Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Intimita: Co trápí muže? Odpovídá gynekoložka Kamila Žižková

Info ikona
muž

Pokud se bavíme o sexualitě a sexuálním životě v mém oboru, bavíme se zejména o ženské stránce. Vaginální suchost, ztráta libida, vaginální nepohodlí… To vše ovlivňuje náš sexuální život. Velmi důležitým faktorem je ale také, jak se daří našim mužským partnerům. A že těch trápení taky nemají málo! Pojďme se na ně podívat blíž.

Kamila Žižková | 13. 08. 2023

Hlavní potíž s muži je, že se o svých potížích často nechtějí bavit. Jejich řešení odkládají až do doby, kdy už se odložit nedají. V jiných oblastech, například u kardiovaskulárních chorob, to může mít i fatální důsledky. Ale i takové „banální“ potíže s erekcí nebo předčasnou ejakulací mohou naznačovat vážnější problém. Rozhodně tedy není za co se stydět – tak jako ženy věnují, nebo by měly věnovat čas péči o své reprodukční zdraví, měli by si ho hledět i muži a jako u každého jiného problému se včas obrátit na odborníka.

Mohlo by se vám líbit

Nestydět se

Nedávno jsem ve své sexuologické ambulanci měla muže, který byl zprvu překvapen, že se ho ujala žena. Když jsme se ale navzájem oťukali, pán mě mile překvapil: „Můžu k vám být upřímný?“ zeptal se. „Protože je mi jasné, že když vám neřeknu přesně, co mě trápí, tak mi asi těžko pomůžete. Ale nepříjemné mi to je teda fest…“  Ukázalo se, že pacient měl potíže s erekcí, a to i během masturbace. Společně jsme tak zahájili léčbu a já se těším, až dorazí příště a budeme si moct říct, že návštěva měla smysl.

Problémy s erekcí jsou vůbec nejčastějším důvodem, proč muži navštíví sexuologickou ambulanci. Přibližně v jedné čtvrtině případů se tento problém vyskytuje samostatně, u zbylých tří čtvrtin se k poruchám topořivosti přidružuje například ztráta sexuálního apetitu a obtíže s ejakulací. Pokud se poruchy erekce objevily nově, mohou – jak už jsme řekli – poukazovat na závažnější onemocnění, jako je například cukrovka (často to bývá jeden z prvních příznaků).

Výskyt erektilních dysfunkcí s věkem stoupá a nejčastěji trápí muže po padesátce. Ve skupině nad 70 let se tento problém objevuje až u poloviny mužů. Pro správnou diagnózu je nutné sexuologické nebo urologické vyšetření, které se doplňuje například odběrem krve nebo ultrazvukem. Podle příčiny se pak zahajuje komplexní léčba. Často na ní pak spolupracuje i praktický lékař nebo endokrinolog, protože se musí poladit cukrovka, vysoký krevní tlak či změnit medikace. Někdy jsou nutné také návštěvy na urologii.

Mohlo by se vám líbit

Pilulky a spol.

A čím se poruchy erekce léčí? Jednou z možností jsou známé pilulky na předpis, někdy ale lépe fungují autoinjekce do penisu, popřípadě můžou být nutné i chirurgické výkony. Vše je velmi individuální. Stejně jako u žen se i u mužů může objevit snížení libida, často spojené právě s hormonálními poruchami, stresem nebo s užíváním různých léků. Léčba se opět odvíjí od příčiny: může jí být nasazení hormonální terapie, psychofarmaka nebo změna v životosprávě (ta se hodí vždycky). Vhodné jsou párové terapie, protože jednou z příčin bývá i nesoulad páru.

A co když dochází k předčasné ejakulaci? Ta se vyskytuje spíše u mužů mladších a popisuje se jako ejakulace, která se dostavila před souloží nebo do 15 vteřin po začátku soulože. Což je ovšem poněkud nešťastná formulace, protože subjektivně velmi obtěžující může být i ejakulace do minuty. Je třeba říci, že pro stanovení diagnózy je třeba, aby muž nežil v sexuální abstinenci a aby se u něj tento problém vyskytoval při většině souloží.

Aby mohla být nasazena účinná léčba, je nutné odborníkovi přesně popsat problém. Jednou z příčin může být přecitlivělý žalud nebo krátká uzdička – pak někdy pomůže až plastika uzdičky nebo obřízka. Dále se používají znecitlivující masti nebo i antidepresiva. Existuje mnoho technik, které může pár nebo muž samotný zkusit, aby se postupně naučil ejakulaci oddalovat.

Mohlo by se vám líbit

Let’s talk about sex

Může se ale také stát, že ejakulace se nedostaví vůbec. Takovému jevu se říká suchý orgasmus a znamená to, že se neobjeví výron semene. Může docházet k ejakulaci do močového měchýře při oslabení jeho svěrače (často u diabetiků), nebo k výronu nedochází vůbec, například vlivem užívání některých psychofarmak. Ač to zní neobvykle, suchý orgasmus není důvod k větším obavám.

A když už jsme u té ejakulace, konzultace s odborníkem je vhodná také v případě, že muž při ejakulaci cítí bolest, ve spermatu se objeví krev nebo si muž nahmatá nějaké bulky či jiné změny na genitálu. Mužům se nevyhýbají ani bolesti při styku, i když je to problém, který se u žen objevuje výrazně častěji. U mužů může být bolest při styku způsobena například krátkou uzdičkou nebo zánětem. Výjimkou není ani to, že dojde ke srůstu předkožky se žaludem a předkožku nelze přetáhnout.

Určitě je dobré zmínit i urgentní stavy. Nejznámější je asi priapismus, který je charakterizován dlouhodobou bolestivou erekcí trvající šest hodin a více. Může se vyskytnout v každém věku. V takovém případě je nutná návštěva lékaře, aby nedošlo k poškození penisu nebo sexuálních funkcí.

Hlavní ale je, aby muži i ženy věděli, že je normální mít sex po celý dospělý život, žádná horní věková hranice neexistuje, i když nám příroda někdy háže klacky pod nohy. Naštěstí si s tím většinou poradíme, jen se musí chtít to alespoň zkusit. „Let’s talk about sex“ platí v kaž­dém věku.

O autorce:

Kamila Žižková pracuje jako gynekoložka v nemocnici v Chomutově. Na Instagramu ji najdete pod hashtagem @moje_gynpor, kde s lehkostí a humorem píše o gynekologii, porodnictví, ženství a sexu a příspěvky doplňuje vlastními ilustracemi. Po práci se nejraději věnuje své rodině, hlavně své dvouleté dcerce.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku