Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

I děti mají migrény: Jak je rozeznat od běžné bolesti hlavy a dětem ulevit

Info ikona
Bolest hlavy u dítěte

Migrénu běžně bereme jako doménu dospělých, postihuje ale i děti a příčin je celá řada. U malých dětí je situace o to složitější, že ještě nedokážou popsat, co přesně se jim děje. Navíc projevy migrény jsou u dětí odlišné od těch dospěláckých. Matoucí mohou být i další průvodní jevy, které se přidávají k prudké bolesti hlavy, jako například bolest břicha nebo nevolnost. Jak tedy migrénu rozpoznat a dítěti pomoci?

Liv Boková | 31. 03. 2024

Migréna u dětí je jiná než u dospělých

Obecná definice migrény říká, že jde o záchvatovité bolesti hlavy spojenou s vegetativními a zřídka i pohybovými a vjemovými příznaky. Projevy migrény u menších dětí se podstatně liší od těch, které se objevují v dospělosti a také u dospívajících. U dospělého člověka je většinou bolest soustředěná na jednom místě, u dětí postihuje najednou čelní a spánkovou oblast hlavy, u starších dětí zasahuje polovinu hlavy a přidává se i trnutí tváře a končetin. Může se stát i to, že bolest putuje po celé hlavě a pociťujeme ji jako obrovský tlak, spíš než tepání.

Mohlo by se vám líbit

Kolik hodin mají děti spát? Spí méně, než je pro ně optimální, říká odborník

Spánek potřebujeme všichni, děti i dospělí. V každém věku, v různých fázích života, je ale optimální počet denně naspaných hodin odlišný. Jinou potřebu spánku mají nejmenší miminka, jinou školáci. Na délce a kvalitě spánku přitom závisí fyzické i duševní zdraví. Kolik hodin by tedy děti měly v konkrétním věku spát? Co dělat, když se to nedaří a co jim to může způsobit?
marianne.cz

V jakém věku se migréna poprvé objevuje

U miminek se migréna téměř nevyskytuje, u batolat a předškoláků už ano, častěji u chlapců. V období dospívání se naopak objevuje spíš u dívek. Projevuje se bolestmi hlavy střední až velké intenzity. Jsou tak silné, že dítě doslova paralyzují a ono pak nemůže fungovat, jak  je zvyklé. Děti jsou pak uplakané, přecitlivělé, mrzuté a nechtějí jíst. Podle studie odborníků ze tří amerických univerzit, souvisí zhruba 18 % vyšetření na dětské pohotovosti s migrénou.

Jak se projevuje migréna u dětí

Kromě urputných záchvatovitých bolestí hlavy dětskou migrénu provází přecitlivělost na hluk a světlo, pocit nevolnosti a zvracení. U malých dětí také křeče v břiše spojené s nechutenstvím. Dalšími příznaky jsou závratě, nedostatek energie nebo poruchy vidění. Projevy migrény jsou, ostatně jako u řady zdravotních problémů, velmi individuální, při každém záchvatu mohou být více či méně odlišné. I častost výskytu a doba trvání se liší. Některé děti trápí migréna jen občas, jiné každý týden nebo dokonce skoro každý den. Někoho pravidelně, u jiného se objeví jednou, za týden podruhé a pak na půl roku vymizí. Bolesti hlavy může zhoršit jakákoliv fyzická aktivita a nemusí být ani nijak zvlášť namáhavá.

Co dětskou migrénu způsobuje

Jak migréna vzniká zatím není přesně známé, pravděpodobně je důsledkem netypických procesů v mozku, které způsobují dočasné změny průměru cév a narušení krevního oběhu.
K hlavním příčinám dětských migrén patří dehydratace, změny tlaku, nedostatek spánku nebo narušení spánkového režimu, velká fyzická námaha, nepravidelné jídlo, změny atmosférického tlaku, stres. Mohou být dědičné, zapříčiněné úzkostí a stresem v reakci na různé situace v rodině, včetně konfliktu s kamarády nebo rodiči, ale i alergiemi na některé potraviny. Může jít i o důsledek úrazu hlavy. V neposlední řadě mají vliv i blikání a odlesky počítačových nebo televizních obrazovek.

Mohlo by se vám líbit

Děti a digitální hry: Jak nastavit zdravé hranice pro hraní her?

Hraní her na počítači nebo mobilním telefonu! Téma, které vzbuzuje mezi rodiči vášnivé debaty. Někteří svá dítka od hraní her odhání, jiní tuto aktivitu vnímají jako nedílnou součást dětství ve 21. století. Existuje vůbec „správný“ postoj k digitálním hrám?
marianne.cz

Co dělat, když má dítě migrénu

Uložte ho do tmavé místnosti, kam neproniká hluk, dejte mu na čelo studený obklad. Dětem se také dávají běžně dostupná analgetika, která ale pomáhají pouze u slabších migrenózních záchvatů, u silnějších lékaři nasazují specifickou medikaci. Jestliže se záchvaty objevují často a jsou dlouhé, je nutné zajít na odborné neurologické vyšetření. Na základě výsledků pak specialista určí typ a dávkování léků, pokud budou potřeba.

Pomoc z přírody

Kromě pilulek předepsaných lékařem, je možné na migrény u dětí i jako prevenci, která pomůže zabránit jejich opakování, vyzkoušet homeopatika nebo některé doplňky stravy. Minerály jako vápník a hořčík sníží napětí ve svalech. Právě nedostatek hořčíku může spustit migrénu. Z bylinek od bolesti hlavy uleví heřmánek nebo máta. Dobré výsledky má také akupresura v podobě reflexní terapie, při které se stlačují určité body na dlaních nebo ploskách nohou. Podle odborných studií pomáhají také podpůrné terapie například u psychologů.

Prevence a zmírnění projevů migrén u dětí

Přítomnost rodičů, pohlazení, objetí, pomazlení zmírňují napětí. Děti také musí umět odpočívat. Aby jim to šlo lépe a neměly pocit, že snad jde o nějaký trest, relaxujte společně. Například si můžete jen tak lehnout a tiše si povídat, přečtěte potomkovi něco s knížky nebo oba zavřete oči a vyprávějte nějaký příběh třeba z vašeho dětství.
Děti by určitě měly kvalitně a dostatečně spát a jíst. Dohlédněte na pravidelnou večerku, zařiďte, aby snídaly, obědvaly a večeřely každý den ve stejnou dobu. Jídlo by mělo být pestré a promyšlené tak, aby dětem zajistilo všechno, co potřebují ke zdravému vývoji a růstu. Nezapomínejte ani na pitný režim. Důležité je také omezení častého a dlouhého používání počítače nebo sledování televize.

Zdroj článku