Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Manželství bez sexu? Existuje, ale může to znamenat jeho konec

Může manželství fungovat i bez plnění manželských povinností? Názory jsou různé – někdo tvrdí, že ano, pokud stojí manželství na jiných pevných základech, jiní zase říkají, že bez sexu prostě každý vztah jednou skončí.

Redakce Marianne | 27. 01. 2014


Zdravý selský rozum mi říká, že dva zdraví lidé prostě a jednoduše bez sexu žít nemohou. A je otázka času, jak dlouho vydrží vztah, ve kterém třeba jeden sex vyžaduje a druhý po něm dvakrát moc netouží, a vlastně ho skoro nepotřebuje. Jedna moje kamarádka žije v poměrně fungujícím manželství skoro dvanáct let. Manžel je spolehlivý, zodpovědný a… nepotřebuje sex. Možná ho ani nemá rád, ale kvůli své ženě si to jednou měsíčně ‚odbude‘. Kamarádka to snáší celých dvanáct let a momentálně je ve stavu, kdy neví, co dělat. Jedno ví ale jistě: takhle žít nechce. V každém případě není sama – jen u nás žije kolem 20 % párů, které nemají sex. Většinou jde ale o starší páry, které už si svoje ‚odžily‘ a spojují je jiné věci než sex.

Bezpohlavní‘ manželství

Podle Denise Donnelly, docentky sociologie na Georgia State University, je mnoho párů, které se spolu přestanou intimně stýkat po narození dětí, a také existují páry, které spolu nespí od začátku svého vztahu. V tom prvním případě dochází k tomu, že ženy po porodu přestávají cítit sexuální touhu. A je spousta párů, které spolu žijí už dlouho a potýkají se se ztrátou sexuálního elementu. Na vině je rutina, sexuální stereotyp, nedostatek touhy či různé nemoci. Je možné, aby tedy manželství fungovalo bez sexu? Jistě, ale následky mohou být velmi škodlivé pro oba.

Kořeny leží v dynamice vztahů

Socioložka říká, že realita je taková, že pokud jsou u některého z partnerů sexuální dysfunkce, je samozřejmé, že postupně dochází k radikálnímu snížení nebo úplnému vymizení sexuální touhy, což má ale podle jejího názoru kořeny hluboko v dynamice vztahů. Pokud se ve vztazích hromadí nenávist, hněv a partneři nehýčkají jeden druhého a soustředí se jen sami na sebe (jako je kariéra apod.), je to nepřítel číslo jedna v jejich domácnosti, který se nevyhnutelně odráží i v sexuálním životě.

Jaké jsou nejčastější příčiny manželství bez sexu?

  1. Nedostatek času: Práce, placení účtů, péče o domácnost, rodičovské povinnosti – to všechno může způsobit, že manželé nemají čas na sex. To také bývají nejčastější důvody, proč manželé skoro nepřemýšlejí o sexu a ani ho neprovozují. A jaký je lék? Najít si společný čas jen pro sebe. Snaha pochopit, že pokud mezi vámi není intimní pouto, je to špatně pro váš vztah. Neodbývejte svoje manželství a udělejte vše pro to, aby i nadále žilo.

  2. Nedostatečná komunikace: Bohužel, páry spolu o sexu moc nemluví, zvláště ne v manželství. Jako by už byly přesvědčené, že sex je prostě něco, o čem se už mluvit nemusí. Přitom je to hodně důležité – je nutné a zdravé, aby váš manžel věděl, co má dělat a co nemáte ráda, když dojde na sexuální akt. Totéž platí obráceně.

  3. Deprese: Nedostatek sexu nebo ztráta sexuálního apetitu mohou být způsobené depresí. Existuje mnoho důvodů, proč může být váš partner v depresi. Pokuste se problém řešit odbornou cestou, nabídněte mu podporu, ale mělo by být jasné, že jeho stav nebudete akceptovat, pokud bude partner svůj stav ignorovat a nebude usilovat o pomoc.

  4. Sexuální zneužívání v dětství: To by vás asi nenapadlo, ale pokud byl někdo jako dítě sexuálně obtěžován, či dokonce zneužíván, může se u těchto osob v dospělosti vyvinout pokřivený pohled na sex a intimitu. I v takovém případě je nutné problém řešit – pokud ho však partner nehodlá řešit, a odmítá si problém připustit, máte na výběr: Buď se naučíte žít s nedostatkem sexu, nebo se rozvedete.

  5. Chybějící přitažlivost: Nemusí to nutně znamenat, že jste ošklivá jako noc, ale jen to, že jste pro svého muže ztratila přitažlivost. Chemie se jednoduše vytratila, což není v manželství po letech nic neobvyklého. Co je nutné zjistit – zda se nevytratila láska. Pokud vás manžel miluje, ale prochází fází ztráty sexuální touhy po vás, je na vás, abyste se pokusila jiskru znovu objevit. Přidejte trochu romantiky a více citů, možná se vám to povede.

Související články

Lidé a místa
Chytré ubytování pro čtyři: Mobilní ekologický domek šetří přírodu a nabízí překvapivý luxus v kouzelné české divočině

Chytré ubytování pro čtyři: Mobilní ekologický domek šetří přírodu a nabízí překvapivý luxus v kouzelné české divočině

Rodina a děti
Jak překonat zranění a vrátit se ke sportu: Posilujte sebedůvěru při rekonvalescenci a dodržujte pár preventivních opatření

Jak překonat zranění a vrátit se ke sportu: Posilujte sebedůvěru při rekonvalescenci a dodržujte pár preventivních opatření

Byt
Přikoupili si kus půdy a vytvořili z malého bytu rodinné bydlení

Přikoupili si kus půdy a vytvořili z malého bytu rodinné bydlení

Dobrý nápad
Tvarohové šátečky máte hotové za chvilku. A stejně rychle také zmizí

Tvarohové šátečky máte hotové za chvilku. A stejně rychle také zmizí