Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Odkaz královny Alžběty II. žije, a to nejen na mincích a bankovkách

Info ikona
Králoavn

Vláda lidmi oblíbené panovnice trvala dlouhých 70 let. Alžběta II. překonala v délce vlády i svou praprababičku královnu Viktorii. Celé generace si tedy na britském trůně nepamatují nikoho jiného než ji. A dost možná si ani nepamatují jiné mince, než ty, na kterých je vyobrazena britská královna.

Dominika Bártová | 8. 02. 2023

Ztělesňovala sílu, pevnou vůli, ale také neúnavnou službu vlasti. Právě proto jsou veškeré produkty s podobiznou královny Alžběty II. velmi poptávané. Například cena švýcarských hodinek Swatch s portrétem královny vyskočila pár hodin po její smrti na pětinásobek. Buckinghamský palác také před třemi lety uvedl na trh speciální edici ginu, který královna s oblibou popíjela v koktejlu s aperitivem Dubonnet. Pár dní po jejím skonu byl aperitiv vyprodán, a to dokonce i v některých zemích Commonwealthu jako například v Austrálii.

S odchodem královny Alžběty II. vzrostla také poptávka po vzácných mincích s jejími motivy. Mezi ty, na českém trhu aktuálně nejžádanější, se řadí i exkluzivní Zlatá mince k výročí 95. narozenin královny Alžběty II., vydaná britskou královskou mincovnou The Royal Mint. Tato kilogramová pamětní mince, zaznamenávající významný milník britské monarchie, je vyrobena z nejčistšího zlata (99.9 %) v limitovaném množství 18ti kusů pro celý svět. Prohlédnout si ji můžete po celý únor v nově otevřené karlovarské pobočce Zlaťáky.

Info ikona
Zlatá mince

Podobizna královny se objevila na platidlech v 35 zemích

Ražba mincí s podobiznu královny Alžběty II. započala po její korunovaci a nástupem na trůn v letech 1952–⁠1953. Podoba mincí se měnila s postupem let dle jejího věku. Celkem existuje pět variant s jejím vyobrazením, a to z let 1953, 1968, 1985, 1998 a 2015.

První mince s podobiznou krále Karla III. (nominální hodnota 50 pencí) se v počtu 5 milionu kusů dostaly do oběhu 8. prosince 2022, a protože se jedná o první změnu po více než 70 letech, kdy byly raženy mince s královnou Alžbětou II., jsou sběrateli žádané. Kompletní obměna portrétu nového krále na mincích se má uskutečnit do dvou let.

Mohlo by se vám líbit

Mince pouze s Karlem III.?

Stažení původních mincí s královnou se ale neplánuje. V oběhu budou jak mince s Karlem III. (celkově v počtu cca 9,6 mil.), tak Alžbětou II. První, kdo má tu čest razit mince s novou podobiznou panovníka, je britská královská mincovna The Royal Mint. V oběhu je aktuálně cca 29 miliard mincí s portrétem královny Alžběty II., a to nejen v rámci Spojeného království. Nové bankovky a další mince s Karlem III. by se měly na trhu objevit v roce 2024. 

Co se týče dalších zemí patřících pod Korunu, tam je přechod na nové mince různorodý. Například Austrálie plánuje změnu až na rok 2024 kvůli časové náročnosti od schválení mincí a bankovek až po distribuci. Kanada změnu zatím nechystá. Nástup nového panovníka totiž nenařizuje změnu ražby a podle informací z nejnovějšího průzkumu si až 56 % Kanaďanů přeje zachovat mince s podobiznou královny. Nový Zéland se chystá na změnu v průběhu několika let.

Mohlo by se vám líbit