Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Naďa Urbánková na začátku kariéry: Láska pro ni byla nejdůležitější a řídila se jedním peprným mottem

Kdyby žila v mládí třeba v Americe, miloval by Naďu Urbánkovou celý svět, jako slavné herečky typu Sophie Loren. Zazářila i ve filmu, její písničky Drahý můj, Závidím nebo Vilém peče housky budeme poslouchat ještě mnoho let. Málo se ví, že zpívala i velký světový hit a písničku Johnnyho Cashe. Pro Naďu byla láska vždycky víc než kariéra, ve které se jí ale dařilo mnohem lépe. Připomeňte si její mládí, podívejte se, jak jí to slušelo, a nechte se inspirovat.

Liv Boková | 24. 03. 2024

Testovala kontaktní čočky pro jejich vynálezce

Královna brýlí, žena s dobrým srdcem a nádherným hlasem Naďa Urbánková je už rok a měsíc v hudebním nebi. Bez brýlí si Naďu Urbánkovou nejspíš nikdo neumí představit. Byla jednou z prvních zpěvaček a hereček, které s nimi i vystupovaly. Testovala také kontaktní čočky pro jejich vynálezce, českého vědce Otto Wichterleho. „Byla jsem jedna z prvních, která zkoušela čočky panu profesoru Wichterlemu. Nosila jsem je i v Národním divadle. To tehdy byly ještě takové skleněné a docela drsné,“ zavzpomínala.

Brýle přestala skrývat díky Jiřímu Suchému

Její profesionální kariéru otevřelo angažmá v divadle Semafor, kde začala účinkovat poté, co si ji při konkurzu v roce 1963 vybrali jeho zakladatelé Jiří Suchý a Jiří Šlitr do filmového muzikálu Kdyby tisíc klarinetů. V Semaforu působila celkem sedm let. O Jiřím Suchém se mluví jako o muži, který Naďu Urbánkovou objevil a díky němu se zrodila také její ikonická image se stylovými brýlemi. Před vstupem na jeviště a natáčením je totiž původně sundávala, až na jeho popud s nimi začala vystupovat. Jelikož v komunistické době nebylo moc na výběr, Naďa si dioptrické sama vytvářela úpravami slunečních brýlí a různě dozdobovala. „Když byla nouze, koupila jsem klasické brýle v drogerii a prostě jsem je překreslila. Sbírala jsem i peříčka z naší andulky a ty jsem s korálky na brýle lepila. A vypadalo to dobře,“ dodala před čtyřmi lety v rozhovoru pro Český rozhlas s tím, že jedny takové brýle jí vytvořil i zpěvák Karel Černoch. Z fotek je patrné, že by svými modely mohla bez přehánění konkurovat předním módním značkám jako Gucci nebo Jimmy Choo.

V záznamu vystoupení s písní Prázdný expres (hitem One Way Ticket s českým textem) si můžete všimnout, jak Naďa úžasně sladila barvu brýlí s barvou šatů.

Láska pro ni byla víc než kariéra

Naďa Urbánková toužila po opravdové lásce a šťastné rodině. Jak prozradila například v 13. komnatě České televize, místo toho byla hodně sama a musela se potýkat s velkými dluhy, které jí zůstaly po třetím manželovi Josefu Havlíkovi a krachu společného podnikání. Přitom se pro společnou rodinu v roce 1990 vzdala kariéry a odstěhovala se s ním do Švýcarska. Až na několik průšvihů byl můj život krásnej,” říkala navzdory všem těžkým zkouškám. Vždycky jsem si myslela, že to s mužskými umím, ale asi jsem nepotkala toho správného,” zhodnotila zpěvačka své partnerské vztahy.

Její životní láskou byl herec Josef Abrhám

Pepu jsem velmi milovala. Když to můžu srovnat s ostatními muži, tak bych s odstupem řekla, že snad nejvíc. Moc jsem si přála mít s Pepou dítě. Ve chvíli, kdy jsem cítila, že ten biologický budík zvoní, tak jsem mu to oznámila, protože jsem se chtěla zachovat čestně, a on mi tehdy řekl, že se na to ještě necítí,” svěřila se Naďa Urbánková. Dodala i to, že se o jeho začínajícím vztahu s o čtrnáct let mladší herečkou Libuškou Šafránkovou dozvěděla od své kadeřnice. Naďa odjela do amerického Nashvillu, kde se na truc vdala, což si Abrhám přečetl v novinách.

Mohlo by se vám líbit

Nejkrásnější sluneční brýle roku 2024: Které tvary budou nejvíce trendy?

