Kde je můj estrogen?
Když klesají hodnoty estrogenu, ovlivňuje to celé tělo – například řídnou kosti. Existují ale i vědecké studie, které naznačují, že s poklesem estrogenů souvisí i vyšší výskyt Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby u žen. Jiné vysvětlení pro nerovnováhu mezi ženami a muži v této oblasti zatím nemáme.
Méně je i kolagenu, což se projevuje nejen na rychleji stárnoucí pokožce, zhoršené kvalitě vlasů a nehtů, ale i na sliznici pochvy. Je ztenčená a zranitelnější, snadno se podráždí či poraní například při styku. Mění se i její pH, které je zásaditější, a proto náchylnější k zánětům. V postmenopauze je proto vhodné k intimní hygieně volit jiné preparáty, než jste užívaly v reprodukčním věku – s vyšším pH.
Nedostatek estrogenu a kolagenu ovlivňuje i pánevní dno, které ztrácí tonus a může (ale nemusí!) docházet k inkontinenci či sestupu pánevních orgánů, stav, který ženy někdy popisují jako „pocit boule v rozkroku“. Život to nijak neohrožuje, může to ale být velmi obtěžující. Prevencí je posilování pánevního dna, a to nejlépe ještě před nástupem obtíží.
Nebojte se hormonů
Existuje vůbec nějaká prevence perimenopauzálních stavů? Ač to někdo nerad slyší, nejúčinnější prevencí a současně terapií je užívání hormonální antikoncepce či hormonální terapie buď kombinovaná perorální, nebo čistě gestagenní, aplikovaná depotně (injekce, sprej nebo tělísko).
Pokud jste spíš příznivkyně přírodních řešení, tak určitě neuděláte chybu, když se budete pravidelně hýbat, dopřejete si dostatek spánku, omezíte alkohol, cigarety a kofein a zaměříte se na zdravou životosprávu. Můžete také doplňovat vápník a vitamin D (kvůli kostem) a zařadit potraviny s fytoestrogeny. Existují přírodní preparáty, které mohou projevy zmírňovat, ale na závažnější a subjektivně velmi obtěžující stavy je první volbou hormonální substituce. Některé ženy si chválí dokonce i hormonální jógu nebo změnu pohybu obecně.
Když to tak píšu, napadá mě, proč ženy tohle vůbec musejí podstupovat? Jaký je smysl změn, které v celé říši savců postihují jen nás lidi a pak ještě dva druhy kytovců? Některé zdroje uvádějí, že přirozená délka života je padesát let a na tuto dobu byly vaječníky nastaveny. Rozvoj medicíny ale rozhodl jinak. Žijeme déle, ale vaječníky nám odcházejí ve stále stejném věku.