Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Konec trapnému tichu! Osvojte si pravidla small talku

Řekněte sbohem chvílím, kdy minuta je synonymem pro věčnost a kloudné téma k hovoru by nevymyslel ani Albert Einstein.

Možná i vy máte ve svém okolí někoho, kdo jde do obchodu a vrátí se za dvě hodiny. Sice bez poloviny věcí z nákupního seznamu, zato s nekonečným množstvím nových informací. Tento člověk pravděpodobně nevědomky ovládá small talk – neboli nezávaznou konverzaci, která bortí komunikační bariéry, a především je nejúčinnějším lékem na trapné chvíle ticha. Pravdou je, že s umem pro small talk se můžete narodit. Rozhodně to ale neznamená, že si ho nemůžete osvojit. Stačí, když se při konverzaci s neznámým člověkem zaměříte na efektivní témata, která vám skvěle nahrají do karet.

Mohlo by se vám líbit

Zdravé sebevědomí jako klíč k úspěchu! Kde ho ale najít?

Pátrat po ztraceném sebevědomí, je jako hledat jehlu v kupce sena.
marianne.cz

Setkání s kolegyní v kuchyňce, firemní večírek, seznámení s přáteli vašich přátel…mohli bychom vyjmenovat nekonečné množství situací, během kterých se setkáme s neznámými lidmi. Intuitivně bychom z takových momentů chtěli uniknout, avšak etiketa, slušnost nebo třeba i samotný charakter události nám to neumožňuje. Naštěstí existuje small talk, který nepříjemnou situaci ihned vyřeší. Jeho základním pravidlem je, abyste se vyhnuli příliš osobním tématům a naopak se zaměřili na obecné věci, ke kterým má každý co říct.

Obyčejně neobyčejný začátek

V některých momentech zbytečně dlouhou přemýšlíme nad tím, co se hodí říct. V hlavě přemítáme nad složitými tématy, a přitom nejlepším začátkem každého hovoru je otázka – jaký máš den? Dotaz na náladu je jednoduše tím nejúčinnějším „ice breakerem“, který existuje. Podobně je to také s komplimentem. Pokud se ve výtahu potkáte se svou kolegyní, určitě ničemu neuškodí, když jí pochválíte šaty nebo kabelku. Odpověď na takovou otázku je jenom krůček od tématu módy či módních trendů

Zaměřte se na okolí

Jste na firemní akci v krásných prostorách? Potkali jste se s kamarádky kamarádkou v parku? Stojíte na přechodu se spolužačkou ze střední školy? Tohle všechno jsou situace, během kterých můžete využít okolní prostředí. Uvnitř se zaměřte na dekorace, výzdobu nebo architekturu místnosti, venku zase můžete mluvit o počasí a horkém létu, které nás čeká.

Témata, která všichni milují

Podle nás existují dvě témata, která všichni rádi rozebírají – jídlo a domácí mazlíčci (nikdy však tato témata neservírujte společně, mohla by vyvolat společenský poprask). Ať už někoho poprosíte o radu typu: „Znáš nějakou dobrou restauraci v okolí?“ nebo se vytasíte s otázkou: „Máš nějakého domácího mazlíčky?“, pokaždé zabodujete. Jedná se totiž o skvělý odrazový můstek pro hlubší konverzaci, která už dávno nebude spadat do small talku.

Zprávy ze světa

Nezaplouvejte do politických vod, vyhněte se citlivým společenským tématům a raději se zaměřte na neutrální události, které nevyvolají rozpaky. Zároveň myslete na to, aby šlo o zprávu, kterou váš komunikační partner zaregistroval. Není nic trapnějšího, než mluvit o události, o které druhý nemá žádné ponětí, případně o fake news.

Navazujte

Aby small talk mohl fungovat, musíte druhého člověka pozorně poslouchat. Jedině tak dokážete plynule navázat na jeho odpověď a převést small talk ve skvělou konverzaci. Pokud se s daným člověkem potkáte třeba za dva týdny, bez ostychu pokračujete v oblasti, kterou jste minule probírali a nestihli dořešit.  

Mohlo by se vám líbit

Konverzační tip: Co dělat, když přichází trapné ticho?

Shodou náhod jste se ocitli na letní grilovačce, na které znáte jenom hostitele. Po prvotním představení, duchaplném polemizování o letošním suchu a okomentování lahodného pohoštění, došlo k něčemu, čeho jste se nejvíce obávali – zastavila se řeč.
marianne.cz

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky