Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Co to jsou „randící dokumenty“ a jak fungují

Svět randění se posouvá každým dnem a tentokrát je to od seznamovacích aplikací k randícím dokumentům. O co se jedná? Pro koho jsou? Jak vypadají? Odpovědi pro vás máme v článku.

Tereza Čaladi | 16. 10. 2022

V dnešní době je možností seznamování celá řada. Tou, která se hojně využívá, jsou seznamovací aplikace. Ty nyní ale mají nového konkurenta – randící dokumenty. Na což poukázala influencerka a marketingová manažerka Pavlína Louženská a tématem se zabývala i socioložka a psychoterapeutka zaměřující se na vztahy Markéta Šetinová.

Za koronavirové pandemie se pracovní svět zdárně přesunul do online prostoru a lidé se tak naučili být v tomto prostředí velmi organizovaní a efektivní. Porady přes Teams jsou dnes naprosto běžné, to stejné platí pro homeoffice a mimo to se často pracuje i pomocí sdílených dokumentů. A právě ty se mileniálové rozhodli přesunout z pracovní sféry do soukromé a nazvali je „Date Me“ Google Docs, neboli „Randi se mnou“ Google dokumenty.

Pokud jste o sdílených dokumentech ještě neslyšeli, jedná se o jednu z mnoha funkcí Googlu. Fungují tak, že si na svém Google účtu zkrátka vytvoříte dokument, který se uloží online. Poté jednoduše zkopírujete jeho odkaz, či klepnete na tlačítko sdílet, a pošlete, komu potřebujete. Kdo na něj poté klikne, či jej zadá do vyhledávače, uvidí vámi vytvořený dokument. V práci se obvykle využívá pro sdílení tabulek, společných projektů a podobně. Tip: Pokud jej budete využívat pro randící účely, doporučujeme dokument vytvořit bez možností úprav, tedy pro pouhé zobrazení.

U nás se jedná o úplnou o novinku, ale v zahraničí to už začíná fungovat. Jak to vypadá? Stejně jako si sepisujete životopis zaměřený na vaši práci a jak nejlépe dosáhnout vaší vysněné kariéry, to stejné uděláte i s partnerem. Často se tam uvádí základní informace jako vaše pohlaví, věk, výška, orientace a zda chcete děti. Dále máte volnou ruku a je to pouze na vás. Chcete o sobě říct jednu větu a jednoduše popsat co hledáte? Nebo do detailu vylíčit všechny historky z vašeho dětství a jak si představujete ideální vztah? Volba je čistě na vás. Na rozdíl od seznamovacích aplikací tady nejsou žádné šablony, algoritmy ani pravidla. Dobré je nezapomenout tam na sebe dát kontakt – nevíte kam až se dokument dostane. Nemusí se přitom jednat o Google dokumenty, ale jakékoliv, které lze sdílet.

Poté to funguje tak, že si ho nasdílíte na své sociální sítě a to stejné mohou udělat i vaši přátelé, či jej přsdílet. Poté již necháte své potencionální partnery prostudovat svůj život a zájmy a nezbývá vám než čekat, kdo se vám ozve.

Mohlo by se vám líbit

8 netradičních způsobů, jak strávit první rande (lze použít i na několikáté)

Kino i večeře jsou fajn, ale nikoho příliš nenadchnou. Zato například házení dortů, to je jiná. Ať už chcete mít skutečný zážitek z první schůzky, nebo si oživit vaše pravidelná rande v dlouhodobém vztahu. Tyto tipy se hodí pro všechny případy.
marianne.cz

Randící dokumenty v praxi

O této formě seznamování se doslechl devětadvacetiletý Američan Chris Olah, který si jej nasdílel na svých sociálních sítích na konci srpna se slovy: „Normální online seznamování se zdá dost neoptimální. Nedávno jsem viděl několik lidí experimentovat s veřejnými dokumenty ‚date me‘ – myslím, že je to opravdu zajímavý experiment s alternativami, který umožňuje dlouhé a seriózní seznamovací profily. Tak jsem si také jeden vytvořil...“ a přidal odkaz.

Do názvu dokumentu uvedl, co hledá: „Muž, hetero, 174 centimetrů, monogamní, chce děti“. Jeho dokument obsahuje fotografie a poté 4 „kapitoly“ a 15 „podkapitol. V nich se zabývá tím, co považuje za morálně správné, dále zmiňuje například, že je politicky umírněný, geograficky agonistický, obdivuje matematiku, má rád vegany i to, že je úzkostlivý.

„Date me“ dokumenty vyzkoušela i jeho kolegyně Catherine Olsson. Její dokument je daleko méně náročný na text. Soustředí se spíše na fotografie a o sobě zmiňuje jen, že jí je 32 let, že dlouhodobě preferuje děti a monogamii, že si váží blízkých přátel, hravosti a emoční plynulosti a že ji její kamarádi popisují jako „příliš systematickou mateřskou Aragorn (postava ochránce z pána prstenů)“.

 

Catherine si profil založila na jaře 2021 a v rozhovoru pro server Wired řekla, proč ji tato možnost lákala. „Z pochopitelných důvodů jsem moc často nechodila na domácí večírky, skupinové akce nebo schůzky s přáteli. Chtěla jsem něco, co by umožnilo přátelská představení ve světě pandemie.

Autoři dokumentů se považují za racionalisty, kteří se už nechtějí spoléhat na náhody a které nebaví seznamovací aplikace. Navíc tyto dokumenty působí poměrně přirozeně – jednoduše v nich řeknete to, co chcete, aby o vás ten druhý věděl na prvním rande.

Nicméně je potřeba si uvědomit, že randění a láska se zkrátka nedá vždy optimalizovat. Ale můžete se o to alespoň pokusit.

V čem je tato forma seznamování lepší než seznamovací aplikace

Možná si říkáte, „proč se s něčím takovým vypisovat, když to můžete jednoduše zadat do svého profilu na seznamce“. Je to tím, že tohle je daleko osobnější přístup. A díky tomu je i větší šance, že k sobě najdete někoho, kdo s vámi bude více kompatibilní. Vyžaduje to zkrátka více pozornosti než na Tinderu. Navíc tu nemáte žádná omezení a můžete říct o sobě cokoliv, co chcete, aby váš potencionální partner řekl. A v neposlední řadě je tu větší šance, že se dostane váš dokument do familiárnějších a známějších „vod“. Nasdílíte si ho na své sociální sítě vy, tedy možná se vám ozve někdo, kdo již je ve vašem životě, s kým se běžně nevídáte, ale kdo vlastně není vůbec špatný, jen jste na něj už úplně zapomněli – například váš spolužák ze střední, nebo ze základky. Mimo to ho mohou přesdílet vaši přátelé a může vás poté oslovit nějaký jejich známý. Což by před koronavirem mohlo proběhnout i tak, že vás jednoduše představí, jelikož ví, že si jste podobní a oba single. Tady to máte jen více pod kontrolou vy.

Mohlo by se vám líbit

Orgasmická propast aneb Proč se pozornost ženskému potěšení věnuje pořádně až teď

Že muži dosahují orgasmu častěji než ženy ví dnes snad každý. Ale do jaké míry a jak se to v průběhu let posunulo? O tom v článku.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Je čas si odpočinout: Kam v Čechách vyrazit na dámskou jízdu?

Je čas si odpočinout: Kam v Čechách vyrazit na dámskou jízdu?

Zábava
Kvíz: Poznáte vlajky států světa podle obrázku? Otestujte své znalosti

Kvíz: Poznáte vlajky států světa podle obrázku? Otestujte své znalosti

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst červnovou Marianne se speciálem Cestování

5 důvodů, proč si přečíst červnovou Marianne se speciálem Cestování

Zábava
Dovolenkové čtení 2024: 5 tipů na knihy, které by vám letos neměly chybět v plážové tašce

Dovolenkové čtení 2024: 5 tipů na knihy, které by vám letos neměly chybět v plážové tašce