Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

14 způsobů, jak získat ztracené sebevědomí pomocí mantry

Co děláte, když na vás dolehne stres a cítíte se jako byste byli mezi mlýnskými kameny? Když jdou vaši přátelé ven a nepozvou vás? Když se na sebe podíváte do zrcadla a nepoznáváte se? Máme pro vás tip, který zaručeně zabere.

Dominika Bártová | 10. 01. 2019

Každý má na tyto stresové situace jiný recept. Někdo jde na jógu, někdo se podívá znovu na všechny díly Sedmilhářek nebo sní celý kyblík vanilkovo-čokoládové zmrzliny. A to vše jen proto, aby zvládli tu neskutečnou nálož stresu a přežili další den. Otázka je, zda jsou tyto berličky pro nás zdravé a opravdu dlouhodobě pomohou. 

Zkuste si pro jednou pomoci jinak a vyzkoušejte mantru.

Ve skutečnosti má každý z nás svou mantru, ať už o ní ví nebo ne. Je to jedna věta nebo fráze, která se nám v hlavě opakuje pořád dokola. Občas si ji dokonce řekneme i nahlas. Jsou mezi námi lidé, kteří mají čistě pozitivní mantry a říkají si „Jsem krásná.“, „Jsem úžasná.“„Dokážu cokoliv budu chtít.“ Jenže pak jsou tady i takové, které nám spíše přitěžují, než aby nám pomohly. „Jsem ošklivá.“, „Nikdy nic nedokážu.“, „Nemá to smysl.“, „Je to marné.“, „Co když to pokazím?“. Co si budeme povídat, mnohým z nás zvoní v hlavě převážně ty špatné a časem jim sami začneme věřit.

Ale co když můžeme tyto „černé“ mantry nahradit „bílými“?  Věty, které nám nejen pomohou zvládnout stresovou situaci, ale celkově nám pozvednou klesající sebevědomí. Protože tajemství vašeho nejlepšího já může být ukryto v pouhé jedné mantře.

Co je vlastně „mantra“?

Slovo „mantra“ pochází ze starobylého sanskrtu. Používá se často v buddhismu a hinduismu jako označení pro opakující se fázi meditace. No a dnes se nejen jogíni, ale i psychologové opět vracejí ke starobylým metodám a používají je jako terapeutický nástroj, který je osvědčený už staletími.

Z neurologického hlediska vám trénink mantry může uklidnit vaši mysl. Zároveň je prokázáno, že snižuje stres díky pravidelnému opakování, které reguluje chemikálie v našem mozku. Ty pak vypouštějí endorfiny a s jejich pomocí blokují stresové hormony jako je například kortizol.

Mantra nemá jen fyzické výhody. Naučí vás mimo jiné i pozitivnímu myšlení a pravidelné opakování cvičí váš mozek, což mu jen prospívá. Zkrátka zapomeňte na ty ošklivé myšlenky a soustřeďte se jen na to dobré.

Samotné mantry mohou být opakovány jako drobná upomínka na celý den. Cílem je najít pravou mantru, která vás uklidní. Slova, která potřebujete slyšet a stále dokola si je opakovat.

A tady je 14 manter, které vám mohou změnit myšlení a tím i život. Zapamatujte si je, napište si je na lísteček a nalepte na ledničku nebo si je vložte do telefonu. Zkrátka mějte je po ruce, kdykoliv je budete potřebovat. Jste připravená na své silnější, sebejistější a vášnivější já? Pokud ano, tak tady je cesta.

1.     „Zvládnu to!“

To je věc, kterou by si měl každý z nás říkat denně. Je naprosto přirozené, že o sobě pochybujeme, ale to neznamená, že nás taková pochybnost může zastavit. Ano, stále si myslíme, že bychom měli být lepší, že vždycky se najde někdo lepší než my. Ale na tom nezáleží. Hlavní jsme MY. A právě tohle v nás budí chuť porazit naší konkurenci, touha být lepší. Stačí ji jenom nechat vyplout napovrch a vrhnout se do všeho po hlavě. Pak ale nastane okamžik, kdy nás nikdo za naši práci nepochválí a my začneme pochybovat o svých schopnostech. Pro tyto případy tu máme mantru. Použijte ji kdykoliv. Před důležitou schůzkou, před poradou, před důležitým životním rozhodnutím nebo při vstupu do obchodního centra, kde zrovna mají slevy. A nezapomeňte, že to zvládnete!

2.    „Jsem připravená se uzdravit!“

Tahle mantra se používá ve chvíli, kdy se vám stalo něco zlého a vy jste se konečně dostala do fáze, kdy se můžete hnout z místa. Anebo jste si konečně uvědomila, že potřebujete pomoc. Je snadné se dostat až na dno, když prožíváte něco těžkého, jako je třeba rozchod s životní láskou, ztráta milované práce nebo klasická zimní deprese. Najednou je tu období, kdy jste zamrzla na místě a truchlíte. Nepotlačujte v sobě emoce, které chtějí ven. Mohlo by se totiž stát, že tyto pocity úzkosti a ztracenosti by se pak mohly pravidelně vracet. Prvním krokem je uvědomit si, že chceme udělat krok dopředu a uznat, že nastal čas se uzdravit. Sama s tím začnete podvědomě a pak zcela vědomě si řeknete, že jste připravená se uzdravit.  

3.     „Zrodila se ve mně hvězda!“

Každý z nás má v sobě svou hvězdu, i když o tom není přesvědčený. Každý jsme jiný, individuální a výjimečný. Proč si tedy nepřiznat, že i v nás se zrodila hvězda. Nejde se při tomto přirovnání nepousmát a nevybavit si Lady Gagu. Jestli se vám to nelíbí, tak si k tomu klidně říkejte „mé lepší já“, podstata je stejná. Tahle mantra je ideální, když potřebujete extrémní motivaci. Měla by představovat kofeinovou nálož pro vaše sebevědomí, kdy pak opravdu dokážete všechno. Tato mantra ale není úplná, jde spíš o váš vnitřní proces, kdy sama uznáte, že objevujete své lepší já.

 

4.    „Dostat se do formy díky správné péči o tělo na všech úrovních.“

Tahle mantra je ideální, když potřebujete odolat skvělému cheesecaku s ovocnou polevou nebo hříšnému brownies s oříšky. Nebo když si uvědomíte, že nastal čas žít zdravěji. Smyslem této mantry ale není vás nutit jíst zdravě, cvičit a trápit se nad skladbou jídelníčků. Kdepak. Tato mantra vás donutí si rozmyslet, jestli vám brownies za to opravdu stojí. Jde o jistý druh rozhodování a hledání uspokojivé rovnováhy mezi zdravím, pohodlím a spokojeností. A nezapomeňte, vaše tělo vám samo řekne, co chce.

5.     „Jsem všemu otevřená“

Tato mantra vás má připravit na přijímání, ale i vnímání všeho dobrého ve vašem okolí. Navíc při hledání toho dobrého přestanete vnímat to špatné. Problémy, které vás dřív trápily a zatěžovaly se teď stanou jen drobnou komplikací. Ujel vám vlak? Nevadí, jděte si sednout na kávu a čtěte si, než přijede další. Tuhle mantru použijte zkrátka pokaždé, když potřebujete dolít optimismus do žil. Neomezujte se při používání mantry jen na krizové situace, opakujte si ji pokaždé, když budete negativní nebo si začnete víc stěžovat. Na světě je až příliš dobrých věcí, abychom na ně zapomínaly.

6.    „Žijeme dnes, tak si to užijme!“

Carpe diem! Tak by se dala shrnout tato mantra. Možná žijeme zrychlené životy, ale to neznamená, že se nemůžeme zastavit a užít si i těch pár hodin, které patří jenom nám. Tuhle mantru použijte ve chvíli, kdy si myslíte, že potřebujete motivaci do dalšího žití. Uvědomte si hodnotu pravého prožívání maličkostí, jako je nová svíčka od Yankee Candle, bublinková koupel, sklenka červeného vína nebo práce z domova v teplácích. Dopřejte si taková malá potěšení každý den. A nezapomeňte, že i když vás tlačí uzávěrka nebo po vás šéf chce něco na poslední chvíli, tak po tom všem čeká malá odměna.

7.     „Nedělejte ze všech lidí ty špatné!“

Víme, že je období, kdy musíme bojovat s každodenním trápením, jsme smutní, unavení a rozzlobení. Možná jste se vrátila a našla doma špinavé nádobí ve dřezu, udělalo se vám oko na nových silonkách nebo se vám vybila baterie v autě. Tak jednou za čas, když nastane taková situace použijte tuto mantru. Pokud vaše matka zapomene na událost, která je pro vás důležitá nebo je vaše nejlepší kamarádka příliš zaneprázdněná, než aby s vámi něco sdílela nebo někdo řekne něco s čím nesouhlasíte, zkuste se na všechno podívat z jiné perspektivy. Zkuste danou situaci vnímat i z jejich pohledu a pokuste se porozumět těm, které milujete. Uvědomte si, jak by mohl takto zbytečný incident ovlivnit vaše vzájemné vztahy. Není vyvolaný jejich vinou, ale vaším úhlem pohledu. Podívejte se na toho, koho máte ráda a nedělejte z něj toho špatného.

8.    „Buďte člověkem, který září jako slunce!“

Tuto mantru použijte, když se octnete v situaci, která vám není úplně příjemná a vy si nejste sama sebou jistá. Nebo když jste mezi lidmi, kteří vám nesedí. Buďte i za této situace tou svůdnou, sebejistou a vtipnou ženou, která omráčí okolí svým kouzlem osobnosti. Jsou to jednoduché ochranné mechanismy, které vám pomohou přežít. Pokud se necítíme pohodlně je až příliš jednoduché se stáhnout do sebe, uzavřít se a být nespokojený. Ale tahle mantra změní váš pohled na celou věc a z vás stane mnohem spokojenější člověk, který se cítí dobře i tam, kde se zdálo že to nepůjde. Zkrátka začněte zářit jako slunce. Pochvalte někoho, usmějte se a pomozte tomu o kom víte, že to potřebuje. Uvidíte, že sama budete šťastnější.

