Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Job ghosting je ve firmách stále častější. Možná s ním máte zkušenost i vy

Nejspíš už jste se setkali s pojmem „ghosting“. Tento termín je původně používaný především v oblasti mezilidských vztahů. Vyskytuje se v rámci komunikace a znamená, že jeden ze zúčastněných přeruší zcela bez vysvětlení nebo varování veškerý kontakt. Dříve se tento jev týkal především vztahů a randění, nicméně v poslední době si našel své místo i v profesní oblasti. Co přesně znamená job ghosting a jak s ním pracovat?

Co je to job ghosting

Rozmohl se nám tady takový nešvar: job ghosting. Už se vám někdy stalo, že jste se s někým poznali, začali jste se spolu vídat, rozuměli jste si, vše bylo tak, jak má být a najednou vám přestal odepisovat, zvedat telefony, ignoroval vás a už nikdy se vám neozval? Bez jakéhokoliv vysvětlení? Přesně to je ghosting. A už se vám někdy stalo, že jste odepsali na inzerát, šli jste na pohovor, ale po něm už jste nedostali žádné vyjádření, ani když jste o něj žádali? To je job ghosting. Tento jev je čím dál častější, ale stále stejně neetický a nezdvořilý. Samozřejmě že to funguje i obráceně, stejně tak tedy může uchazeč o zaměstnání náhle a nečekaně ukončit komunikaci s náborovým manažerem.

Mohlo by se vám líbit

Ghosting mezi přáteli aneb Když vás vaši kamarádi z ničeho nic odstřihnou

Je celkem logické, že některá přátelství, zejména ta z dětství, nebudou trvat celý život – odstěhujete se, vydáte se každý jinou cestou, jednoduše si přestanete rozumět. To je takový ten přirozený vývoj. Ale co když vás někdo začne ignorovat potom, co se v dospělosti léta bavíte a patří do okruhu vašich nejbližších? Protože to se děje.
marianne.cz

Jak v mezilidských vztazích, tak i v rámci zaměstnání, ke ghostingu může dojít v jakékoliv fázi. Nejčastěji to bývá na začátku vztahu a komunikace. Čím později k němu dojde, tím víc problémů a škody napáchá. Když půjdete na první rande, které se vám zdá být příjemné, ale po rozloučení se vám dotyčný už neozve, ani vám neodpoví na jedinou zprávu, není to nic příjemného, nicméně se z toho pravděpodobně za chvíli vzpamatujete a řeknete si, že život jde dál. Stejně tak když odepíšete na inzerát, ozvou se vám z personálního, že o vás mají zájem, ale na pohovor vás už nikdo nepozve. Fajn, neměli jste zatím žádná očekávání a po pár nezdařených pokusech o kontakt to vzdáte a práci hledáte dál. A naopak očekává-li zaměstnavatel, že uchazeč dorazí na pohovor, ale ten se bez omluvy nedostaví a už dál nekomunikuje, jednoduše se hledá zaměstnanec dál. 

Job ghosting provozují i uchazeči o práci

Pokud k takovému přerušení komunikace dojde po nějaké době, co randění, nebo náborový proces už trvá, je to mnohem nepříjemnější a způsobuje to víc komplikací. Když se už s partnerem vídáte delší dobu, začínáte spolu plánovat víkendy nebo dokonce společné bydlení a už si malujete růžovou budoucnost, je takový ghosting už mnohem nepříjemnější a hůř se z toho člověk vzpamatovává. Když zaměstnanec již přijal nabízenou pozici, ale v den nástupu bez omluvy nedorazí a přestane komunikovat, znamená to, že pozice zůstane neobsazená mnohem déle a celý proces musí začít od začátku. „Problém je v tom, že pokud zaměstnavatel pošle uchazeči již oficiální nabídku s platem a datem nástupu, stává se nabídka závaznou a už ji nemůže vzít zpátky, musí mu pozici držet. Na druhou stranu, uchazeč žádnou takovou závaznou povinnost nemá. Pokud v den nástupu zkrátka nepřijde a neozývá se, musí se začít hledat znovu a pracovní pozice může být neobsazená ještě další tři měsíce,“ říká náborový manažer, který má přesně s tímto případem osobní zkušenosti.

Job ghosting je neetický a nezdvořilý

Job ghosting se začal rozšiřovat mimo jiné kvůli digitalizaci, kdy je mnohem snazší mezi sebou komunikovat, ale také nekomunikovat. Především mohou uchazeči nebo zaměstnavatelé dostávat více nabídek současně nebo rychleji změnit názor, bez toho aniž by museli čelit následkům svého jednání. Bezpochyby se dá tento způsob (ne)komunikace považovat za velice neetický, nezdvořilý a neomluvitelný. V případě, kdy se zaměstnavatel rozhodne, že kandidáta nepřijme, měl by se ozvat a své rozhodnutí uchazeči sdělit co nejdřív. Často se ale stává, že se rozhodne pro job ghosting a předpokládá, že když bude uchazeče a jeho snahu o komunikaci ignorovat, sám uchazeč brzy pochopí, že nebyl na pracovní pozici přijat. Je to pro něj však velice nepříjemné a odrazující. Uchazeč má pocit, že byl zneužit, protože procesu věnoval spoustu práce a nemá žádnou zpětnou vazbu. Netuší, v čem byl problém, co udělal špatně a nemůže se tak ze svých chyb pro příště poučit.

 

Mohlo by se vám líbit

Jak mít pozitivní pohled na zaměstnání?

Jsou pracovní dny, které plynou, jak mají, pak jsou ale takové, které byste ze svého diáře i paměti nejraději vyzmizíkovala. Aby každý den byl alespoň trochu snesitelný, mám pro vás ověřené tipy, jak toho docílit.
marianne.cz

Co dělat, když dojde k job ghostingu

Pokud se vám společnost během pracovního procesu přestala ozývat, neházejte hned flintu do žita. Dejte tomu ještě dva emaily nebo hovory, ve kterých si zachováte zdvořilost a důrazně upozorníte, že máte o pozici zájem. I když se jedná o vaši vysněnou práci či společnost, nesázejte všechno jen na jednu kartu, ale v hledání práce i nadále pokračujte. Navíc můžete požádat o zpětnou vazbu, abyste se na případné chyby nebo nedostatky mohli zaměřit a v příštím procesu je už neopakovat. Pokud se jedná už o několikátou pracovní pozici, kdy jste se setkali s job ghostingem a cítíte se frustrovaní, dejte si na chvíli od hledání práce pauzu. Zaměřte se na jiné věci a načerpejte sílu a novou motivaci. V každém případě zůstaňte pozitivní a myslete na to, že pokud u vás k job ghostingu došlo, není chyba na vaší straně, nýbrž to jen ukazuje, že ve společnosti, která takhle jedná, by stejně nebylo dobré pracovat.

Zdroj článku

Související články

Životní styl
Udělejte z uklízení zábavu. Dodržujte pár jednoduchých pravidel a rozlučte se s nepořádkem jednou provždy

Udělejte z uklízení zábavu. Dodržujte pár jednoduchých pravidel a rozlučte se s nepořádkem jednou provždy

Životní styl
Jste v situačním vztahu? Zjistěte, zda se vám vyplatí v něm zůstat

Jste v situačním vztahu? Zjistěte, zda se vám vyplatí v něm zůstat

Životní styl
Psychická nepohoda u seniorů je běžným problémem. Jak ho řešit?

Psychická nepohoda u seniorů je běžným problémem. Jak ho řešit?

Životní styl
Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?