Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Problémy s plodností se můžou týkat i vás. Lékařka radí, jaká vyšetření podstoupit

Info ikona
plodnost

Jste zdravá, pravidelně absolvujete gynekologické prohlídky, nekouříte, sportujete...přesto se s partnerem už několik měsíců neúspěšně snažíte o miminko. I taková je realita mnoha českých žen, které řeší problémy s plodností. Kdy bychom podle lékařky měly vyšetření absolvovat? A proč neplatí, že muži jsou plodní i v pokročilém věku?

Možná si říkáte, že jste mladá a na miminko máte dostatek času, možná nemáte partnera, se kterým byste děťátko počala. Ať tak či onak, rozhodně se vyplatí, když se o prognózu plodnosti budete včas zajímat. Mnoho žen se navíc mylně domnívá, že stačí absolvovat preventivní prohlídky u gynekologa. „Není to ale pravda. Preventivní prohlídka u gynekologa nezahrnuje vyšetření potřebná ke kontrole plodnosti, a antikoncepce může dokonce nepravidelnosti cyklu maskovat. Pokud chcete vědět, jak na tom opravdu jste, doporučuji nechat si plodnost vyšetřit komplexně na klinice reprodukční medicíny. Výhodou tohoto postupu je, že můžete svoje výsledky hned konzultovat se specialisty, kteří vám navrhnou další kroky,“ říká MUDr. Hana Višňová, vedoucí lékařka IVF CUBE.

Mohlo by se vám líbit

A co pánové?

Svou plodnost by neměli podceňovat ani muži. Podle lékařky Hany Višňové kvalita spermií s věkem klesá, a navíc má na mužskou plodnost vliv genetika, špatný životní styl nebo různé zdravotní problémy. Zhotovení spermiogramu z preventivních důvodů proto odbornice doporučuje i pro muže mladší třiceti let. „Ještě před devíti lety byl na klinice průměrný věk zájemců o preventivní spermiogram 28 let, dnes je to 34 let. Jen přibližně šest procent mužů si přijde zkontrolovat spermiogram z vlastní iniciativy a jejich počet stále klesá. Ti ostatní přicházejí spolu s partnerkou až potom, kdy zjistí, že se jim nedaří zplodit dítě,“ míní lékařka.

Jak probíhá vyšetření plodnosti?

Pokud se rozhodnete podstoupit vyšetření neplodnosti, pak se připravte na ultrazvukovou prohlídku, a zároveň vyšetření hladiny antimülleriánského hormonu. U mužů samozřejmě nechybí vyhotovení spermiogramu. Zároveň platí, že byste vyšetření plodnosti neměli s partnerem odkládat. „Mnozí lidé berou téma neplodnosti na lehkou váhu v naivní víře v dnešní schopnosti vědy a medicíny. Takovým evropským evergreenem dnes je, že ženy pořízení miminka odkládají kvůli kariéře a v pětatřiceti zjistí, že optimální věk dávno propásly a ani věda, na kterou spoléhaly, není zcela všemocná,“ upozorňuje MUDr. Višňová a dodává, že standardně doporučuje podstoupit vyšetřením pacientkám mladším třiceti let.

Mohlo by se vám líbit

Během června vás vyšetří i bezplatně

V rámci června můžete využít možnost bezplatného vyšetření plodnosti na pražské klinice IVF CUBE. Objednat se můžou ženy i muži do věku 40 let. Pacientky následně absolvují odběr krve potřebný pro stanovení hormonu AMH a ultrazvukové vyšetření vaječníků, při kterém lékař zjišťuje počet tzv. antrálních folikul (AFC). Muže na klinice čeká vyšetření spermií a vyhotovení spermiogramu. Výsledky vyšetření pacientům interpretuje lékař – specialista na reprodukční medicínu a v případě potřeby doporučí možnosti léčby.