Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Přátelství v dospělosti: Hůře se navazují a ještě hůře udržují. Jak tedy na ně?

Když jsme byli dětmi, šli jsme do školy, naším nejlepším kamarádem se obvykle stal náš spolusedící a s přáteli jsme se vídali několikrát do týdne, protože jsme chodili společně do školy nebo na kroužky. V dospělosti to není tak snadné. Zároveň ale ne nemožné.

Tereza Čaladi | 7. 09. 2023

Ti, kdo si nenašli svou životní lásku již v dětství, ale prošli si randícím procesem v 21. století, ví, jak je složité najít si vhodného partnera. No a možná ještě složitější je najít si v dospělosti přátele. Říká se sice, že jsme k přátelům tolerantnější, neboli jsme schopni mít za kamarádku či kamaráda někoho, s kým nemáme tolik společného, kolik toho chceme mít společného s partnerem. Ale i tak není snadné přátelství v dospělosti navazovat. A když se to přeci jen podaří, vůbec není snadné si je udržet. Máme pro vás ale pár tipů, které to mohou usnadnit.

Jak si najít přátele v dospělosti

Děti si hledají nové přátele obvykle tak, že si s nimi začnou hrát, nebo s nimi sedí ve škole v lavici. A práce je naším prvním tipem, kde se v dospělém životě spřátelit. Je tu ovšem ten faktor, že je mnohdy potřeba udržovat tyto vztahy i na nějaké profesionální úrovni, a tak nacházení přátel v práci není vždy možné. Níže pro vás máme pár způsobů, jak si najít přátele, kteří nejsou vašimi kolegy:

  • Věnujte se svým koníčkům

Když budete dělat to, co vás baví, narazíte na lidi, kteří podobně smýšlejí. Mít koníčky i v dospělosti se tak vyplácí. Nejenom kvůli tomu, že pomáhají vašemu psychickému zdraví a celkově vašemu seberozvoji, ale jsou velkým zdrojem pro navazování nových sociálních kontaktů.

  • Známý známých

S novými přáteli se zároveň dobře seznamuje přes ty již stávající neboli „staré známé“. Tedy když vás vaši stávající přátelé seznámí se svými novými přáteli nebo kolegy.

  • Seznamky pro přátele

Dnešní svět patří seznamovacím aplikacím, a to se netýká pouze randící bubliny. Například seznamka Bumble nabízí vyloženě službu „hledání BFF“ (nejlepších přátel), na jiných aplikacích mají často lidé v popisku, že hledají „pouze nové přátele“.

Mohlo by se vám líbit

Kamarádkou ku zdraví aneb Proč je pro nás přátelství tak důležité?

Prožívají s námi okamžiky štěstí, stojí při nás ve chvílích smutku, a především nás pokaždé vyslechnou a třeba i rozesmějí. Holčičí přátelství je nesmrtelné!
marianne.cz

Jak si udržet přátele v dospělosti

Když už nějaké přátele máte (ať se jedná o nová přátelství, či dlouholetá), v dospělém životě, kdy každý řeší své problémy zahrnující práci, partnerské vztahy, rodinu a podobně, je opravdu složité zůstat přáteli. O dobrých kamarádech se sice ví, že nemusí být v kontaktu každý den, ale jednou za čas to zkrátka potřeba je. Zde je 5 věcí, na které je dobré myslet při udržování kamarádských vztahů:

1. Mějte realistická očekávání. Přátelství v dospělosti jsou bohužel trochu složitější než například na střední škole. Lidé do nich skutečně musí chtít investovat čas. Je důležité nepočítat s tím, že se uvidíte každý den, možná se ani neuslyšíte každý den. Ale dokud se oba (či více z vás) snažíte vztah udržet, má to smysl.

2. Nechtějte více, než jste ochotni dát. Přátelství, jako žádné jiné vztahy, nefungují pouze jednosměrně. Pokud nikdy nenapíšete nebo nezavoláte, neočekávejte, že to udělá ten druhý.

3. Dejte si schůzky s přáteli do kalendáře. K přátelstvím v moderní době je dobré využít moderní technologie, tedy již zmiňované zprávy, které se dnes obvykle posílají přes sociální sítě, volání a velkou pomůckou jsou i kalendáře (samožejmě můžete použít i ty papírové). Mnoho lidí to má nastavené tak, že co nemá v kalendáři, to se neděje. Nedávejte si tam tak pouze pracovní schůzky, ale i ty osobní.

4. Spojte příjemné s užitečným. Pokud máte s přáteli společné koníčky, nebo jste ve stejné životní situaci (například vy i vaše kamarádka máte momentálně malé děti), tak toho využijte. Běžte si spolu zaběhat nebo s dětmi do parku. Uvidíte se, něco si řeknete a navíc strávíte svůj den dle svých představ.

5. Buďte k sobě otevření a upřímní. Přátelé jsou tu od toho, aby si pomáhali. Pokud se cítíte na nic, řekněte to svým blízkým. Nečekejte, až se budou zajímat. Jistě je zajímá, jak se máte, ale zrovna v den, kdy vám není nejlépe, je nemusí napadnout se vám ozvat. Zároveň komunikujte spolu to, když cítíte, že si chybíte a podobně. Komunikace je skutečně základem všech vztahů, nejen těch partnerských, ale i těch přátelských.

Mohlo by se vám líbit

Vztahový minimalismus aneb Kolik přátel potřebujeme ke šťastnému životu?

Je tu jaro, které je běžně spojené s úklidem domácnosti i šatníku. Zkuste pro tentokrát udělat výjimku, a namísto skříně s oblečením si posviťte na své přátele. Možná i mezi nimi objevíte člověka, se kterým se vídáte z pouhé povinnosti, nostalgie nebo snad ze slušnosti.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Udělejte z uklízení zábavu. Dodržujte pár jednoduchých pravidel a rozlučte se s nepořádkem jednou provždy

Udělejte z uklízení zábavu. Dodržujte pár jednoduchých pravidel a rozlučte se s nepořádkem jednou provždy

Životní styl
Jste v situačním vztahu? Zjistěte, zda se vám vyplatí v něm zůstat

Jste v situačním vztahu? Zjistěte, zda se vám vyplatí v něm zůstat

Životní styl
Psychická nepohoda u seniorů je běžným problémem. Jak ho řešit?

Psychická nepohoda u seniorů je běžným problémem. Jak ho řešit?

Životní styl
Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?