Každý, kdo miluje módu, si jistě moc dobře uvědomuje, že sluneční brýle mají velkou moc. Pokud jsou správně zvolené tak, aby nám slušely a zároveň perfektně podtrhovaly outfit, můžou nám dodat pořádnou dávku sebevědomí nebo se s nimi můžeme cítit jako filmové hvězdy. Pojďme se společně podívat na ty nejvíc trendy sluneční brýle v roce 2024.
marianne.cz

Zlatá slavice v Americe

Naďa Urbánková získala ocenění Zlatý slavík v kategorii zpěvačka roku celkem pětkrát. Vystupovala hlavně v tuzemsku, zkušenost měla ale také s pódii v Německu nebo „za velkou louží“. Na festivalu v Americe se setkala i s legendárním Jiřím Voskovcem, který patřil k jejím fanouškům. Při své druhé návštěvě se v Americe vdala za svého druhého manžela Jana Nemejovského, otce dcery Jany. Setkala se i s ikonickým jazzovým trumpetistou a zpěvákem Louisem Armstrongem, nikoli však v Americe, ale když ho spolu s Evou Pilarovou odchytily při jeho návštěvě Prahy v roce 1965 před toaletami v Semaforu. „Potom jsme v Semaforu zpívali pro něj, jeho manželku a kapelu a byli jsme tam až do rána,“ vybavila si hezkou vzpomínku Naďa. Málo se ví, že spolu s Jiřím Grosmannem zpívala také hit Jackson známý v podání Johnnyho Cashe a jeho životní lásky June Carter.

Největší radost i děs měla spojené s dcerou

Když Naďa Urbánková vzpomínala na vůbec nejsilnější momenty v životě, oba měla spojené s dcerou. Největší radost prožívala, když se jí Jana narodila. „Nezapomenu na jednu strašnou noc, kdy jí byly čtyři roky. Doktorka si neposlechla její dýchání a nepřišla na to, že má oboustranný zápal plic. Poslala nás domů jen s acylpyrinem. Měla jsem ten večer jít natáčet, ale něco mi říkalo, abych zůstala doma. Četla jsem Janě pohádku a ona najednou dostala z horečky febrilní křeče a upadla do klinické smrti,“ vybavila si Naďa nejděsivější okamžiky svého života. Kdyby tehdy u vytouženého dítěte, holčičku porodila ve čtyřiceti letech, neseděla a sanitka nepřijela do dvou minut, došlo by nejspíš na nejhorší.

Celý život se řídila jedním peprným mottem

Naďa Urbánková byla ráda pořád aktivní a i po sedmdesátce hodně vystupovala, chystala nové písničky, moderovala rozhlasový pořad. V kariéře se jí na rozdíl od lásky dařilo vždycky úžasně. „Dostala jsem to do vínku. Někdy člověk chce a nejde to. Já chci a jde to. Věřím, že někde výš něco existuje, nějaká vyšší instituce, že je někde Bůh, co mi dodává energii, co mně dodává sílu. Když hezky požádám, tak se to podaří,“ řekla vždy pozitivně naladěná zpěvačka. Humor a nadhled si dokázala udržet i v těch nejtěžších chvílích, přes nezdary ve vztazích s muži i poté, co přišla o veškerý majetek. Nad vodou ji drželo i peprné motto: „Pro kariéru i zdravou stolici stačí mnohdy jediné – netlačit.“

Mohlo by se vám líbit

Sluneční brýle: Víme, jaké sluší vašemu tvaru obličeje

Sluneční brýle patří k doplňkům, které bychom během jarních a letních měsíců neměli opomínat. Pokud máte pocit, že vám sluneční brýle „nesedí“ nebo dokonce nesluší, pak nové sluneční brýle vybírejte podle tvaru obličeje. Poradíme vám, jak na to.
marianne.cz

Vzpomínka v Lucerně bez Jiřího Suchého

Dcera Nadi Urbánkové se rozhodla uctít památku maminky a jejího díla velkým koncertem ve Velkém sále pražské Lucerny, kde 11. dubna zazní její největší hity v podání předních současných českých zpěvaček a zpěváků. „Moje máma byla radost. Moje máma byla barvy... láska. To, že tady dnes mohu s vámi být a že jí můžeme vzdát společně hold skrz radost, skrz krásnou muziku, kterou bych tímto chtěla předat dál, aby se neztratila. I pro mě osobně je to prostě obrovský dar. Mami, to je všechno pro tebe,“ říkala na tiskové konferenci ke koncertu s dojetím její dcera Jana Fabiánová zatímco si utírala proudy slz, které jí stékaly po tvářích. Jiří Suchý, objevitel, podle některých dokonce stvořitel, Nadi Urbánkové, však bude chybět. V Semaforu je totiž na programu představení, které se bez něj neobejde.

Prohlédněte si v naší galerii méně známé i neznámé fotky Nadi Urbánkové z mládí a začátků kariéry.

Královna brýlí: Herečka, zpěvačka a moderátorka Naďa Urbánková
Zdroj článku

Související články

Zábava
Kvíz: Poznáte slavné módní kousky a návrháře podle jediného obrázku?

Kvíz: Poznáte slavné módní kousky a návrháře podle jediného obrázku?

Zábava
Horoskop od 27. května: Ryby mají vyhledat samotu, Váhy přehodnotit záměr

Horoskop od 27. května: Ryby mají vyhledat samotu, Váhy přehodnotit záměr

Zábava
Kvíz: Od Přátel po Big Bang Theory. Jak dobře znáte slavné sitcomy?

Kvíz: Od Přátel po Big Bang Theory. Jak dobře znáte slavné sitcomy?

Zábava
Toužíte po dovolené v přírodě? Tohle je 5 nejkrásnějších míst v Bavorských Alpách

Toužíte po dovolené v přírodě? Tohle je 5 nejkrásnějších míst v Bavorských Alpách