9.    „Dovolím si být v klidu tam kde jsem. Protože vím, že jsem udělala to nejlepší!“

Pořád přemýšlíme o tom, co bude náš další cíl. A soustředíme se tolik na budoucnost, že se najednou necítíme dobře v přítomnosti. Naše cíle nám unikají. Najednou nám není dobře tam, kde se v našem životě nacházíme. Jako bychom se přestali posouvat dopředu nebo nám to šlo mnohem pomaleji než ostatním. A ve chvíli, kdy se nám zdá, že se nic nemůže změnit, přijdou ty dobré věci samy. Použijte tuto mantru, když cítíte, že na vás jde úzkost z vaší budoucnosti. Protože bude líp!

10. „Hledám spokojenost, ne dokonalost!“ 

Použijte tuto mantru, pokud se snažíte být perfektní. Nikdo by neměl očekávat, že budete perfekcionistou. Předěláváte práci, protože se vám nezdá dokonalá, váš účes není takový, jaký by měl být, šaty, které vám slušely v kabince jsou ve městě příšerné. Tohle všechno jsou jen naše subjektivní pocity, které nás táhnou ke dnu. Nenechme se jimi ovládnout a dovolme si být nedokonalými lidmi. Připomeňte si, že cílem vašeho života není dokonalost, ale spokojenost. Jen spokojený člověk je opravdu šťastný. Dokonalost je nedosažitelný mýtus. Udělejte z těchto obav a sebepředsudků drobné malichernosti, které vás nezastaví.

11.  „Sama vím, co je pro mě nejlepší!“

Stále se potýkáme s vlastními pochybami o sobě samých. Nejhorší je, když děláme velká rozhodnutí, která mají mít větší vliv na naši budoucnost. Změna práce, stěhování do nového města nebo rozšíření dosavadního vzdělání. Tehdy začne blok v hlavě hlasitě hlodat. Čekáme, až se ozve i náš instinkt, který nám řekne, že tohle je to pravé. Použijte tuto mantru, když na vás začnou okolnosti tlačit. Naslouchejte sama sobě a nenechte se ovlivnit okolím. Ať vám poradí, ale nevnucuje své přesvědčení. Odpovědi na všechny otázky musíte znát sama.

12. „Nechoďte tam, kde se nesetkává vaše tělo s myslí!“

Možná se vám to zdá nemožné, ale každého z nás sužuje nejistota. Jsme bojovníci nebo zbabělci? Postavíme se obavě z toho, že se šéfovi nebude líbit naše práce nebo sklopíme uši a necháme to osudu? Nemučte se představami a žijte a řešte skutečné věci a problémy, ne ty, které se rodí ve vaší hlavě. Přesně na to funguje tato mantra. Udrží vám nohy na zemi a chladnou hlavu. Víme, že je to věčný boj se sebou samým, ale tato slova vám v něm pomohou.

13.  „Všechno je v pořádku!“

Možná se vám zdá tato mantra jako příliš jednoduchá, ale v tom je její kouzlo. Má být neustálou připomínkou toho, že je a bude všechno v pořádku. Ideální je si ji opakovat, když vás přepadne pocit úzkosti. Ta se objeví, když si neustále říkáme, že se dějí jen negativní věci. Najednou tomu začneme věřit a ono se to začne dít. Umlčte tedy ten hlas a řekněte mu, že všechno je v pořádku.

14. „Obklopuji se těmi, kteří ze mě dělají lepšího člověka!“

Existuje studie, která říká, že jsme směsicí pěti lidí, se kterými nejvíce trávíme čas. Což je důležité si uvědomit, když s někým trávíme hodně času, tak pomalu začneme přebírat jeho způsoby, zvyky i morálku. To platí samozřejmě i naopak. Proto si rozmyslete, s kým trávíte svůj čas a komu věnujete kus sebe. Použijte tuto mantru, pokud si myslíte, že je vaše přátelství pro vás toxické. Najděte si někoho jiného, s kým vám bude dobře. Hlavní je být sám sebou a posouvat se kupředu. Nebo si vychutnejte kouzlo vašeho krásného přátelství.

Bonusová mantra

„Nejdůležitější jsou okamžiky, které si poneseme věčně“

Něco podobného říkal už Karel Čapek, který tím apeloval na společnost. My jsme si to půjčili a upravili k obrazu svému. Protože jsou chvíle, krásné chvíle, ke kterým se budeme vracet ještě hodně dlouho poté, co se staly. Ty nám dávají sílu jít dál a naději, že bude zase všechno dobré. Proto se nevyhýbejte spontánním akcím a rozhodnutím, protože ty jsou nejlepší.

Související články

Životní styl
Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Životní styl
Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Životní styl
Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Životní styl
3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?