Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Jak zpomalit stárnutí mozku: Držte MIND dietu, kterou doporučují vědci

S přibývajícím věkem mozek jednoduše stárne a jeho kognitivní funkce již nejsou takové, jaké bývaly za mlada. Jedná se o přirozený proces, kterému se pravděpodobně nelze vyhnout. Vědci ovšem přišli na způsob, jak tento proces stárnutí alespoň o trochu zpomalit. Jedná se o tzv. MIND dietu, která je podložena několika vědeckými výzkumy. O co přesně se jedná?

Aneta Akgül | 21. 02. 2024

Mozek stárne z různých důvodů, které mohou zahrnovat kombinaci genetických faktorů, životního stylu a vnějšího prostředí. S věkem dochází k postupné ztrátě neuronů, což může vést ke snížení objemu mozku a úbytku funkcí v různých oblastech mozku. Tento úbytek neuronů může ovlivnit schopnost mozku přenášet informace a regulovat různé procesy. Kromě toho se s věkem mohou v mozku hromadit beta-amyloidní plaky a neurofibrilární klubky, které jsou charakteristické znaky Alzheimerovy choroby a dalších neurodegenerativních onemocnění. Tyto změny mohou narušit normální fungování mozku a vést ke zhoršení kognitivních funkcí a paměti. Lidí, kteří trpí nějakou formou demence neustále přibývá. V roce 2030 by mělo být dokonce až o 40% více obyvatel trpících touto chorobou, což uvádí studie zveřejněná Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Z těchto důvodů byla navržena tzv. MIND dieta, která má za cíl zpomalení stárnutí mozku a předcházení různým formám demence.

Mohlo by se vám líbit

Jídelníček podle Victorie Beckham: 25 let konzumuje denně téměř stejná jídla

Victoria Beckham, jedna z předních světových módních návrhářek, se už přes 25 let drží téměř stejných stravovacích zvyklostí. Díky tomu má matka čtyř dětí, která na jaře oslaví padesátku, stále nejmenší velikost oblečení, štíhlé, dokonale tvarované tělo a spoustu energie. V jídle i cvičení je podle vlastních slov extremistka, výjimky neexistují ani na dovolené. Co nesmí denně chybět na jejím talíři, i několikrát, a co naopak nikdy nevkládá do úst?
marianne.cz

Na čem je MIND dieta založena?

MIND dieta vychází z kombinace dvou výživových přístupů: středomořské stravy a DASH diety, což je stravovací princip, který podporuje hubnutí a zároveň pomáhá ke snížení vysokého tlaku. Podle odborníků patří tyto diety k nejzdravějším vůbec, a proto je spojení obou přístupů velmi smysluplné. Tato kombinace může snižovat krevní tlak, riziko srdečních onemocnění a také poskytuje ochranu před výskytem diabetu a dalšími onemocněními. MIND dieta se od středomořské stravy a DASH diety liší zejména důrazem na konzumaci lesních plodů, které jsou spojeny s kognitivními výhodami. Výzkumy potvrzují, že MIND dieta je účinná při prevenci demence, což bylo prokázáno při srovnání s ostatními stravovacími režimy, jako jsou středomořská strava, DASH dieta, vegetariánská dieta nebo baltský typ stravování a další.

Benefity MIND diety

V první oficiální studii o MIND dietě bylo zjištěno, že tento stravovací režim může významně zpomalit proces stárnutí mozku až o 7,5 let. Od té doby bylo provedeno mnoho dalších výzkumů, z nichž většina potvrdila pozitivní účinky MIND diety na prevenci demence a zpomalení stárnutí mozku.

Výzkumníci uvádějí, že MIND dieta obsahuje množství vitaminů, karotenoidů a flavonoidů, které mohou chránit mozek před oxidačním stresem a zánětem. Pravidelná konzumace doporučených potravin může snížit riziko Alzheimerovy nemoci až o 53%. Další pozitivní zjištění naznačují, že MIND dieta má účinnost i u pacientů trpících demencí, kde změna stravy pomáhá zpomalit progrese onemocnění a zlepšit stav.

Mohlo by se vám líbit

Co se děje s vaším tělem, když pijete ranní kávu nalačno?

Pití kávy v přiměřeném množství, což jsou tři až čtyři šálky denně, je pro zdravého člověka bez rizika. Řada studií dokazuje, že je pro zdraví dokonce velmi prospěšné. Dnes nás ale zajímá odpověď na otázku, jestli pít kávu jako první nápoj hned ráno po probuzení? Co to s naším tělem dělá, jestli to je u všech stejné a ve které části dne je pití kávy, ať už nalačno, nebo po jídle, největším přínosem.
marianne.cz

Ideální jídelníček podle MIND Diety

Jak již bylo zmíněno, MIND dieta částečně vychází z principů DASH diety, která je založena na vyšším příjmu rostlinných potravin a naopak omezuje produkty živočišné. Dle oficiálních doporučení bychom tedy v rámci MIND diety měli týdně přijímat minimálně 6 porcí listové zeleniny, 5 porcí ořechů, 4 porce luštěnin, 3 porce celozrnných obilovin, 2 porce lesních plodů, 2 porce drůbežího masa, 1 porci ryby a 1 porci další zeleniny, kromě té listové, denně. Vyhnout byste se naopak měli sladkému pečivu a sladkostem obecně, červenému masu a smaženým potravinám. Omezit by se měl také příjem sýrů a různých másel a margarínů.

Možné nevýhody MIND diety

Vzhledem k obecným doporučením MIND diety mohou být některé potraviny, které jsou obvykle považovány za zdravé a mohly by být součástí vyvážené stravy, omezeny nebo vyřazeny. Například sýry, které obvykle mají neutrální nebo pozitivní účinky na zdraví většiny populace, mohou být i přes vyšší obsah nasycených mastných kyselin spojovány s nižším rizikem srdečních onemocnění. Dále, MIND dieta nezohledňuje úroveň fyzické aktivity, což může být důležité pro sportovce, kteří potřebují vyváženou stravu s dostatkem bílkovin a energie. Nicméně stravovací plán MIND diety lze přizpůsobit individuálním potřebám a upravit podle konkrétních preferencí a fyzické aktivity jednotlivce, například zvýšením množství bílkovin či přizpůsobením porcí potravin.

 

Zdroj článku

Související články

Zdraví

<span>Tajemství dlouhověkosti: Jak docílit pevného zdraví pomocí jídelníčku z modrých zón?</span>

Tajemství dlouhověkosti: Jak docílit pevného zdraví pomocí jídelníčku z modrých zón?

Zdraví

<span>Plavková sezóna se blíží: Jak posilovat břicho tak, aby se vám skutečně vytvarovalo dle vašich představ?</span>

Plavková sezóna se blíží: Jak posilovat břicho tak, aby se vám skutečně vytvarovalo dle vašich představ?

Zdraví

<span>„Princezna Kate může inspirovat jiné onkologické pacienty a dát jim naději,“ říká v rozhovoru onkoložka docentka Hana Študentová</span>

„Princezna Kate může inspirovat jiné onkologické pacienty a dát jim naději,“ říká v rozhovoru onkoložka docentka Hana Študentová

Zdraví

<span>Jídelníček podle Evy Longorii: I díky němu se v novém seriálu vrací na televizní obrazovky s postavou bohyně</span>

Jídelníček podle Evy Longorii: I díky němu se v novém seriálu vrací na televizní obrazovky s postavou bohyně