Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Polykat ráno hrst prášků? Nesmysl. Víme, kdy během dne užívat důležité vitamíny a minerály

Céčko, béčko, déčko, hořčík, vápník a ještě přihodit zinek. Také se vám ráno stává, že si do ruky nasypete celou hrst prášků, které se posléze s nechutí snažíte na jedno loknutí zapít? Takový přístup může být neefektivní, neboť mnohé prvky vyžadují specifickou denní dobu i okolnosti, aby mohly v těle odvést poctivou práci. Pojďme si konečně utřídit, kdy má během dne smysl brát nejdůležitější vitamíny a minerály.

Co vás dovede ke zdravému životnímu stylu? Ano, strava a pohyb jsou nedílnou součástí, která má na stav vašeho těla i mysli největší podíl. Jenže rychlý koloběh všedních dní, stres a zavalenost povinnostmi nám často brání žít neustále podle zdravých zásad. V tuto chvíli na scénu nastupuje suplementace vitamínů a minerálů, které jsou pro správné fungování organismu nezbytné, ale často nemáme možnost je přijmout v přirozené formě ze stravy či slunce (v případě vitamínu D).

Ve chvíli, kdy se pustíme do pravidelného užívání vitamínů a minerálů, se ale může vyskytnout další problém. „Já ale už nechci každé ráno zobat deset pilulek,“ odpověděla mi má kamarádka nedávno na doporučení ohledně doplňování hořčíku, který mně osobně velmi pomohl s kvalitou spánku a psychickou pohodou. Pod tlakem informací o zdravém životním stylu, které se na nás valí z médií, sociálních sítí i z našeho blízkého okolí, totiž můžeme snadno propadnout pocitu, že nás ke zdraví skutečně dovede pouze fakt, že si každé ráno vysypeme nespočet prášků do dlaně a následně je naráz zapijeme. Jenže takto to nefunguje.

Mohlo by se vám líbit

Toužíte po delších vlasech? Máme pro vás seznam vitamínů, které vám s jejich růstem mohou pomoci

Biohacking je v dnešní době velkým trendem a když dojde na vlasy, neexistuje nic snazšího, než je posílit vitamíny. Pokud i vy chcete, aby vám do léta ještě o pár centimetrů povyrostly, máme pro vás pár tipů.
marianne.cz

Které vitamíny a minerály bychom měli užívat?

Různé fáze našeho života vyžadují jiné užívání vitamínů. Například tělo těhotné ženy vyžaduje kyselinu listovou a železo. Železo by měly doplňovat také všechny ženy, které mají menstruaci. Vegetariáni mají nejčastěji nedostatek vitamínu B12. Pokud jste starší, možná budete potřebovat vápník. Většina populace potřebuje vitamín D,“ vysvětlila doktorka Vishakha Shivdasani pro magazín Vogue.

O tom, co skutečně vaše tělo potřebuje doplnit, byste se v první řadě měli poradit se svým doktorem. Obecně ale existuje skupina vitamínů a minerálů, které jsou pro vaše tělo prospěšné víceméně vždy. Kromě již zmíněného „déčka“, které chybí téměř všem, se mezi takové řadí B-komplex, hořčík, vitamín A, C, E, zinek, vápník a železo.

Kdy užívat jednotlivé vitamíny a minerály?

Zde se dostáváme k pověstné plné hrsti pilulek, které bychom ráno (ne)měli zapíjet. Ne všechny vitamíny a minerály by se měly užívat společně, neboť se tím potírá jejich účinek, případně mají v těle svou úlohu během různých částí dne. Stejně tak je důležité mít na paměti, že některé z nich je potřeba brát společně s jídlem, díky čemuž mohou být v těle využity na maximum.

Vitamíny rozpustné ve vodě (B, C):

Tyto vitamíny se vstřebávají lépe na prázdný žaludek. Berte je proto ráno před snídaní a nechte si mezi nimi alespoň trochu časového odstupu.

Vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K):

Tyto vitamíny se vstřebávají lépe, když je konzumujete s jídlem, které je bohaté na tuky. Pokud si například dáte ke snídani pokrm s avokádem, vytváří se vám ideální chvíle na doplnění „déčka“.

Mohlo by se vám líbit

Únava i vypadávání vlasů! Časté příznaky nedostatku vitamínu D

Myslíte si, že v letních měsících máme o dostatek vitamínu D postaráno? Pokud patříte k lidem, kteří se slunci spíše vyhýbají, pak můžete s nedostatkem vitamínu D bojovat i během srpnových dnů.
marianne.cz

Hořčík

Forem hořčíku existuje několik, proto záleží na tom, který zrovna potřebujete:

Hořčík malát je vhodné užívat ráno, případně v dopoledních hodinách. Tato forma je známá pro svůj energizující účinek – je tedy vhodná i pro seniory, případně pro lidi trpící chronickou únavou.

Hořčík bisglycinát užívejte odpoledne, navečer, případně po sportovním tréninku. Podporuje regeneraci svalových tkání a přispívá ke snížení stresového hormonu kortizolu.

Hořčík L-threonát zklidňuje nervovou soustavu a pomáhá snížit napětí a úzkost. Nejlépe ho tedy využijete večer, když se chystáte do postele.

Zinek

Zinek patří mezi nejdůležitější minerály, které v těle máme. Posiluje imunitu, urychluje hojení, zvyšuje plodnost a stabilizuje hladinu cukru v krvi. Berte jej jednou denně po jídle.

Železo

Klíčový stopový prvek, který podporuje zdraví buněk, zlepšuje imunitu a odolnost a pozitivně ovlivňuje činnost nervové soustavy. Užívejte jej hodinu před jídlem, nebo dvě hodiny po jídle.

Vápník

Tento minerál si často spojujeme se zdravím kostí a zubů. Hraje ale také důležitou roli při srážení krve, reguluje srdeční rytmus a stará se o normální fungování nervové soustavy. Užívejte ho ideálně dvě hodiny po užití hořčíku.

Mohlo by se vám líbit

Těchto 5 vitaminů a minerálů udrží váš mozek mladý. Z jakých potravin je získáte?

Minule jsem vám představili 5 jednoduchých stravovacích návyků, které vám pomohou udržet mozek mladý. Nyní se podíváme na 5 vitaminů a minerálů, jejichž zařazení do jídelníčku nám opět pomůže dostat mozek pomocí správného stravování do kondice. Zjistěte, čím je jaký minerál a vitamín pro mozek prospěšný a v jakých potravinách je najdete.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdraví
Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Zdraví
Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Zdraví
Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví