Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Jak začít po padesátce znovu randit: 7 kroků k nabrání sebevědomí a nalezení skvělého parťáka

Lásku můžeme najít v jakémkoli věku. Randění po padesátce sice má svá specifika, ale i velké výhody, jako jsou životní zkušenosti, jasnější představy o tom, co hledáte, či schopnost otevřeně komunikovat. Podívejte se na sedm kroků, které vám pomohou pustit se do hledání partnera s klidem, sebevědomím a nadhledem. Ať už vás čekají seznamky, osobní setkání, nebo nevydařená rande, s těmito tipy získáte odvahu znovu otevřít své srdce.

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách

Výhody a nevýhody randění po padesátce

Láska není jen výsadou mladých. Pokud nás něco naučily romantické filmy o randění po padesátce, jako Mamma Mia!, Nějak se to komplikuje nebo český film Líbáš jako Bůh, pak je to fakt, že pro hledání partnera neexistuje žádná věková hranice – ani po padesátce či v pozdějším věku. „Randění v padesáti a šedesáti vypadá jinak než v mladším věku,“ říká vztahová koučka Angela Nicole Holton. Může to mít však své výhody – například větší životní zkušenosti a moudrost – ale i nevýhody, jako je nutnost přizpůsobit se moderní kultuře randění.

Mohlo by se vám líbit

Průzkum odhalil, co Čechům připadá atraktivní a co je odpudí: Buďte dobrým společníkem a nezanedbávejte hygienu

Každého z nás na druhých zaujme něco jiného — někdo podlehne zářivému úsměvu, jiného si získá hluboký pohled. Atraktivita ale zdaleka není jen o vzhledu. Výraznou roli hrají i povahové rysy, které nás buď přitahují, nebo naopak odrazují. A právě na některých z nich se podle průzkumu Češi výjimečně shodnou. Co považujeme za nejpřitažlivější vlastnosti? Co nám na lidech imponuje a jaké chování nás naopak spolehlivě odradí?
marianne.cz

Pokud se v tomto věku znovu vracíte do světa vztahů a randění, je pravděpodobné, že už máte za sebou manželství, děti i vzestupy a pády dlouhodobých vztahů. Máte vybudovanou kariéru, přátele, rodinu i zájmy. Nechcete začínat od nuly – hledáte někoho, kdo váš život doplní, ne zcela promění. Základy randění po padesátce se od mládí zase tolik neliší. Ovšem životní zkušenosti včetně minulých vztahů mohou celý proces zkomplikovat. Pokud jste připravena znovu hledat partnera, ale nejste si jistá, jak na to v tomto věku jít, těchto sedm kroků vám může pomoci najít lásku ve vašich dalších životních etapách.

Krok 1 – Poznejte samu sebe

Jednou z největších výhod randění po padesátce jsou vaše životní zkušenost. Víte, kdo jste, co chcete a jaký typ partnera hledáte, což vám může randění zpříjemnit a zároveň zjednodušit. Přesto se vyplatí udělat si menší sebereflexi, než se do randění pustíte naplno. Zeptejte se sama sebe:

  • Hledám vážný vztah?
  • Chci spíš něco nezávazného?
  • Umím si představit dlouhodobé soužití s jiným člověkem?

Zamyslete se nad svými minulými vztahy. Co v nich fungovalo, co naopak ne a co by nový vztah musel splňovat, abyste v něm byla šťastná právě v této etapě života. Vaše priority se pravděpodobně změnily – už nehledáte člověka, se kterým byste zakládala rodinu, ale někoho, kdo vám rozumí, sdílí vaše hodnoty a doplní váš životní styl. Mnoho párů zjistí až pozdě, že se jejich představy o důchodu rozcházejí. Nyní máte šanci najít někoho, kdo to má nastavené podobně jako vy.

Mohlo by se vám líbit

Červené signály už netáhnou: Proč byste se měla zajímat o beige flags svého partnera?

Ve vztazích často mluvíme o takzvaných red flags, které značí toxicitu, nebo o pozitivních green flags, jež naznačují láskyplný vývoj. Víte ale, že váš partner může mít i spoustu beige flags? Nejsou primárně ani dobré, ani špatné, přesto o vašem soužití mohou mnohé napovědět. Pojďme si je proto rozebrat trochu podrobněji.
marianne.cz

Krok 2 – Posilujte sebevědomí

S věkem roste i schopnost sebereflexe, což je velké plus. Zároveň však hledání nového partnera může působit děsivě. Randění dnes vypadá jinak než před 10 nebo 20 lety. Je tedy normální, pokud se cítíte nejistě. Nemusíte podstupovat celkovou proměnu vzhledu, pokud sama nechcete, ale určitě pomůže, když uděláte něco pro své sebevědomí – třeba si vyzkoušíte nový styl oblékání, budete se víc hýbat nebo změníte účes. Důležité je neporovnávat se s ostatními, zvlášť s mladšími lidmi na seznamkách. Místo toho se soustřeďte na to, čím jste jedinečná. Právě to může zaujmout někoho, komu se budete líbit taková, jaká jste.

Krok 3 – Prozkoumejte své možnosti

Svět randění se proměnil, a tak může chvíli trvat, než si na něj zvyknete. „Swipe kultura“, „breadcrumbing“ nebo „cuffing season“ – to jsou pojmy, se kterými se dnes můžete běžně setkat. Klíčem je zůstat otevřená, přístupná a stát se takovým parťákem, jakého byste si sama přála potkat. Buďte zkrátka tím, koho sama hledáte. Online seznamování může být skvělé, ale nezapomínejte ani na osobní kontakt. Možná už není tolik míst, kde se lidé běžně potkávají a seznamují, ale i dnes najdete akce, kurzy nebo dobrovolnické aktivity, kde lze potkat nové lidi.

Mohlo by se vám líbit

Stále vám vztahy nevychází a nevíte, kde děláte chybu? Vztahová koučka odhaluje toxické randící návyky, které vás brzdí – a jak se jich zbavit jednou provždy

Když se váš další vztah rozpadá a vy si uvědomíte, že jste se opět ocitla v téže situaci jen s jiným partnerem, je na čase zjistit, v čem je problém. Nejsou to chyby, které byste dělala úmyslně. Jedná se spíše o hluboce zakořeněné špatné vztahové návyky, které vás opakovaně vrhají do stejných vzorců chování. Vztahová koučka Julie Nguyen přichází s osvědčenými tipy, jak se jich jednou pro vždy zbavit. Pak už vám nic nebude stát v cestě k životní lásce.
marianne.cz

Krok 4 – Nebojte se online seznamek

Pokud jste z online seznamování nervózní, nejste sama. Statistiky však ukazují, že 40 % nezadaných hledá partnera právě na internetu a čtvrtina nových párů se dnes seznámila online. Vyberte si seznamku, která odpovídá vašim preferencím – některé jsou určeny pro všechny věkové skupiny, jiné přímo pro starší nezadané.

Při registraci si dejte záležet na profilu – buďte autentická, popište své zájmy a vyberte fotku, která vás přirozeně vystihuje. Nečekejte zázraky hned. Možná si nepadnete do oka s prvním ani druhým člověkem. Dejte si čas, komunikujte, ale dejte si pozor na varovné signály – příliš osobní otázky hned na začátku, nátlak nebo neochota sejít se na veřejném místě. A pozor: příliš dlouhé „scrollování“ a hledání může vést k vyčerpání a zhoršení nálady. Dejte si pauzy a berte seznamování s nadhledem.

Krok 5 – Mluvte otevřeně o svých potřebách

Upřímná komunikace je základ každého zdravého vztahu. Po padesátce je navíc důležitější než kdy dřív. Oba máte za sebou kus života, máte zkušenosti a své vlastní zvyky. Právě proto je důležité být k sobě upřímní hned od začátku. Nemusíte se hned svěřovat se vším, ale měla byste umět otevřeně říct, co očekáváte a co je pro vás důležité. Ptejte se partnera na jeho názory. Povídejte o sobě, ale dejte prostor také jemu. Při konverzacích se příliš nesoustřeďte na minulost, ale spíše na to, co vás momentálně těší a na co se těšíte do budoucna.

Mohlo by se vám líbit

Zamilovanost opadla a partner mi začal vadit. Psycholožka Šárka Miková radí, jak vztah udržet

Když se do někoho zamilujeme, vidíme ho skrze růžové brýle. Motýlci v břiše nám brání vnímat vlastnosti, které by nám za normálních okolností vadily, nebo je naopak vnímáme pozitivně. Partnerův odlišný způsob myšlení a jednání můžeme chápat jako inspiraci, která rozvíjí naši osobnost, a vzájemně se díky rozdílným povahám obohacujeme. Jakmile však prvotní zamilovanost opadne, začnou nám tyto původně atraktivní odlišnosti vadit. Jak takovou situaci vyřešit, aby vztah neohrozila, prozradila psycholožka Šárka Miková.
marianne.cz

Krok 6 – Stanovte si hranice a nikam nespěchejte

Hranice jsou důležité v každém vztahu – a po padesátce obzvlášť. Oba už máte zaběhnutý životní styl a návyky. Pokud je vzájemně nerespektujete, nebude to fungovat. Jasné hranice vám umožní budovat vztah s respektem. A ačkoliv vás může věk svádět k tomu něco uspěchat, věřte, že láska nemá žádné datum spotřeby. Dejte si čas, seznamujte se pomalu a zachovejte vlastní rytmus.

Krok 7 – Naučte se pracovat s odmítnutím

Odmítnutí nikdy nepotěší, ale patří k randění v každém věku. Může být těžké nevzít si ho osobně, zvlášť pokud ve vás znovu probudí staré rány. Ovšem neznamená to, že je s vámi něco špatně. Berte odmítnutí jako signál, že daný vztah nebyl v souladu s vašimi potřebami. Nehledáte lásku za každou cenu, ale někoho, s kým vám bude dobře a budete si vzájemně rozumět.

Mohlo by se vám líbit

Máte pocit, že si s partnerem nemáte co říct? 8 témat, která vrátí hloubku vašim rozhovorům

Umět si spolu povídat je snad to nejdůležitější, co žádný vztah nesmí postrádat. Na začátku je každý rozhovor s partnerem vzrušující – díky němu se navzájem poznáváte a projevujete o sebe zájem. Po několika letech se ocitáme v příjemné rutině, ve které však můžeme mít pocit, že už jsme si s partnerem řekli všechno. Aby se nám podařilo v dlouhodobém vztahu udržet jiskru, je potřeba ji zachovat i v konverzaci. Zjistěte, jak na to, pomocí několika témat, která oživí kouzlo hlubokých rozhovorů.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:
×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + TÓNUJÍCÍ KRÉM ATTITUDE + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + TÓNUJÍCÍ KRÉM ATTITUDE + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit