Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Intimita: Co trápí muže? Odpovídá gynekoložka Kamila Žižková

Pokud se bavíme o sexualitě a sexuálním životě v mém oboru, bavíme se zejména o ženské stránce. Vaginální suchost, ztráta libida, vaginální nepohodlí… To vše ovlivňuje náš sexuální život. Velmi důležitým faktorem je ale také, jak se daří našim mužským partnerům. A že těch trápení taky nemají málo! Pojďme se na ně podívat blíž.

Kamila Žižková | 13. 08. 2023

Hlavní potíž s muži je, že se o svých potížích často nechtějí bavit. Jejich řešení odkládají až do doby, kdy už se odložit nedají. V jiných oblastech, například u kardiovaskulárních chorob, to může mít i fatální důsledky. Ale i takové „banální“ potíže s erekcí nebo předčasnou ejakulací mohou naznačovat vážnější problém. Rozhodně tedy není za co se stydět – tak jako ženy věnují, nebo by měly věnovat čas péči o své reprodukční zdraví, měli by si ho hledět i muži a jako u každého jiného problému se včas obrátit na odborníka.

Mohlo by se vám líbit

Intimita: Skryté nástrahy, které s sebou přináší sledování filmů pro dospělé

Říká se mu taky „péčko“, a kdo tvrdí, že ho nikdy neviděl, nejspíš neříká úplně pravdu. Pornografie tu byla odjakživa, nikdy ale nebyla dostupná tak snadno jako dnes. Jak mění naši sexualitu a měli bychom sledování „filmů pro dospělé“ omezovat?
marianne.cz

Nestydět se

Nedávno jsem ve své sexuologické ambulanci měla muže, který byl zprvu překvapen, že se ho ujala žena. Když jsme se ale navzájem oťukali, pán mě mile překvapil: „Můžu k vám být upřímný?“ zeptal se. „Protože je mi jasné, že když vám neřeknu přesně, co mě trápí, tak mi asi těžko pomůžete. Ale nepříjemné mi to je teda fest…“  Ukázalo se, že pacient měl potíže s erekcí, a to i během masturbace. Společně jsme tak zahájili léčbu a já se těším, až dorazí příště a budeme si moct říct, že návštěva měla smysl.

Problémy s erekcí jsou vůbec nejčastějším důvodem, proč muži navštíví sexuologickou ambulanci. Přibližně v jedné čtvrtině případů se tento problém vyskytuje samostatně, u zbylých tří čtvrtin se k poruchám topořivosti přidružuje například ztráta sexuálního apetitu a obtíže s ejakulací. Pokud se poruchy erekce objevily nově, mohou – jak už jsme řekli – poukazovat na závažnější onemocnění, jako je například cukrovka (často to bývá jeden z prvních příznaků).

Výskyt erektilních dysfunkcí s věkem stoupá a nejčastěji trápí muže po padesátce. Ve skupině nad 70 let se tento problém objevuje až u poloviny mužů. Pro správnou diagnózu je nutné sexuologické nebo urologické vyšetření, které se doplňuje například odběrem krve nebo ultrazvukem. Podle příčiny se pak zahajuje komplexní léčba. Často na ní pak spolupracuje i praktický lékař nebo endokrinolog, protože se musí poladit cukrovka, vysoký krevní tlak či změnit medikace. Někdy jsou nutné také návštěvy na urologii.

Mohlo by se vám líbit

Těhotná po čtyřicítce: Jaká je v tomhle věku šance na otěhotnění?

Každým rokem roste počet žen, které se rozhodnou mít dítě po čtyřicítce, ve věku, kdy ženy dříve už bývaly babičkami. Je to dobře? A jsou zdravotní rizika spjatá s pozdějším těhotenstvím opravdu tak velká?
marianne.cz

Pilulky a spol.

A čím se poruchy erekce léčí? Jednou z možností jsou známé pilulky na předpis, někdy ale lépe fungují autoinjekce do penisu, popřípadě můžou být nutné i chirurgické výkony. Vše je velmi individuální. Stejně jako u žen se i u mužů může objevit snížení libida, často spojené právě s hormonálními poruchami, stresem nebo s užíváním různých léků. Léčba se opět odvíjí od příčiny: může jí být nasazení hormonální terapie, psychofarmaka nebo změna v životosprávě (ta se hodí vždycky). Vhodné jsou párové terapie, protože jednou z příčin bývá i nesoulad páru.

A co když dochází k předčasné ejakulaci? Ta se vyskytuje spíše u mužů mladších a popisuje se jako ejakulace, která se dostavila před souloží nebo do 15 vteřin po začátku soulože. Což je ovšem poněkud nešťastná formulace, protože subjektivně velmi obtěžující může být i ejakulace do minuty. Je třeba říci, že pro stanovení diagnózy je třeba, aby muž nežil v sexuální abstinenci a aby se u něj tento problém vyskytoval při většině souloží.

Aby mohla být nasazena účinná léčba, je nutné odborníkovi přesně popsat problém. Jednou z příčin může být přecitlivělý žalud nebo krátká uzdička – pak někdy pomůže až plastika uzdičky nebo obřízka. Dále se používají znecitlivující masti nebo i antidepresiva. Existuje mnoho technik, které může pár nebo muž samotný zkusit, aby se postupně naučil ejakulaci oddalovat.

Mohlo by se vám líbit

Oholená, nebo neoholená? Gynekoložka vyvrací nejčastější mýty o návštěvě gynekologie

Kdy poprvé navštívit gynekologii? A pozná lékař, že jste před prohlídkou měla sex? Na nejčastější otázky ohledně gynekologické prohlídky odpovídá MUDr. Kamila Žižková. Protože i my, které na „gyndu“ chodíme pravidelně už léta, se vždycky můžeme dozvědět ještě něco nového.
marianne.cz

Let’s talk about sex

Může se ale také stát, že ejakulace se nedostaví vůbec. Takovému jevu se říká suchý orgasmus a znamená to, že se neobjeví výron semene. Může docházet k ejakulaci do močového měchýře při oslabení jeho svěrače (často u diabetiků), nebo k výronu nedochází vůbec, například vlivem užívání některých psychofarmak. Ač to zní neobvykle, suchý orgasmus není důvod k větším obavám.

A když už jsme u té ejakulace, konzultace s odborníkem je vhodná také v případě, že muž při ejakulaci cítí bolest, ve spermatu se objeví krev nebo si muž nahmatá nějaké bulky či jiné změny na genitálu. Mužům se nevyhýbají ani bolesti při styku, i když je to problém, který se u žen objevuje výrazně častěji. U mužů může být bolest při styku způsobena například krátkou uzdičkou nebo zánětem. Výjimkou není ani to, že dojde ke srůstu předkožky se žaludem a předkožku nelze přetáhnout.

Určitě je dobré zmínit i urgentní stavy. Nejznámější je asi priapismus, který je charakterizován dlouhodobou bolestivou erekcí trvající šest hodin a více. Může se vyskytnout v každém věku. V takovém případě je nutná návštěva lékaře, aby nedošlo k poškození penisu nebo sexuálních funkcí.

Hlavní ale je, aby muži i ženy věděli, že je normální mít sex po celý dospělý život, žádná horní věková hranice neexistuje, i když nám příroda někdy háže klacky pod nohy. Naštěstí si s tím většinou poradíme, jen se musí chtít to alespoň zkusit. „Let’s talk about sex“ platí v kaž­dém věku.

O autorce:

Kamila Žižková pracuje jako gynekoložka v nemocnici v Chomutově. Na Instagramu ji najdete pod hashtagem @moje_gynpor, kde s lehkostí a humorem píše o gynekologii, porodnictví, ženství a sexu a příspěvky doplňuje vlastními ilustracemi. Po práci se nejraději věnuje své rodině, hlavně své dvouleté dcerce.

Mohlo by se vám líbit

Intimní hygiena: Když je čistoty moc

Skoro každá z nás někdy zažila nepříjemné potíže spojené s mykózou nebo bakteriální vaginózou. A většina z nás i ví, že můžou souviset se špatnou intimní hygienou. Problém je v tom, že „špatná“ neznamená jen nedostatečná, ale také nadbytečná.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Zdraví
Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Zdraví
Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Zdraví
Polykat ráno hrst prášků? Nesmysl. Víme, kdy během dne užívat důležité vitamíny a minerály

Polykat ráno hrst prášků? Nesmysl. Víme, kdy během dne užívat důležité vitamíny a minerály