Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Darujte knihu, získejte nocleh! Italská vesnice netradičním způsobem láká turisty

Léto je za rohem, a tak není divu, že většina lidí začíná spřádat turistické plány. Pokud uvažujete o dovolené v Itálii, pak by vám neměla uniknout velkorysá nabídka, za kterou stojí obec Macchiagodena. Pokud ji navštívíte, a zanecháte na náměstí knihu, můžete se těšit na ubytování zadarmo. A to se vyplatí!

Všichni cestovatelé jistě vědí, že stravování a ubytování jsou dvě položky, za které na cestách utratíme nejvíce peněz. Pokud se ale letos v létě vypravíte do Itálie, konkrétně do malé obce Macchiagodena v regionu Molise, pak si s druhou položkou nemusíte lámat hlavu. Místní zastupitelé před nedávnem spustili netradiční projekt s názvem Genius Loci, jehož hlavní myšlenkou je podpora kultury a turismu.

Mohlo by se vám líbit

Hledáte dům? V italském městečku Cinquefrondi naleznete nemovitosti za 1 €

Rodinné úspory, hypotéka nebo zlaté zuby po předcích. Ať už jste finanční obnos na váš vysněný domov získali jakkoliv, pravděpodobně nám dáte za pravdu, že šlo o jednu z vašich největších investic. Co kdybychom vám ale řekli, že za krásný dům ve slunné Itálii nemusíte zaplatit ani milion? Dokonce ani půl milionu korun...
marianne.cz

Přístřeší za knihu

Patříte k lidem, kteří s sebou na dovolenou vláčí nejméně tři knižní tituly? Využijte své čtenářské vášně, která vám v italském Macchiagodenu přinese ubytování na jednu noc zadarmo. Právě to slibuje projekt Genus Loci, který říká, že pokud turisté zanechají knihu v depozitu na Piazzetta della Lettura, mohou se těšit z jedné noci zdarma v hotelu či na farmě. Kromě přístřešku navíc získají také snídani, což nejeden turista jistě ocení. Pravdou ale zůstává, že nic není zadarmo, a tak je účast v projektu Genius Loci podmíněna vaší snahou. Nestačí totiž přinést první knížku, kterou najdete v knihovně. Naopak je důležité, abyste váš knižní výběr vysvětlili a připsali, čím je pro vás kniha důležitá či zajímavá. Jedině tak se můžete projektu zúčastnit. Příběhy všech turistů následně budou shromážděny a vydány v knize Genius Loci.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Místo, které žije kulturou

Není náhoda, že se právě středověká obec Macchiagodena rozhodla pro tento netradiční krok. Už v roce 2015 se vesnice zapojila do programu s názvem Borgo della Letteratura, který sdružuje šedesát italských obcí a zaměřuje se na podporu literatury. „Vždy bylo naším záměrem propagovat Macchiagodenu prostřednictvím kultury. Náš středověký hrad funguje jako takové ústředí Borgo della Letteratura, a tak zde velmi často probíhají kulturní konference, prezentace knih či knižní veletrhy,“ říká zastupitelka obce Luciana Ruscitto pro Italy 24 News.

Ať už vás k návštěvě Machiagodeny zláká program Genius Loci nebo pouhá cestovatelská vášeň, jedno je jasné. Váš vnitřní estét bude nadšený! Vesnice se totiž rozkládá kolem Castello Baronale, hradu, který byl postavený v roce 1269. Dodnes se zachovaly především dvě strážní věže, za kterými byla vystavena městská knihovna. Okolo hradu objevíte jeden kamenný dům vedle druhého, a tak budete mít rázem pocit, že jste se ocitli ve středověku. Genius loci!

Mohlo by se vám líbit

18 italských slov, která se vám mohou hodit na dovolené

Letní prázdniny jsou za dveřmi a pokud se chystáte na dovolenou do Itálie, není k zahození umět pár italských slovíček. Zejména na jihu totiž Italové angličtinou zrovna neoplývají, a i kdyby ano, nikdy nepotěšíte místní více, než když začnete mluvit jejich řečí. Ale pozor! U mnoha italských slovíček jsme si my Češi vypěstovali nešvar vyslovovat je po svém, třeba takové gnocchi. Nezapomeňte si v následujícím seznamu tedy bedlivě všímat i správné výslovnosti.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě