Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Hezčí zahrada? 6 tipů, díky kterým bude doslova zářit

Info ikona
Jak zkrášlit zahradu

Chcete mít letos zahradu jako ze žurnálu? Pak určitě neváhejte a začněte plánovat. Některé květiny a rostliny vyžadují čas. Máme pro vás hned několik zahradnických tipů, ze kterých budete ve výsledku nadšeni. Využijte nadcházející sezónu a inspirujte se při úpravě své zahrady.

Jana Kantorová | 3. 04. 2023

Miřte vysoko  

Až příliš často vybíráme rostliny pouze podle barvy nebo květu, ale dobře navržené zahrady využívají také vertikální prostor. Hortenzie, vřesy a azalky poskytují dobrou výšku a pomáhají, aby se vaše zahrada vypadala bujnější. Spárujte je s keři, jako je zimostráz, Arborvitae a řešetlák, abyste vytvořili strukturovanou protiváhu. 

Tip redakce: Zasaďte své keře, živé ploty a vysoké květináče proti vašemu domu, plotu nebo jiné zdi, abyste vytvořili vizuální přechod do zahrady. Jejich výsadba na záhonech kolem zahrady také pomáhá vytvořit útulnější a intimnější pocit. 

Galerie: Tipy, jak jednoduše zkráslit zahradu

Popínavé růže nesmí chybět  

Popínavými druhy růží můžete ozdobit nedostatečně využívanou zeď nebo prostý oblouk. Tyto okázalé rostliny se snadno pěstují, není třeba je prvních pár let stříhat a produkují tuny květů. Vyberte si místo na plném slunci (potřebují alespoň 4–6 hodin přímého slunečního světla denně) a připravte půdu přidáním kompostu.  

Pokud je pěstujete na zdi nebo plotu, nezapomeňte zajistit pevnou konstrukci. Namontovaná mříž je tradiční možností. Nebo můžete vytvořit neviditelnou mřížku pomocí šroubů s okem a silného drátu. 

Tip redakce: Doporučené odrůdy jsou Eden, New Dawn a Renae, protože jsou nenáročné na údržbu a skvělé pro začátečníky. 

Mohlo by se vám líbit

I cesta je cíl  

Nášlapné kameny, dlažební kostky a chodníky jsou nejen zábavným způsobem, jak vytvořit nové stezky na vašem dvorku, ale také dodávají uhlazený a profesionálně upravený vzhled. Je snadné je přizpůsobit vašemu rozpočtu – můžete si koupit hotové doplňky nebo být kreativní a využít jedinečné nebo zachráněné materiály.  

Přípravné práce jsou zde klíčové. Vykopejte oblast, na které chcete chodníček vytvořit, a ujistěte se, že je v rovině, a v závislosti na materiálu vaší cesty použijte vyrovnávací prostředek, jako je písek nebo štěrk, aby vše zůstalo na místě a dobře odvodněno. 

Tip redakce: Použijte cesty a dlaždice, které vám pomohou navést vaše oko k ohnisku nebo uklidit víceúčelovou oblast. Záměrem není přidat více vizuálního nepořádku, ale podtrhnout nebo zvýraznit oblast ve vaší zahradě

Mohlo by se vám líbit

Co s břečťanem?  

Vyberte správnou stěnu. Břečťan může být destruktivní, takže se držte zahradních přístřešků a venkovních budov, pokud nemáte silnou zeď, u které ho můžete zasadit. 

Vyberte si správnou rostlinu. Anglický břečťan je rychle rostoucí a může se velmi rychle rozrůst i na místa, kam nechcete. Nechcete-li riskovat, místo toho vyberte bostonský břečťan nebo zvažte něco jiného než břečťan, třeba Moonflower, vistárie nebo jasmín.  

Mohlo by se vám líbit

Navrstvěte květinové záhony  

Dalším skvělým nápadem na zahradu je vzdát se úhledně oddělených květů a seskupit své květiny vrstveně, abyste vytvořili svěží vzhled zahrady. Nejlepší je vyzkoušet to s letničkami – mají nižší závazek a budete se bavit experimentováním s různými vzhledy. 

Klíčem k úspěšnému mixu je měnit výšky a velikosti květů. Pozor také na zelené části. Rostliny s listy a stonky v odstínech zelené, které jsou si příliš podobné, budou vypadat hrudkovitě a těžce. A samozřejmě nezapomeňte vybrat květiny, které sdílejí podobné podmínky pěstování.  

Mohlo by se vám líbit

Rostliny v květináčích pro začátečníky  

Tento přístup je skvělý pro ty, kteří se teprve seznamují se svou zahradou a potřebují něco snadného a nenáročného na údržbu. V každém případě získáte výhodu přenositelnosti – můžete rostliny v nádobách přemisťovat, experimentovat s umístěním a zjistit, co vypadá nejlépe. Navíc můžete ovlivňovat kvalitu půdy a světla podle potřeby.  

Květináče vybírejte z jednoho nebo dvou materiálů, abyste udrželi úhlednější a upravenější vzhled a bavte se svými nápady. Staré žebříky, židle nebo stojany přidávají na zajímavosti a umožňují dynamičtější zobrazení než hromada květináčů položených na zemi. 

 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku