Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Rozkvetlá příroda: Hvězdné svátky

Krásné cibuloviny nazývané hvězdníky vykvétají přesně o Vánocích. Jejich velké květy, kterým to sluší ve váze i květináči, si tak snadno zamilujete.

Jana Kantorová | 27. 12. 2023

TEXT: Alexandra Koutná 

V mnoha rodinách bývá hezkým zvykem vysazovat velké cibulky hvězdníků, které jsou jednou z nejhezčích slavnostních dekorací, do květináče, zhruba osm týdnů před Vánocemi. Tolik času tato rostlinka potřebuje, než vykvete. Hvězdník (Hippeastrum) neboli amarylka je totiž jednou z mála rostlin, která se v celé své kráse ukáže v zimě. Pokud to již letos nestihnete, není třeba být smutní. Již rozkvetlé hvězdníky bývají k dostání v květinářstvích. Možná máte pocit, že jste si ji už někdy pořídili pod názvem amarylis. Nejde však o tutéž rostlinu. Obě sice pocházejí z čeledi amarylkovitých, zemi původu i dobu kvetení však mají jiné – amarylis (Amaryllis Belladona) kvete pozdě v létě a na podzim, zatímco hvězdník koncem zimy a na jaře. Právě proto je, pokud jej rychlíme (podobně jako třeba hyacint), vítanou vánoční dekorací

Galerie: Květina, která vám vykvete ve vánočním čase
Mohlo by se vám líbit

Zahrada nespí ani v zimě: Zasaďte si barevné jaro

Kdo si na podzim vysadí do květináčů jarní cibuloviny, může se velmi brzy po skončení zimy těšit na pestrobarevné květinové dekorace.
marianne.cz

Květina plná barev 

Hvězdník pochází ze subtropických oblastí jižní Ameriky. Do Evropy se dostal již v 18. století. Zde byly postupně vyšlechtěny jeho nové kultivary. Většina z nich má velké, nevoňavé květy, které mohou mít v průměru i více než dvacet centimetrů. Jejich barevné spektrum přechází od bílé přes růžovou, oranžovou, žlutou až po tradiční a oblíbenou slavnostní červenou. Oproti tomu amarylis pochází z jižní Afriky. Jeho plný a pevný květní stvol nese šest až dvanáct zvonkovitých, příjemně voňavých červených, růžových či bílých květů o průměru až sedm centimetrů. Pokud po odkvětu dáte cibulce oslnivé rostliny správnou péči (odříznete stvol a budete udržovat mírnou zálivkou, kterou v září úplně ukončíte), můžete si být jisti, že brzy vás potěší krásou svých pompézních květů. 

Tip:  

Hvězdník ‚Estella‘ má sice drobnější, zato však barevně velmi originální květy. Dorůstá do výšky 50 až 60 centimetrů. Žlutá barva u hvězdníků není příliš častá. Výjimkou je kultivar ‚Yellow Star‘. Druh hvězdníku ‚Picotee‘ je známý už přes padesát let a dodnes je velice oblíbený. Dorůstá do výšky 30 až 40 centimetrů. Sytě červené květy odrůdy amarylisu ‚Magical Touch‘ zdobí bílý lem. 

Mohlo by se vám líbit

Zahrada: Levandule aneb Květina mnoha tváří

Levandule je jednou z nejčastěji používaných a nejoblíbenějších bylinek po celém světě. Její krásné fialové květy a výrazná vůně ji činí nejen okrasnou rostlinou, ale také důležitým prvkem v kuchyni, kosmetice a léčitelství.
marianne.cz

Zajímavosti:  

  • Květy amarylisu mají trychtýřovitý tvar a kvetou při správné péči a podmínkách od ledna do dubna. Stejně jako hvězdníky milují slunné stanoviště a oporu. 
  • Pozorovat růst hvězdníku je proces sám o sobě. Cibuli, ideálně o průměru až 8 cm, je třeba zasadit do kvalitního substrátu tak, aby její třetina byla nad jeho povrchem. Nejprve z ní vyrazí listy a stonky. Hned pak se na svět derou první poupata. Do několika týdnů už bude rostlina obsypaná třemi až šesti nádhernými květy. Hvězdníkům to sluší i předtím, než vykvetou. Třeba jako tomuto triu v hliněných květináčích. Substrát jsme zakryli mechem a kolem naaranžovali šišky a větvičky jehličnanů.  
  • Ozdobte si během svátků jídelní stůl. Aranžovací hmotu navlhčete a vložte do většího šálku. Do hmoty nejdříve zapíchněte výhonky břečťanu a pak několik do nachové krásy rozkvetlých květů hvězdníku. 
  • V kombinaci se starými zinkovými nádobami vyniknou výrazné květy hvězdníků ještě o něco více. Dno vysypte vyšší vrstvou štěrku. Zalévejte opatrně, aby hlína příliš nenasákla. 
Mohlo by se vám líbit

Navštivte zahradu, kde pod šmouhami mračen svítí ostrůvky svěží zeleně, kvetou hortenzie a vlají trávy

Počasí je na rozpacích, zda se hlásit k létu, nebo k podzimu, ale zahradu to z míry nevyvádí. Po šestnácti letech získala bujné křivky a nezůstalo v ní jediné místo, které by neupoutalo obdivné pohledy.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Domácí postřik proti mšicím: Zabojujte s nimi levně a bez silné chemie

Domácí postřik proti mšicím: Zabojujte s nimi levně a bez silné chemie

Zahrada
Vaječné skořápky nevyhazujte! Mají všestranné využití při péči o rostliny

Vaječné skořápky nevyhazujte! Mají všestranné využití při péči o rostliny

Zahrada
Hortenzie potřebuje specifickou péči. S ní vám rozzáří zahradu nebo balkon

Hortenzie potřebuje specifickou péči. S ní vám rozzáří zahradu nebo balkon

Zahrada
Vypěstujte si malinoostružinu a vychutnejte si lahodné spojení dvou druhů ovoce

Vypěstujte si malinoostružinu a vychutnejte si lahodné spojení dvou druhů ovoce