Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Hrdinou může být každý

Hrdinou může být každý

„Hrdinou může být každý“ je hlavním mottem projektu TERIBEAR. Tento projekt je reakcí Nadace Terezy Maxové dětem na české prvenství na evropském žebříčku v počtu dětí vyrůstajících mimo rodinu (v přepočtu na obyvatele). Česká republika je na tom v daném ohledu hůře než Bulharsko, Ukrajina či Rumunsko!

Výtěžek z projektu je proto použit na rozvoj a podporu náhradní rodinné péče, zejména pěstounské péče. Další oblastí podpory je prevence odebrání dítěte z rodiny. Oba směry (prevence i podpora náhradní rodiny) sledují jednoznačný cíl, kterým je snížení počtu dětí, které vyrůstají v ústavní péči.

Představme si nyní jeden z konkrétních příběhů se šťastným koncem, kde projekt TERIBEAR pomohl.

Paní Kábrtová je babičkou malé Adélky. Vzhledem k tomu, že Adélčini rodiče selhali, nastala pro paní Kábrtovou zcela nečekaná a nová životní situace – buď se ze dne na den vnučky ujme, nebo bude Adélka umístěna do ústavu. Paní Kábrtová nechtěla dopustit, že by se o Adélku nepostarala, a proto se pod vlivem těchto událostí stala pěstounkou. Jak sama říká: „Adélka je moje vnučka. Je to šikovná, chytrá a veselá holčička, má ráda knížky, písničky a básničky, ráda se vrtí podle hudby. Myslím si, že je pohybově nadaná se smyslem pro rytmus. Je empatická, miluje společnost lidí, ráda chodí do školky. Ráda se učí nové věci a uvědomuje si, že hodně umět je výhoda.

Snaží se novým věcem opravdu porozumět, nespokojí se s každou odpovědí. Na svůj věk má poměrně velký přehled, vlastní názor a výborně komunikuje. Máme ji rádi a ona má ráda nás. Umí být umíněná, ale které dítě občas ne? Snažíme se ji naučit, že je osobnost a nemusí se každému líbit nebo zavděčit jen proto, aby ji měl rád. Prostě je to naše Adélka.“ Na novou situaci a roli ale nebyla připravena a musela se s ní postupně vypořádat. Bylo nutné pořídit základní dětské vybavení, jako postýlku, skříň, stůl, oblečení, navíc bylo potřeba zajistit i odborné služby (psycholog), s čímž pomohl právě projekt TERIBEAR.

Podobných příběhů jsou však desítky a všechny si zaslouží pozornost a podporu. Pomoci dětem v tíživé životní situaci můžete velmi snadno, a spojit tak příjemné s užitečným. Na podporu projektu TERIBEAR byla vytvořena unikátní kolekce dárků s medvídkem hrdinou, které jsou k dostání ve specializovaném e-shopu www.teribearshop.cz. Z každého nákupu pak jde přesně stanovená částka na konto projektu TERIBEAR.