Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Touha ušetřit za brýle vás může stát zdraví: Pokud bojujete s rozmazaným textem vyvarujte se této chyby

Už dávno odzvonilo dobám, kdy jste měli zrak jako ostříž? Pokud delší čas bojujete s rozmazaným textem, pak by vaše kroky neměly směřovat ke stojanu s „hotovými“ dioptrickými brýlemi, nýbrž do oční ordinace či optiky.

Říká se jim „hotovky“, seženete je v mnoha slušivých provedeních a navíc vás potěší příznivou cenovkou. Řeč je o dioptrických brýlích, které najdete v každém druhém supermarketu nebo drogerii. I když představa dioptrických brýlí za pár kaček je lákavá, rozhodně byste měli znát všechna rizika, která s jejich pravidelným nošením přichází. Hotové brýle ze supermarketu totiž nejsou plnohodnotnou náhradou dioptrických brýlí z optiky.

Mohlo by se vám líbit

Oči stárnou s námi. Co pro ně udělat ve 30, 40, 50, 60 letech?

Zrak je náš nejdůležitější smysl. Mnohdy si to ale plně uvědomíme až tehdy, když nám přestává sloužit. To už ale může být pozdě. Starat se o oči bychom měli už od dětství, a v dospělosti ještě pečlivěji.
marianne.cz

Zapomeňte na dlouhodobé nošení

Možná už několik měsíců pociťujete, že váš zrak slábne. Možná víte, že máte půl dioptrie, kvůli které nedokážete přečíst etiketu na potravinách. Ať tak či onak, pravděpodobně koketujete s myšlenkou pořízení hotových brýlí ze supermarketu, které by váš problém rychlostí blesku vyřešily. Přesto vězte, že „hotovky“ nejsou pro každého. V první řadě je důležité poznamenat, že hotové dioptrické brýle jsou navrženy pro lidi s vetchozrakostí (presbyopie), která souvisí s věkem. Vetchozrakost postihuje především lidi okolo čtyřiceti let a souvisí s nižší flexibilitou očí, kvůli čemuž je těžké zaostřit na blízké předměty. Web Vision Source zdůrazňuje, že hotové dioptrické brýle nepomáhají od astigmatismu, krátkozrakosti či glaukomu.

Stejná skla, různé potřeby očí

Ve stojanu s hotovými brýlemi sice objevíte mnoho různých dioptrií, avšak dané dioptrie jsou stejné na obou brýlových sklech. A právě v tom tkví další kámen úrazu. Je totiž velmi vzácné, aby pravé oko mělo stejnou potřebu jako oko levé. „Pokud si v oční optice vyberete brýlové obroučky, zabrousíme brýlová skla na míru – přesně dle vašich dioptrií a s případnou korekcí astigmatismu. Dále je vždy potřeba změřit PD číslo, neboli rozteč vašich zornic. To je něco, co hotové brýle z drogerie také nekorigují. Levné brýle z benzínky či drogerie nejsou optimální ani z hlediska použitého materiálu, který zpravidla nebývá kvalitní,“ vysvětluje oční optička Klára Kašparová z OptikDoDomu.

Info ikona
Oči

Maximálně hodinu

Jak už bylo zmíněno, rozhodně bychom hotové brýle neměli považovat za plnohodnotné dioptrické brýle, které lze nosit po celý den. „Hotovky“ jsou ideálním parťákem do kabelky nebo na pracovní stůl, tedy pro krátkodobé čtení např. zmiňovaných etiket nebo dopisů. A proč se na hotové brýle nespoléhat po celý den? „Při častém používání nevhodných čtecích brýlí se může u lidí objevit řada zdravotních potíží. Jedná se například o zhoršené vidění, bolesti hlavy a očí, únava, závratě, nevolnost, ale také záněty spojivek či slzení nebo pálení očí. Pokud vás něco z toho trápí a nosíte „hotovky“, možná je právě tohle příčina vašich problémů,“ odpovídá DiS. Klára Kašparová. Pamatujte tedy na to, že v ideálním případě byste hotové brýle neměli nosit bez přestávky déle než jednu hodinu.

Mohlo by se vám líbit

Oči zatěžujeme více než před třiceti lety. Jak nám telefony a obrazovky ničí zrak?

Na letošní 10. říjen připadá Světový den zraku. U této příležitosti odborníci připomínají, jak v současné době zatěžujeme náš zrak. Zatímco dříve jsme sledovali jen obrazovky televizí, postupně k tomu přibyly monitory počítačů a následně i chytré telefony. Jak nám tyto přístroje kazí zrak? A kdy je třeba jít k očnímu lékaři?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Zlepšení vztahu i dobrá nálada: 9 důvodů, proč vám pravidelná jízda na kole zlepší život

Zlepšení vztahu i dobrá nálada: 9 důvodů, proč vám pravidelná jízda na kole zlepší život

Zdraví
Rozlučte se s nepohodlnou obuví: 5 pádných důvodů, proč nosit barefoot boty

Rozlučte se s nepohodlnou obuví: 5 pádných důvodů, proč nosit barefoot boty

Zdraví
Nestíháte po ránu snídat? Zkuste tyhle rychlé, zdravé a jednoduché recepty

Nestíháte po ránu snídat? Zkuste tyhle rychlé, zdravé a jednoduché recepty

Zdraví
Čtyři tváře ženy: Jak si správně zorganizovat život podle fází menstruačního cyklu?

Čtyři tváře ženy: Jak si správně zorganizovat život podle fází menstruačního cyklu?