Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

Nepříjemný týden před menstruací zná většina z nás. Na PMS jsme si zvykly jako na neoddělitelnou součást cyklu, které se nelze vyhnout. Jenže „přetrpět“ bolest břicha a zvládnout prudké výkyvy nálad nemusí být tím správným řešením. Možná totiž trpíte PMDD, premenstruační dysforickou poruchou, kterou není radno přehlížet. Jak ji rozeznat a jak ji řešit?

Co je premenstruační dysforická porucha (PMDD)?

Premenstruační dysforická porucha, známá pod zkratkou PMDD (z anglického premenstrual dysphoric disorder), je závažná forma premenstruačního syndromu, která způsobuje intenzivní fyzické příznaky doprovázené silnými emočními stavy, jako jsou deprese, úzkost a extrémní výkyvy nálad.

Mohlo by se vám líbit

Menstruační cyklus mění mozek žen: Studie potvrzují změny jeho tvaru i činnosti

Pravidelná menstruace jen s mírným nepohodlím je tím nejlepším potvrzením ženského zdraví. Každá žena vnímá, že se jí v průběhu menstruačního cyklu mění nálady, i to, že část měsíce je nabitá energií a jindy se cítí vyčerpaná a bez života. Také mozek funguje v různých fázích periody odlišně. Někdy mu to skvěle myslí, jindy je v útlumu. Co za to může?
marianne.cz

Jedná se o závažnější formu premenstruačního syndromu (PMS), která postihuje asi 3–8 % žen v reprodukčním věku. Porucha se projevuje výraznými emocionálními i fyzickými příznaky, které se objevují v týdnu před menstruací a mohou zahrnovat silné výkyvy nálad, podrážděnost, úzkost, deprese, problémy se spánkem, únavu a fyzické bolesti, jako jsou křeče nebo bolesti hlavy. PMDD může velmi výrazně ovlivňovat každodenní život ženy, a proto vyžaduje lékařskou péči a často kombinovanou léčbu zahrnující terapii a léky,“ říká Ilona Bittnerová ze specializovaného e-shopu s menstruačními pomůckami Maluna.cz.

Jak rozeznat premenstruační dysforickou poruchu od PMS?

Zatímco PMS může způsobovat mírné nepohodlí, PMDD je charakterizována výraznějšími a silnějšími projevy tělesného i duševního diskomfortu a bolesti. Příznaky PMDD se obvykle objevují 1–2 týdny před začátkem menstruace a odeznívají během prvních dvou až tří dnů menstruace. Často zahrnují silné výkyvy nálad, které se projevují nekontrolovatelnými záchvaty pláče, intenzivní podrážděností nebo hněvem. Může se také objevit zmíněná deprese, úzkost, extrémní únava a nedostatek energie – běžným příznakem je pocit vyčerpání a neschopnost vykonávat každodenní aktivity. Mezi časté fyzické projevy patří nadýmání, citlivost prsou, bolesti kloubů a svalů, bolesti hlavy, zácpa nebo průjem.

Mohlo by se vám líbit

Cvičení podle menstruačního cyklu: Který pohyb je vhodný pro každou fázi?

Chcete lépe porozumět přirozeným rytmům svého těla, které zásadně ovlivňují vaši psychiku, výkonnost i celkovou pohodu? Naučte se, jak vypočítat menstruační cyklus, který se dělí na čtyři fáze, a přizpůsobte jim své cvičení. Pochopením těchto fází můžete nejen zmírnit menstruační bolesti, ale také dosáhnout lepší rovnováhy organismu a celkové životní pohody.
marianne.cz

Kdy se PMDD nejčastěji projevuje?

První příznaky premenstruační dysforické poruchy se obvykle objeví kolem 26. roku života, ale mohou se vyskytnout kdykoliv po první menstruaci a mají tendenci se s věkem zhoršovat. Největší intenzity dosahují obvykle kolem 40. roku. Zajímavé je, že v kulturách, kde mají ženy méně menstruačních cyklů (například kvůli častým těhotenstvím), se PMS a PMDD téměř nevyskytuje. Výzkumy ukazují, že v rozvoji PMDD hraje důležitou roli stres. Například bylo zjištěno, že ženy z etnických menšin, které zažily diskriminaci kvůli barvě pleti či pohlaví, mají vyšší pravděpodobnost rozvoje PMDD.

