Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Myšlenkové mapy: Vyzkoušejte si, jak fungují a podporují kreativitu

Myšlenkové mapování neboli mind map je velice efektivní technika učení a řešení problémů. Funguje u dětí i dospělých. Obzvláště nápomocné může být při memorování a drilování učiva, které se nedá nijak logicky odvodit, ale také v kreativních profesích a volnočasových činnostech. Tvoření myšlenkových map vás navíc bude bavit.

Liv Boková | 15. 03. 2024

Co jsou myšlenkové mapy?

Koncept myšlenkové mapy, anglicky mind map, je založený na vzorcích odpozorovaných z přírody a výzkumu fungování mozku. Jedná se o velmi účinnou techniku k zapisování poznámek, rozvíjení kreativních nápadů a k usnadnění memorování obrovského množství učiva. Myšlenková mapa se odvíjí od ústředního tématu, které se pak dává do souvislostí, rozšiřuje a větví všemi směry. Vznikne tak diagram složený z klíčových slov, frází, konceptů, faktů, čísel a obrázků. Zaměřením se na klíčové myšlenky zapsané vlastními slovy, nakreslené i jinak ztvárněné, a hledáním souvislostí mezi nimi můžete zmapovat znalosti způsobem, který usnadňuje porozumění a uchovávání informací v paměti.

K čemu se dá myšlenková mapa použít

Myšlenkové mapy můžete využít ke generování nápadů, řešení problémů i pracovnímu brainstormingu. Výborně se hodí k plánování projektů, stanovování osobních cílů, tvorbě prezentací a strategií, efektivní organizaci. Jejich prostřednictvím lze důkladně prozkoumat informace z více zdrojů. Myšlenkové mapování posiluje tvořivost a kreativní myšlení a je vynikající pomůckou při studiu a memorování, učení se cizích jazyků, psaní poznámek.

Jak si udělat myšlenkové mapy?

Zkuste to nejprve jednoduše a až si techniku vytváření myšlenkových map lépe osvojíte, můžete jít do větších detailů. Vezměte si list papíru velký podle potřeby, položte ho na šířku, připravte si barevná pera, tužky, fixy. Doprostřed papíru nakreslete obrázek, který bude představovat hlavní téma myšlenkové mapy. K němu namalujte pět až devět větví a na každou z nich napište jedno podtéma. Následně přidejte další větve a tím i nápady a myšlenky k podtématům. Poté připojte větve třetí úrovně, čtvrté, páté, … Jak bude potřeba. Nechte svou mysl volně pracovat, nebojte se použít co nejvíce barev a užijte si to. Po dokončení mapy prozkoumejte, jestli a jaké problémy se vyskytují opakovaně.

Mohlo by se vám líbit

Kreativita podle menstruačního cyklu? Nová studie ukazuje, kdy jsou ženy nejkreativnější

Každý den není posvícení, a dvojnásob to platí ve chvíli, kdy pracujete v kreativním oboru. Možná jste sama zaznamenala, že zatímco během některých dnů je múza vaší nejlepší kamarádkou, jindy vás naprosto ignoruje a přehlíží. Možná vás ale překvapí, že kreativita jde ruku v ruce s určitou fází menstruačního cyklu.
marianne.cz

Proč jsou myšlenkové mapy tak efektivní?

Myšlenkové mapy skvěle fungují, protože účinně doslova vychytávají naše myšlenky. Jejich efektivitu dokazují i vědecké studie. Mozek je tvořený miliardami nervových buněk, které se spojují v neuronové sítě. Když píšeme a kreslíme myšlenkovou mapu, je to jako když obtiskujeme svou mysl na papír. Mozek také miluje barvy. Jen černá a bílá jsou pro něj monotónní, když mu ale dopřejeme stimulaci barvami v myšlenkové mapě, lépe přijímá, uchovává a vybavuje si informace. Myšlenkové mapy využívají různé typy myšlení, protože spojují umění a vědu, logiku a emoce, slova a obrazy. Velmi hodnotný je pak rozbor myšlenkové mapy a použití našich zjištění k pochopení, zapamatování či přehodnocení informací.

4 způsoby, jak myšlenkové mapy posilují kreativitu:

1. Odstraňují mentální bariéry

Naše představivost je tak velká, jak široké hranice jí nastavíme. Když budete chvíli pozorovat malé děti, uvědomíte si, že jejich fantazie je téměř bez hranic. Při tom, jak objevují a zkoumají svět kolem sebe, jsou bezednou studnicí kreativity. S přibývajícím věkem ale zkušenosti začínají omezovat naše vidění světa a přirozeně si v mysli stavíme bariéry kolem toho, co považujeme za možné. Myšlenkové mapy jsou vlastně jakýsi kreativní brainstorming, který pomáhá všechny mentální bariéry odstranit a zachytit jakoukoli myšlenku, která se nám objeví v hlavě. Už si nebudete říkat, že nápad, který vám před minutou přišel skvělý, je hloupý nebo nerealizovatelný. Dáte mu šanci a začnete ho dál rozvíjet, až už by se vám zdál sebešílenější. Právě takové nápady totiž patří k nejlepším.

Mohlo by se vám líbit

10 jednoduchých triků, díky kterým nahradíte stres kreativitou

Získejte svůj život opět do vlastních rukou.
marianne.cz

2. Umožňují pohled shora

Myšlenkové mapy pomáhají najít kreativní řešení problémů. Díky nim se dokážeme na jakýkoliv problém podívat takzvaně z ptačí perspektivy, respektive v širším kontextu a opravdu jasně vidíme souvislosti, protože jsme si je napsali a nakreslili, navíc v zajímavých barvách. Myšlenková mapa je zároveň i takový záchranář, který zabrání tomu, abychom se pustili do řešení, které nás napadlo ve stresu a i proto nebude fungovat.

3. Pomáhají překonávat kreativní bloky

Kreativita se nedá vynutit, přichází přirozeně a rodí se díky většímu množství podnětů. Kreativní blok je jako když před sebou máme vysokou zeď, kterou nedokážeme přelézt. Když si ale vytvoříme myšlenkovou mapu s jednou centrální myšlenkou, jedním nápadem, jedním slovem, a kolem začneme vytvářet větve, napadne nás mnohem více souvislostí, než bez mapy. Spíš než na detaily se zaměřujeme na nejširší souvislosti.

4. Jsou skvělým nástrojem pro týmovou práci

Myšlenkové mapy si můžete vytvářet jen sami pro sebe. Výborné uplatnění ale mají také pro celý pracovní tým. Jsou výhodným prostředkem pro jeho stmelení a zároveň společnou kreativní práci se zajímavým výsledkem. Podobně jako k týmové práci v profesním životě se dají použít k rodinnému tvoření, například při učení se s dětmi.

Zdroj článku

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?