Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

5 míst, která rozhodně musíte navštívit v Římě

Hlavní italskou metropoli má na svém wishlistu zřejmě každý, kdo miluje Audrey Hepburn a její roli princezny ve filmu Prázdniny v Římě, nebo je vášnivým milovníkem historie a té pravé Itálie. Řím se sice nemůže chlubit dobře vyřešeným metrem nebo moderními budovami, zato rozhodně má co nabídnout co se týče památek a italských požitků, a to i v podzimním čase. Zde je seznam míst, které byste při jeho návštěvě určitě neměla vynechat.

Eliška Vrbová | 24. 11. 2016

Koloseum a Forum Romanum

Když se řekne Řím, mnohým z nás se okamžitě vybaví obrázek Kolosea. Tento fenomenální amfiteátr je tím největším, jaký byl kdy v římské říši postaven. Jedná se o přes dva tisíce let starou stavbu, a proto je skutečně s obdivem, jak majestátní a stabilní Koloseum stále je. Určitě stojí za to jít se podívat dovnitř a celou arénu si projít, což vám trochu času zabere. 

Výhodné však je, že lístek, který stojí pro dospělého 12 euro, platí zároveň i pro vstup do Fora Romana a můžete ho využít dva dny v kuse. Forum Romanum se nachází hned vedle Kolosea mezi pahorky Kapitol a Palatin a uvidíte zde pozůstatky staveb centra veřejného dění v antickém Římě.

TIP: Vstupenku si kupte kolem osmé až deváté hodiny ranní v prodejně u vstupu na Palatin. U tohoto vchodu není téměř žádná fronta, a tak ušetříte spoustu času.

ČTĚTE TAKÉ: 5 aplikací, které vám usnadní cestování

 

Vatikán a tamní muzea

Že se při cestě do Říma můžete podívat prakticky do zahraničí, určitě není žádná novinka. Na návštěvu Vatikánu si ale musíte určitě vyhradit jeden celý den ze svého výletu. Doporučujeme začít s vatikánskými muzei, kam se, stejně jako na všechna turistická místa, stojí dlouhá fronta. Když ale dorazíte kolem deváté ranní, nebudete čekat tak dlouho. Za vstup pro dospělého zaplatíte 16 euro a budete mít možnost vidět opravdu mnoho a mnoho věcí. Nejznámější jsou samozřejmě malby od Michelangela a Raffaela, neméně pak Sixtinská kaple a její slavný strop. Za zmínku stojí ale také sály se zástupci moderního umění – obrazy zde má jak Salvador Dalí, tak i Marc Chagall a další umělci. Po dostatečné dávce malířství a sochařství se můžete vydat do Baziliky svatého Petra, což je jeden z nejepičtějších kostelů vůbec a najdete zde i Michelangelovu dokončenou Pietu.

TIP: V bazilice svatého Petra rozhodně běžte nahoru do kopule. Pěšky za 6 euro nebo výtahem za 8 uvidíte jeden z nejkrásnějších výhledů na Řím vůbec a i bazilika samotná zevnitř je z výšky zkrátka úchvatná. Zvlášť, když hrají varhany.

ČTĚTE TAKÉ: CESTOVÁNÍ: 5 míst, která rozhodně musíte navštívit v Miláně


Čtvrť Trastevere

Pokud si budete chtít dát něco dobrého k večeři nebo zajít na nějaký drink, rozhodně zvolte čtvrť Trastevere. Najdete zde snad na sto restaurací, barů a kaváren, vše v tom pravém italském stylu, jaký si představujete. V Římě sice není zvykem večerní aperittivo tak, jako v Miláně, ale za čtyřchodové menu zde dáte kolem 14 euro, což je velmi příznivá cena. Kromě jídla a pití zde také sídlí mnoho alternativních obchodů a bazarů s hudbou, oblečením, knihami a vším možným. Nejlepší atmosféru má Trastevere samozřejmě po setmění, její kouzlo zažijete ale rozhodně i za denního světla.

TIP: Navštivte restauraci La Scaletta. Za opravdu příznivou cenu si dáte výborné jídlo, potkáte milý personál a dvojka vína za euro je už jen příjemným bonusem.

Památník Altare della Patria

 

Jedna z nejmajestátnějších budov v Římě leží mezi Piazza Venezia a jedním ze sedmi římských pahorků Kapitolem. Toto místo je také známé jako Památník Vittoria Emanuele II., prvního krále sjednocené Itálie. Stejně jako na našem pražském Vítkově se uprostřed bílého památníku nachází socha vojevůdce na koni, zde je ale vše o poznání větší a vyšší. Vyšplhat všechny schody až nahoru dá trochu práci, ale výhled opět stojí za to. Pak před sebou máte Piazza Venezia a Via del Corso jako na dlani.

TIP: Nezapomeňte si sluneční brýle. Když se slunce opře do bílého kamene, máte pocit, že jste právě oslepla.

 

Fontána di Trevi, Španělské schody

Kdo by nenavštívil fontánu a schody, kde se procházela Audrey Hepburn s Gregory Peckem v Prázdninách v Římě, jako by nebyl.

Fotka se zmrzlinou ze Španělských schodů je absolutní must-have výletu do Říma. A přání s vhozenou mincí do Fontány di Trevi jakbysmet.

TIP: Tato místa doporučujeme spíš v létě. Pokud se sem vydáte v deštivý den, počítejte na španělských schodech s opravdovou klouzačkou.

ČTĚTE TAKÉ: 3 tipy, kam vyrazit na výlet, pokud máte dneska volno

Související články

Psychologie
Tanečnice Veronika Lálová: Kariéru mi odstartovala účast ve Star Dance, teď tančím v Rio de Janeiru

Tanečnice Veronika Lálová: Kariéru mi odstartovala účast ve Star Dance, teď tančím v Rio de Janeiru

Móda
Praha odhalila nové tváře světového modelingu: Kdo vyhrál Schwarzkopf Elite Model Look 2024?

Praha odhalila nové tváře světového modelingu: Kdo vyhrál Schwarzkopf Elite Model Look 2024?

Zábava
Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Cestování
Cestujeme po Česku: Na zámku Loučeň chystají prázdninový program pro děti

Cestujeme po Česku: Na zámku Loučeň chystají prázdninový program pro děti