Závažnost premenstruačního syndromu i premenstruační dysforické poruchy spočívá v tom, že pokud žena není opakovaně těhotná, může během života projít více než 200 cykly s nepříjemnými příznaky. To může znamenat 3 až 8 let života ovlivněných fyzickými a psychickými problémy, které mohou zasáhnout její vztahy, práci a celkovou kvalitu života, podobně jako u jiných duševních poruch,“ vysvětluje Bittnerová.

Příčiny a léčba premenstruační dysforické poruchy

Premenstruační dysforická porucha je stále málo prozkoumaná, pokud jde o její příčiny. Ačkoli nebyly nalezeny jednoznačné důkazy o tom, že ženy s PMDD mají odlišnou hormonální regulaci než ženy bez této poruchy, studie ukazují, že ženy trpící PMDD mají nepřiměřené reakce na běžné hladiny hormonů. To vede k přecitlivělosti na hormonální změny během menstruačního cyklu. Zásadní roli zde hraje serotonin, neurotransmiter regulující náladu.

Mohlo by se vám líbit

Menstruace a hubnutí: „Nesledujte váhu, soustřeďte se na centimetry,“ radí trenérka

Venku už začíná svítit sluníčko a kromě jara se blíží i léto. Je známo, že nyní je ideální čas začít s hubnutím do plavek pro všechny, co nedodrželi své novoroční předsevzetí týkající se cvičení. Ovšem ženy jsou na sebe v tomto ohledu často velmi přísné a zapomínají brát ohled na svůj menstruační cyklus, který to celé může velmi ovlivnit.
marianne.cz

Významný vliv má také životní styl a péče o duševní zdraví. „Ideální je pravidelná fyzická aktivita, například chůze nebo jóga, která podporuje uvolňování endorfinů, zlepšuje náladu a snižuje stres. Důležitá je také vyvážená strava bohatá na minerály, zejména hořčík, a vitaminy B6,“ radí psycholožka Mgr. Simona Hřebíčková. Doporučuje také omezit příjem kofeinu, soli a nikotinu, které mohou zhoršovat napětí a podrážděnost. „Pomáhají i relaxační techniky, jako je meditace a hluboké dýchání, které zklidňují mysl, snižují úzkost a harmonizují emoce. Kvalitní spánek je klíčový pro fyzické i psychické zotavení a zvládání příznaků,“ dodává.

PMDD lze řešit také pomocí léčby, a to skrze vhodné léky a dodržování výše zmíněných návyků. Žena může užívat antidepresiva ovlivňující hladinu serotoninu a zároveň pracovat na zlepšení životního stylu. Obě tyto metody pomáhají zmírnit příznaky a zlepšit kvalitu života. Účinná může být i hormonální terapie, která stabilizuje hladinu hormonů. V neposlední řadě lze vyzkoušet hormonální jógu. Před jakoukoliv diagnózou a léčbou byste se však měla vždy obrátit na svého lékaře, který vás vyšetří a poradí vám s nejvhodnějším postupem.

Mohlo by se vám líbit

Jak udržet váhu v menopauze: Praktické rady pro zrychlení metabolismu

Přirozenou součástí života žen je příchod menopauzy, která s sebou mimo jiné přináší změny, jako je zpomalení metabolismu, přibírání na váze, úbytek svalové hmoty nebo výkyvy nálad. Nicméně existují způsoby, jak si udržet ideální váhu a zlepšit zdraví i během tohoto období.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zdraví
Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Zdraví
Nemáte náladu sportovat venku? Vyzkoušejte domácí cvičení, která vás nejen budou bavit, ale posílí tělo i mysl

Nemáte náladu sportovat venku? Vyzkoušejte domácí cvičení, která vás nejen budou bavit, ale posílí tělo i mysl

Zdraví
Netušila jsem, že rakovinu plic může mít i nekuřák. Když mi ji diagnostikovali, byl to pro mě šok, říká Ilona Mančíková

Netušila jsem, že rakovinu plic může mít i nekuřák. Když mi ji diagnostikovali, byl to pro mě šok, říká Ilona Mančíková

Zdraví
Jak se britská královská rodina stará o zdraví? Známe jejich jídelníček i oblíbené sporty

Jak se britská královská rodina stará o zdraví? Známe jejich jídelníček i oblíbené sporty

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SÉRUM NUANCE + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SÉRUM NUANCE + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit