Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Šílíte z nepořádku? Není divu, pořádek a psychika úzce souvisí!

Francouzský básník a dramatik Paul Claudel řekl, že: „Pořádek je radostí rozumu, zatímco nepořádek je rozkoší představivosti." Je to ale opravdu tak? Je možné v chaotickém prostředí naplno pracovat nebo harmonicky žít?

Karolína Peřinová | 12. 04. 2019

Ačkoli zobecňování není úplně na místě, dá se říci, že introverti se neobejdou bez dokonale zorganizovaného pracovního stolu a perfektně uklizené domácnosti, kdežto pracovní i domácí prostředí extroverta bývá ztělesněním zmatku. Pokud se ani v jedné z charakteristik nepoznáváte, pak jste pravděpodobně někde mezi – jako většina z nás a přesto, že máte rádi čistotu a harmonii, nechcete úklidu věnovat dlouhé hodiny ze svého drahocenného času. Bylo by zkrátka fajn, aby se naše domácnosti popřípadě pracoviště uklízely tak nějak samy. Poradíme vám, jak na to!

Pořádek v hlavě především

Nesporným faktem je, že lidé, kteří žijí a pracují v uklizených a čistých prostorách, se dožívají vyššího věku než ti, pro něž je zcela běžné špinavé prostředí. A další pravdou je, že pořádek fyzický velmi úzce souvisí i s tím duševním. „V dnešní době potřebujeme mnohem více harmonie na zklidnění myšlenek a nepořádek nám toto nenabízí," vysvětluje psycholog Boris Štepanovič a dodává: „Spíše v mysli, která řeší pracovní konflikt nebo partnerskou krizi, vyvolává nelibost. Naše kapacita, zejména ke konci dne může být vyčerpána, a pak nepořádek funguje jako spouštěč výbuchu z přetížení a únavy."

uklid

Neuklizené místnosti navíc podle psychologa mohou symbolizovat neschopnost domluvit se, najít kompromis, být tolerantní nebo tvořivě řešit zabezpečení pořádku. Pokud tedy nepatříte k té skupině lidí, kterou naprostá anarchie vysloveně inspiruje, vyhraďte si pravidelný čas na tak rozsáhlý úklid, který bude vyhovovat vám (babičky a maminky tentokrát neberte v potaz) a věřte, že duševní harmonie bude následovat hned po té fyzické.

Pořiďte si sofistikované pomocníky

Pro někoho je uklízení ztráta času, pro někoho forma uvolnění. „Úklid představuje aktivitu, při které víme, kde mají věci své místo. Touto mechanickou stereotypní činností se naše mysl uklidňuje," objasňuje Štepanovič s tím, že jeho důležitou součástí je i nenáročný pohyb.

Jisté totiž je, že dobám, kdy byl úklid namáhavou celodenní dřinou, dávno odzvonilo a kbelíky s hadry nahradily chytří pomocníci, kteří většinu namáhavé práce odvedou za nás. A v poslední době je opravdu z čeho vybírat.

uklid
 

  • Může to být třeba elektrický čistič oken, který zaručí, že výhled z vašeho bytu bude po jediném umytí průzračný a beze šmouh.

  • Spoustu zbytečné námahy se zamotaným kabelem ušetří akumulátorový tyčový vysavač, například Dyson V11 se navíc pyšní pokročilou filtrací s cyklonovou technologií a špičkovými hepa filtry a tudíž mu neunikne ani smítko prachu a navíc se postará o to, aby ve vaší domácnosti nepřežívali roztoči. Díky silné baterii vydží na jedno nebití vysávat až celou hodinu.

  • A hodí se i parní mop, jež v případě hladkých podlah dotáhne práci vysavače k absolutní dokonalosti.

Zkuste metodu KonMariTM

O co jde? O materiální minimalismus dotažený k dokonalosti, respektive o metodu uklízení, při které si má člověk nechávat jen ty věci, které jsou přímo blízké jeho srdci – vše ostatní musí z jeho životního prostoru pryč. Tento nevšední postup popsala ve své knize Zázračný úklid drobná Japonka Marie Kondo – odtud jeho název – a obhajuje ho tím, že: „Zůstane nám sice mnohem méně věcí, mnohem víc si jich ale budeme vážit."

konmari

Začnete-li pečovat o svou domácnost podle Marie, počítejte s tím, že ze svého bytu budete odnášet pytle nepotřebného oblečení, nábytku, nádobí, ale i zašlých vzpomínek na dětství. O to lépe se vám pak ale v uvolněném prostoru bude žít, budete mít pocit, že váš byt se najednou zvětšil a zjistíte, že se v něm mnohem lépe udržuje pořádek.

Prostředí, ve kterém žijeme a pracujeme, je pro spokojenou a uvolněnou mysl nesmírně důležité. Mějte proto na paměti, že nezáleží na tom, jestli si můžete nebo nemůžete dovolit investovat do bydlení vysoké finanční částky, tak jako tak totiž může být váš prostor vkusný, harmonický a především čistý.

ČTĚTE TAKÉ: 

Základ zdravé pleti? Generální úklid v kosmetickém šuplíku!

Připravte svůj domov na jaro aneb Velký úklid rychle a efektivně

Zbavte se zbytečností aneb Jak na velký úklid?

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky