O Češích se říká, že jsou grilovacím národem, který si ale neumí správně vybrat maso na gril. Chtěli bychom tento nešvar napravit, a proto vám přinášíme pár rad, díky kterým se k vám na grilovačku bude sjíždět celé široké okolí.
This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.

Výběr kvalitního masa je stejně náročný, jako výběr kvalitního zahradního grilu. Jestliže si chcete opravdu pochutnat a své grilování posunout na novou úroveň, musíte počítat s určitou časovou i finanční náročností. Zaručujeme vám však jedinečný zážitek, který se vyrovná návštěvě pětihvězdičkové restaurace.

Pátrání po původu

Vždy chtějte vědět, odkud maso pochází. I v případě, že ho budete nakupovat v supermarketu. Na internetu si můžete zjistit, jaké farmy jsou považovány za nejkvalitnější, a poté se pustit do pátrání po tom nejlepším masu. V kvalitním řeznictví vás s původem masa ochotně seznámí. V klasickém obchodě byste tyto informace vždy měli najít na etiketě. Všeobecně se považuje za vhodnější vybírat si maso z menších chovů, kde je zvířatům věnována dostatečná péče.

Zachlazené, nikoli mražené

Na gril se mražené maso vůbec nehodí. Pokud už nemůžete jinak, k dokonalému rozmrazení potřebuje maso minimálně 12 hodin. Vždy jej rozmrazujte při pokojové teplotě, ideálně přes noc. Nikdy ne v mikrovlnné troubě. Mohli byste ho jednoduše uvařit.

Jaký druh masa

Grilovat se dá téměř cokoli – kuřecí, krůtí, vepřové, jehněčí a specialitou jsou určitě ryby. U drůbeže a vepřového masa dbejte především na kvalitu a vybírejte prorostlejší kousky – tedy stehenní řízky či krkovičku. Díky tuku je maso křehčí a zároveň mu dodává správnou vůni a chuť.

S výběrem hovězího masa je to trochu složitější. Nejlepší na gril je roštěnec či svíčková. Především se doporučuje tzv. stařené maso, tedy pořádně vyzrálé. Takové maso zraje v teplotě 1 až 2 stupně zhruba po dobu 6 až 7 týdnů. Pokud kupujete maso u řezníka, můžete stáří masa poznat dle jeho barvy. Mladší kousky jsou světlejší, starší naopak tmavší.

A na jakém mase si nejvíce pochutnáte vy?