Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Darujte knihu, získejte nocleh! Italská vesnice netradičním způsobem láká turisty

Info ikona
Itálie

Léto je za rohem, a tak není divu, že většina lidí začíná spřádat turistické plány. Pokud uvažujete o dovolené v Itálii, pak by vám neměla uniknout velkorysá nabídka, za kterou stojí obec Macchiagodena. Pokud ji navštívíte, a zanecháte na náměstí knihu, můžete se těšit na ubytování zadarmo. A to se vyplatí!

Všichni cestovatelé jistě vědí, že stravování a ubytování jsou dvě položky, za které na cestách utratíme nejvíce peněz. Pokud se ale letos v létě vypravíte do Itálie, konkrétně do malé obce Macchiagodena v regionu Molise, pak si s druhou položkou nemusíte lámat hlavu. Místní zastupitelé před nedávnem spustili netradiční projekt s názvem Genius Loci, jehož hlavní myšlenkou je podpora kultury a turismu.

Mohlo by se vám líbit

Přístřeší za knihu

Patříte k lidem, kteří s sebou na dovolenou vláčí nejméně tři knižní tituly? Využijte své čtenářské vášně, která vám v italském Macchiagodenu přinese ubytování na jednu noc zadarmo. Právě to slibuje projekt Genus Loci, který říká, že pokud turisté zanechají knihu v depozitu na Piazzetta della Lettura, mohou se těšit z jedné noci zdarma v hotelu či na farmě. Kromě přístřešku navíc získají také snídani, což nejeden turista jistě ocení. Pravdou ale zůstává, že nic není zadarmo, a tak je účast v projektu Genius Loci podmíněna vaší snahou. Nestačí totiž přinést první knížku, kterou najdete v knihovně. Naopak je důležité, abyste váš knižní výběr vysvětlili a připsali, čím je pro vás kniha důležitá či zajímavá. Jedině tak se můžete projektu zúčastnit. Příběhy všech turistů následně budou shromážděny a vydány v knize Genius Loci.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Místo, které žije kulturou

Není náhoda, že se právě středověká obec Macchiagodena rozhodla pro tento netradiční krok. Už v roce 2015 se vesnice zapojila do programu s názvem Borgo della Letteratura, který sdružuje šedesát italských obcí a zaměřuje se na podporu literatury. „Vždy bylo naším záměrem propagovat Macchiagodenu prostřednictvím kultury. Náš středověký hrad funguje jako takové ústředí Borgo della Letteratura, a tak zde velmi často probíhají kulturní konference, prezentace knih či knižní veletrhy,“ říká zastupitelka obce Luciana Ruscitto pro Italy 24 News.

Ať už vás k návštěvě Machiagodeny zláká program Genius Loci nebo pouhá cestovatelská vášeň, jedno je jasné. Váš vnitřní estét bude nadšený! Vesnice se totiž rozkládá kolem Castello Baronale, hradu, který byl postavený v roce 1269. Dodnes se zachovaly především dvě strážní věže, za kterými byla vystavena městská knihovna. Okolo hradu objevíte jeden kamenný dům vedle druhého, a tak budete mít rázem pocit, že jste se ocitli ve středověku. Genius loci!

Mohlo by se vám líbit