Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

5 důvodů, proč chodit do sauny

Najít si čas pro sebe je v dnešní uspěchané době celkem oříšek. Sauna je však dokonalou oázou klidu, kam se můžete jednou týdně odebrat pro načerpání sil. Pomáhá zregenerovat svalstvo, zkvalitňuje spánek, ale je také perfektním rituálem, který je plný hýčkání a odpočinku. Jaké další benefity vám pravidelné saunování přinese?

Pohlazení na duši i na těle

Saunování spočívá v pobytu ve velmi teplé místnosti přibližně po dobu patnácti minut, a následném zchlazení ledovou vodou. Tento blahodárný proces nejenže tělu pomáhá s vyloučením škodlivých látek, ale také podporuje činnost srdce a cév. Během zahřívání se zregenerují a uvolní svaly, které pravidelně namáháte sportováním nebo také každodenním sezením u počítače. Právě tento mnohdy ne příliš zdravý sed způsobuje bolesti krční páteře a zad, které se v sauně díky intenzivnímu teplu prohřejí a uvolní.

A co víc, sauna podporuje produkci endorfinů, což jsou hormony štěstí, které vedou k lepší náladě a psychické kondici. Po zchlazení v ledové sprše či bazénku váš čeká příjemná relaxace na lůžku pod huňatou dekou, kdy můžete nechat doznívat příjemné pocity ze saunování, které uvolní nejen vaše tělo, ale i napjatou mysl.

Mohlo by se vám líbit

Otužování půl zdraví! Osvojte si metodu Wim Hofa

Otužování! Před několika lety výsada odvážlivců, v současné době trend, kterému podlehli mladí i starší. Pokud kroutíte hlavou a nevíte, proč byste se každý den měli sprchovat ledovou vodou, pak se seznamte s Wim Hofem, ledovým mužem, kterému studená voda říká pane.
marianne.cz

Lepší spánek

V dnešní hektické době má potíže se spánkem mnoho lidí. Pokud patříte mezi ně, vyzkoušejte saunování alespoň jedenkrát týdně. Během pobytu v sauně se totiž v těle tvoří melatonin, tedy hormon regulující spánkový cyklus, který také zajišťuje kvalitu spánku. 

Sauna zároveň nutí srdce a cévy pracovat podobně jako například během intenzivní sportovní aktivity. Při zahřívání totiž dochází k rozšíření cév, které se během pobytu v chladné lázni zúží. Tento proces pomáhá předcházet kardiovaskulárním onemocněním, ale zároveň vás také celkem unaví, podobně jako cvičení. Proto mnoho lidí po sauně spí jako nemluvně.

Posilování imunity

Zdraví a imunita dostávají pod náporem zimních měsíců pěkně zabrat. Se zimou totiž přichází také různé sezónní virózy a chřipky, pro které je pravidelné saunování skvělou prevencí. Posílení imunity spočívá nejen v pobytu v teplé sauně, ale také v následném otužování ledovou vodou.

Různé studie říkají, že pobyt ve vyhřáté sauně dokáže zvýšit produkci bílých krvinek, které pomáhají v boji proti nejrůznějším onemocněním. Britská lékařská asociace navíc ve své studii potvrdila, že saunování jednou týdně snižuje riziko onemocnění o 30 %. Pokud byste se rozhodli pro návštěvu sauny dvakrát až třikrát v týdnu, snížíte riziko onemocnění dokonce až o 65 %.

TIP: Klíč ke zdraví nespočívá pouze v pravidelném saunování, ale také ve správném postupu. V sauně buďte vždy alespoň 15 minut, následně se zchlaďte ledovou vodou a stejnou dobu travte odpočinkem a relaxací. Celý proces opakujte alespoň třikrát.

Info ikona
Sauna

Detoxikace organismu a krásnější pleť

Lidské tělo se přirozeně čistí prostřednictví kůže, jater a ledvin. Nicméně i vy můžete detoxikační proces organismu trochu podpořit, a to právě pocením v sauně. Potem totiž z těla odchází mnoho zplodin metabolismu jako například kyselina mléčná či močová, nebo také sůl. Některé zdroje dokonce hovoří o tom, že během 30 minut v sauně se z těla vyloučí tolik odpadních látek, kolik ledviny zpracovávají celý den.

Prokrvování také výrazně podporuje zdraví pokožky. Pravidelné saunování tak může blahodárně působit i na kvalitu vaší pleti. V tomto případě však mějte na paměti, že saunování není pro každého. Pokud vás trápí například citlivá pokožka nebo atopický ekzém, raději se před návštěvou sauny poraďte se svým dermatologem.

Saunové rituály

Sauna je především místem odpočinku a relaxace. Věděli jste ale, že sauna může být tak trochu i malým divadlem? Některé saunové komplexy totiž disponují speciálními saunovými ceremoniály, kterých se můžete zúčastnit. Jedná se o krátká, většinou patnáctiminutová představení spojená s tancem a esenciálními oleji. A nemusíte se bát, po vás tanec určitě nikdo chtít nebude, týká se totiž pouze saunového mistra.

Saunový mistr je proškolený profesionální saunér, který vás rituálem provede. Sám si vymýšlí program ceremoniálů a většinou se odehrává za doprovodu hudby. Saunový mistr během ceremoniálu používá ručníky i vějíře, nebo ledové koule obsahující vonné oleje. Výsledkem je pak ještě větší zážitek ze saunování spojený s aromatickými vůněmi a extra dávkou pocení. Rituály jsou mnohdy velmi intenzivní a rozhodně se u nich zapotíte víc než během klasického pobytu v sauně.

Mohlo by se vám líbit

Domácí saunování

Pobyt v sauně vás znovu dobije energií, a přitom kvůli její návštěvě nemusíte opustit svůj domov – saunu či infrasaunu dnes můžete mít i v menším bytě!
marianne.cz

Související články

Krása
Toužíte po dokonale oholených nohách? Možná děláte jednu zásadní chybu

Toužíte po dokonale oholených nohách? Možná děláte jednu zásadní chybu

Krása
Nejlepší make-upy podle redakce Marianne: Vybíráme produkty vhodné pro letní dny

Nejlepší make-upy podle redakce Marianne: Vybíráme produkty vhodné pro letní dny

Krása
Jednoduché triky, jak udělat z obyčejného culíku luxusní účes: Vše zvládnete za pár vteřin

Jednoduché triky, jak udělat z obyčejného culíku luxusní účes: Vše zvládnete za pár vteřin

Krása
4 letní střihy ofin, které vládnou trendům 2024: Inspirujte se Pařížankami i retro stylem

4 letní střihy ofin, které vládnou trendům 2024: Inspirujte se Pařížankami i retro stylem