto triu v hliněných květináčích. Substrát jsme zakryli mechem a kolem naaranžovali šišky a větvičky jehličnanů.  
  • Ozdobte si během svátků jídelní stůl. Aranžovací hmotu navlhčete a vložte do většího šálku. Do hmoty nejdříve zapíchněte výhonky břečťanu a pak několik do nachové krásy rozkvetlých květů hvězdníku. 
  • V kombinaci se starými zinkovými nádobami vyniknou výrazné květy hvězdníků ještě o něco více. Dno vysypte vyšší vrstvou štěrku. Zalévejte opatrně, aby hlína příliš nenasákla. 
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku