Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Po dvouleté pauze opět proběhne setkání dětí „ze zkumavky“

Info ikona
Tým lékářů a pacientka po umělém oplodnění

Celostátní setkání dětí, které se narodily za pomoci lékařů z Centra reprodukční medicíny ISCARE, proběhne 11. září v zábavním parku Krtkův svět v Praze. Akce po dvouleté pauze znovu připomíná, že každé 10. české dítě se narodí díky asistované reprodukci a upozorňuje na dlouhodobě nepříznivý trend v plodnosti českých párů.

Promotion | 7. 09. 2022

Tým Centra reprodukční medicíny ISCARE pomohl od svého vzniku v roce 1995 na svět více než 12 000 dětem, pro které se vžil lidový výraz „děti ze zkumavky“. Celostátní setkání rodičů a dětí s lékaři a sestřičkami proběhne po dvouleté pauze 11. září v zábavním parku Krtkův svět v Horních Měcholupech.

Akce upozorňuje na stále častější problémy se založením rodiny, kterým v současné době čelí asi každý pátý pár. Díky asistované reprodukci u nás na svět přichází každé desáté dítě. „Zároveň nám ale setkání s těmito potomky, z nichž někteří už mají sami vlastní děti, připomíná, jak vysoká je úspěšnost IVF zákroků, především díky zdokonalujícím se laboratorním technikám a mnohaletým zkušenostem našich lékařů,“ říká MUDr. Jan Lacheta z Centra reprodukční medicíny ISCARE.

Info ikona
ISCARE rodina s miminkem ze zkumavky

Co stojí za neplodností u českých párů?

Jako neplodný je pár definovaný po roce neúspěšných pokusů o početí dítěte. Za neplodnost podle lékařů může nejčastěji trend odkládání rodičovství na pozdější dobu, dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce, ale i snižující se kvalita spermií u mužů v důsledku životního stylu. „Rizikovými faktory jsou v tomto ohledu stres, kouření, konzumace alkoholu či nedostatek pohybu,“ vysvětluje primář Centra asistované reprodukce ISCARE IVF MUDr. Jan Lacheta.

Info ikona
Primář Jan Lacheta z ISCARE

Chcete o téhle instituci zjistit víc?

Centrum zahájilo svou činnost v lednu 1995 jako jedno z prvních nestátních center asistované reprodukce v ČR. Úspěšností léčby se centrum řadí po celou dobu své existence mezi přední špičková zařízení, doposud zde lékaři přivedli na svět zhruba 12 tisíc dětí. Centrum vede primář MUDr. Jan Lacheta, všichni lékaři mají nejvyšší možnou odbornou kvalifikaci doplněnou řadou specializovaných zahraničních školení a stáží. Klinické centrum ISCARE je nestátní soukromé zdravotnické zařízení, které poskytuje zdravotnické služby také v oblasti plastické chirurgie, komplexní léčby gastroenterologie, ortopedie, revmatologie, andrologie a léčby idiopatických střevních zánětů. Další informace najdete ISCARE.

Měření