Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Šest typů osobnosti: Jste alfa, beta, gama, omega, delta nebo sigma?

Na internetu najdeme nespočet osobnostních testů, které nám říkají, jací jsme i nejsme. Pravdou ale zůstává, že většina těchto testů realitě neodpovídá. V současné době se ale velké oblibě těší osobnostní rozřazení, které je pojmenované podle písmen řecké abecedy. Jste neohrožená alfa, nebo citlivá omega?

O šesti typech osobnosti mluví psychologové už poměrně dlouho. Přesto v pojmech alfa, beta, gama, omega, delta a sigma doposud panovaly nejasnosti. Naštěstí odbornice na duševní zdraví, Neev Spencer, jednoduchým způsobem vysvětlila, v čem se šest typů osobnosti navzájem liší.

Alfa

Zřejmě nikoho nepřekvapí, že lidé typu alfa jsou vůdci tělem i duší, kteří nemají problém s nízkým sebevědomím. Naopak, vyzařuje z nich přirozená autorita, které umí využít mezi přáteli, a především v pracovním týmu. I když by se mohlo zdát, že život alfů je naplněný spokojeností, opak je pravdou. S tímto typem osobnosti jde ruku v ruce stres, přepracovanost a nerovnováha mezi pracovním a osobním životem. Pokud jste se našli v alfa osobnosti, zkuste sundat nohu z plynu a dopřát si zasloužený relax. Nebude to jednoduché, odměnou vám ale bude klidnější život bez zbytečného stresu.

Beta

Přátelští, nápomocní a nekonfliktní lidé! Tak lze stručně popsat všechny, jejichž typem osobnosti je beta. Pravdou zůstává, že beta lidé jsou doopravdy mírumilovní tvorové, kteří by se pro ostatní rozkrájeli. Zároveň je pro ně typické, že se za každou cenu vyhýbají konfliktům, což v některých případech může být kontraproduktivní. „Beta lidé chtějí zapadnout a touží po přijetí. Občas se může zdát, že svět je pro tyto lidi příliš drsné místo. Pravdou ale zůstává, že přirozená laskavost a nevýbušná povaha jsou jejich super schopnosti,“ říká Neev Spencer. Cítíte, že jste bety? Pak si dávejte pozor na své city! „Poznejte svou hodnotu a nenechte se zranit od lidí, kteří si vás nezaslouží,“ dodává Spencer.

Mohlo by se vám líbit

Neuvěřitelně přesný osobnostní test, který změní váš pracovní i soukromý život

Pouhých patnáct minut vás dělí od toho, abyste zjistili, kdo vlastně jste.
marianne.cz

Gama

Jste organizovaní, sebevědomí a nezávislí? Pak pravděpodobně patříte k lidem gama. Vaší předností je, že jste hrdí na věci, které jste dokázali, a zároveň nečekáte, až vás někdo pochválí. „Může se zdát, že gamy žijí ve své vlastní bublině a střeží, koho si pustí blíže k tělu,“ popisuje Spencer. Rozhodně není od věci, když se lidem otevřete a zjistíte, že nenarušují vaše zaběhnuté pořádky a rutiny. Je třeba si uvědomit, že nemůžete mít všechno a všechny pod kontrolou. Nechte některé věci plynout. 

Omega

Určitě ve svém okolí najdete omega člověka, který je inteligentní, romanticky založený, introvertní, a především velmi citlivý. Podle Spencer můžeme tyto lidi označit za knihomoly nebo tzv. studijní typy. „Nejkomfortněji se cítí ve chvíli, kdy jsou sami. Tento přístup bohužel vede k tomu, že neumí navazovat nová přátelství či prohlubovat romantické vztahy,“ vysvětluje Spencer pro Stylist. Možná by nebylo od věci, kdyby omega lidé na chvilku odložili knihu a opustili svou komfortní zónu. Jedině tak zjistí, že život za domovními dveřmi je jedno velké dobrodružství, které se v lecčem vyrovná i románovému příběhu.

Info ikona
žena

Delta

Pro osobnosti delta platí, že jsou skvělými komunikátory, a to navzdory tomu, že působí plachým dojmem. „Delta má všechny atributy alfy. Rozdíl spatřuji v tom, že si své sny a plány drží pro sebe. Zároveň má extrémně realistický pohled na svět, díky čemuž se občas rozhoduje spíše rozumem než srdcem,“ tvrdí Spencer. Výhodou těchto lidí je, že umějí druhým naslouchat. I proto jsou v kolektivu velmi populární, a patří k oblíbeným „vrbám“. Stejně tak je pro delty typické, že se za každou cenu chtějí ponaučit z minulých chyb.

Sigma

Sigmy jsou kombinací všech výše uvedených osobnostních typů. I díky tomu jsou o krok napřed před ostatními a umí si poradit v každé situaci. „Sigmy jsou zajímavé a silné osobnosti, které přitahují pozornost. Zároveň jim ale nevadí, když čas od času ustoupí do pozadí. Jednoduše řečeno, sigmy znají pravidla hry,“ tvrdí Spencer. O sigma lidem můžeme také říci, že jsou oddaní mezilidským vztahům, kterých si váží. Jejich velkou výhodou je skutečnost, že disponují sebedůvěrou, a přesto nepůsobí nabubřelým dojmem.

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky