Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Koníčky v dospělosti: Najděte opět, co vás baví

Info ikona
Žena na keramice

Mnoho lidí se nechá pohltit dospělým životem natolik, že se zapomíná věnovat aktivitám, které mu zkrátka přinášejí radost. Těmi jsou koníčky. Přitom když má člověk zajímavé koníčky, posilují jeho rozvoj a celkově psychickou pohodu.

Tereza Čaladi | 19. 02. 2023

Pokud jste v dětství chodili na nějaký kroužek, pak si možná také ještě pamatujete, jak je to skvělý pocit, když přijdete do místnosti, odložíte si flašku s pitím stranou a hodinu se můžete věnovat tomu, co vás baví. A pokud jste na ně nechodili, pak jste jistě měli nějaké koníčky, kterým jste se věnovali sami.

V dospělosti na tento pocit lidé často zapomínají. Nechají se zavalit prací, každodenními povinnostmi, jako je uklízení, praní, vaření, sociálními styky, péčí o děti a tak podobně. A když už mají chvíli čas, tak si chtějí odpočinout, což dělají nejčastěji u televizi, nebo díváním se do mobilu. To může vést až k tomu, že zjistí, že se vlastně nevěnují žádné aktivitě, která baví pouze je samotné. To je přitom velká škoda, jelikož právě koníčky jsou jistou formou sebe péče.

Benefity koníčků

Koníčky poskytují něco zábavného, zajímavého a náročného, co mohou lidé dělat ve svém volném čase a pomáhají jim dát smysl jejich bytí mimo práci. To může zahrnovat kreativní, atletické i intelektuální aktivity. Vzhledem k tomu, že se jedná o aktivity, které lidé dělají pro radost a potěšení, dává smysl, že mají mnoho přínosů. A to především pro psychické zdraví. Pomáhají totiž lidem na konci dne zrelaxovat a znovu nastartovat jejich duši.

  • Úleva od stresu – Výzkumy ukazují, že lidé, kteří se pravidelně věnují svým koníčkům, méně často trpí stresem a depresemi. Je to proto, že koníčky poskytují v životě lidí zdroj zábavy a svobody, který může pomoci minimalizovat dopad každodenního stresu.

  • Noví přátelé – Koníčky jsou skvělým způsobem, jak se seznámit s novými lidmi. Dávají lidem něco, co je spojuje, o čem se mohou bavit a co mohou dělat společně.

  • Seberozvoj – S koníčky se člověk obvykle učí něčemu novému. To vyžaduje získání nových znalostí a dovedností, které později může využít i v každodenním životě. Zároveň v postupném zlepšováním se roste důvěra v sebe sama. A zároveň to posiluje trpělivost člověka.

  • Snížení nudy – Mít koníčky znamená, že se člověk má čím se zabývat. Neplýtvá tedy tolik svým časem a je tu větší šance, že předejde negativním zlozvykům, jako je například závislost na sociálních sítích. Navíc mu poskytnout zajímavé zkušenosti, zážitky a příběhy.

  • Obohacení života život – S novými koníčky lidé musí často vystoupit ze své komfortní zóny. Zároveň jsou prostřednictvím nových koníčků vystaveni novým myšlenkám, teoriím a lidem. To jim pomáhá růst a může povzbudit nové pohledy na život.

Mohlo by se vám líbit

Jak si v dospělosti najít nové přátele?

Najít a udržet si v dospělosti kamarádky je vyšší dívčí!
marianne.cz

Jak si najít koníček, který vás bude bavit

Teď už zbývá „pouze“ najít ten pravý koníček pro vás. V první řadě se zamyslete nad tím, co vás baví a jak se tomu můžete více věnovat. Můžete se vrátit do minulosti, zamyslet se nad tím, co vás bavilo v dětství, a zkusit se k tomu vrátit. Možná jste chodili na nějaký kroužek, třeba keramiku, a teď vás znovu láká. Ano, existuje keramika i pro dospělé. Nebojte se vyzkoušet něco nového, i když je to něco, co by do vás nikdo neřekl, jako je například dělání stojek. Nejtěžší je vždy začít.

Koníčky můžete vykonávat sami. Zároveň se ale můžete přidat k nějaké skupině. A pokud s něčím začínáte, doporučujeme vzít si začátečnické kurzy. Například pokud jste nikdy nebyli v posilovně, zkuste prvních pár lekcí s osobním trenérem, aby vám řekl, jak se na kterých strojích cvičí.

Zároveň pokud vás nic nenapadá, máme pro vás pár tipů:

  • kreativní aktivity – malování, keramika, sbírání (například známek), hra na hudební nástroj, pletení, makramé (drhání), focení, zahradničení...

  • sportovní aktivity – chůze, běhání, posilování, jóga, lezecká stěna, tanec, volejbal, badminton, plavání, bruslení, jízda na kole...

  • intelektuální aktivity – čtení, sledování zajímavých programů v televizi, „hospodské“ kvízy, šachy, deskové hry...

Mohlo by se vám líbit

5 retro koníčků, které jsou zpátky v módě

Vzpomínáte si, kdy naposledy jste skládali puzzle? A našli byste na dně šuplíku obrázek, který jste před několika lety vybarvovali podle čísel? Vypadá to, že nejen tyto kratochvíle hlásí comeback! Pojďme tedy zavzpomínat na dobu, kdy jsme namísto sledování streamovacích platforem vyšívali, malovali a skládali.
marianne.cz
Zdroj článku