Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Láska přes internet ve 21. století aneb Je možné najít na Tinderu vážný vztah?

Když v roce 1998 přišel do kin úspěšný film Láska přes internet, jednalo se o první vlaštovku online lásek, které jsou v současnosti spíše denním chlebem. Pro Kelly (Meg Ryan) a Franka (Tom Hanks) to rozhodně nebyl „match“ na první pohled. Nicméně skončili spolu a o tom, do jaké míry byl jejich vztah po seznámení harmonický, můžeme jen spekulovat. Lze vůbec v současnosti najít lásku přes internet?

Veronika Lechnerová | 12. 10. 2021

Počátky seznamovacích aplikací

V roce 1959 na Standfordské univerzitě uskutečnili studenti matematiky projekt s názvem „Happy Families Planning Services“, díky kterému se podařilo spárovat devětačtyřicet žen a mužů. Prostředníkem v párování se stal program v počítači IBM 650. Do něj byly vloženy údaje, které vyplnili respondenti a týkaly se například věku, váhy, výšky, zájmů nebo charakterových rysů.

Vytvořené páry toho měly sice mnoho společného, avšak jednalo se pouze o vyplněná data, a tak nebylo divu, že při osobním seznámení docházelo k vysoké názorové rozdílnosti a rozpakům, což vedlo k celkové neúspěšnosti projektu. Pokus vynesl pouze jediné manželství, nicméně se jednalo pravděpodobně o první případ, kdy do seznamování zasáhly informační technologie.

Mohlo by se vám líbit

Hardballing: Seznamovací trend, díky kterému konečně najdete vysněného partnera

Stále se vám nedaří najít spřízněnou duši? Plácáte se ve vztazích, které nemají smysl? A častokrát se scházíte s někým, kdo za to vůbec nestojí? Možná je nejvyšší čas, abyste na vlastní kůži vyzkoušeli nový seznamovací trend s názvem hardballing.
marianne.cz

První sociální sítě

V roce 1993 vznikl World Wide Web. Internet se začal šířit raketovou rychlostí, velmi rychle zboural bariéry v podobě hranic a věku, smazal socioekonomické rozdíly a stal se vítaným společníkem pro mnoho osamělých duší. A tak se díky rostoucí popularitě a dostupnosti počítačů objevila nová generace uživatelů, která začala využívat internet k online seznamování.

Spousta mileniálů tak našla svou první lásku na tzv. Líbku nebo v Xchatu. V roce 2004 dorazil do online světa Facebook a Instagram jej následoval v roce 2010. Svět randění se však nadobro změnil až s příchodem Tinderu.

Randění přes Tinder

Tinder přišel do světa aplikací v roce 2012 a spolu s ním se zhmotnily touhy mnohých mužů a žen. Jednoduchý nástroj, se kterým můžete najít partnera pro život nebo i na jednu noc. Tinder však rychleji proslul úspěšností spíše v té druhé oblasti. Co se týká dlouhodobých známostí, zde si může Tinder připsat hned několik úspěchů. Na Instagramu dohledáte více než 1 700 fotek s hashtagem #tinderwedding a procentuální šance na svatbu je v této aplikaci dle aktuálních statistik necelých 14 %.

Info ikona
Láska

Další zajímavé Tinder statistiky

  • Většina uživatelů Tinderu jsou muži (v roce 2020 76,9 % všech uživatelů ve Spojených státech amerických bylo mužského pohlaví).
  • V tomtéž roce aplikace zaznamenala 59 milionů návštěv.
  • Hlavní skupinu na Tinderu tvoří mileniálové.
  • Téměř 40 % všech svobodných, rozvedených nebo ovdovělých lidí využilo Tinder pro seznámení v roce 2020.
  • Na Tinderů proběhlo od jeho zrodu více než 30 biliónů shod (tzv. matchů).

Může láska z Tinderu vydržet?

Se vztahy to bylo vždy komplikované, a online prostředí rozhodně není výjimkou. Značná část výzkumů však dokazuje, že pro lidi, kteří v online nebo offline prostředí hledají partnera pro vážný vztah, považují za důležitou zejména fyzickou atraktivitu. Avšak nenechte se zmást profilovými fotografiemi na Tinderu. Uživatelé si totiž často fotografie upravují různými filtry a snaží se zdůraznit své kladné stránky tak, aby vypadaly co nejlépe.

Vzhled však rozhodně není všechno. Může se totiž stát, že aplikace vám přiřadí perfektní „match“ v podobě fyzicky atraktivního protějšku, avšak při osobním setkání může dojít k podobnému výsledku jako během pokusu na Standfordu. Žádná aplikace vám totiž nezajistí to, jestli si budete ve skutečnosti rozumět a zdali budete mít společné hodnoty. Avšak jistá šance pro nalezení životního partnera tu je, konkrétně 14%.

Mohlo by se vám líbit

Seznamka na vlastní kůži aneb Od Tinderu až k oltáři

„Tinder? Cože, ty máš Tinder?“ probliklo hlavou všem, kterým jsem oznámila, že si hodlám osudového muže najít přes seznamovací aplikaci. „Jasně! Vždyť takhle si kluka našla i Terka.“ Byla to moje zbraň, kterou jsem vytasila proti kousavým komentářům známých. Jenže jak sebevědomě jsem si Tinder založila, o to tragičtěji jsem si na něm vedla.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Životní styl
Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Životní styl
Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Životní styl
3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?