Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Jídlo

V kuchyni vždy otevřeno: Dýňový dort

Prosincové pečení nemusí být jenom o cukroví. Do Vánoc se najde určitě ještě hodně příležitostí, kdy si můžete smlsnout na skvělém dýňovém dortu. A protože má Andrea Motlíková v kuchyni vždy otevřeno, zašli jsme si k ní pro recept na jednu takovou dobrotu.

Veronika Hong | 7. 12. 2017

Chcete upotřebit poslední dýni? Nebo prostě jen milujete všechno jídlo, které se z ní dá udělat? Upečte si něco sladkého, dýňového, co obalí vaše nervy během vánočního shonu.  

Tento dort je koncipován do formy o velikosti 20-22 cm a jelikož žádnou takovou formu Andrea neměla, pekla ho v obyčejném nerezovém rendlíku, který dobře vymazala a vysypala moukou. Takže pokud budete někdy potřebovat dort menší, než jsou obvykle velké formy, můžete to také vyzkoušet. Jde to bez problémů.

v kuchyni

Na přípravu budete potřebovat: (forma 20-22 cm)

1dýně (1 kg) - Připravit pyré (nakrájet dýni na měsíčky a upéct doměkka v troubě při 200 °C. Ne dohněda! Jen nechat změknout a rozmixovat, případně propasírovat)

Těsto:
1,5 hrnku hladké mouky (hrnek cca 320 ml)
4 PL kakaa
3 KL kypřícího prášku do pečiva
1/2 KL soli
1 hrnek cukru krupice
1/2 hrnku kefíru
1 hrnek dýňového pyré
2 KL vanilkového cukru
170 g másla
3 vejce

Krém:
500 g mascarpone (smetanového sýru)
170 g másla
130-150 g moučkového cukru (dle chuti)
2 KL vanilkového cukru
2 PL pomerančové šťávy
1/2 hrnku dýňového pyré

Poleva:
100 g čokolády na vaření
100 g másla
2 PL smetany

Postup přípravy receptu:

Nejprve připravte krém. Cukry vyšlehejte spolu s měkkým máslem, mascarpone zvlášť. Poté obě hmoty spojte, míchejte ručně a přidejte pomerančovou šťávu a dýňové pyré. Důkladně promíchejte a dejte do lednice.
Troubu předehřejte na 180 °C.
Na těsto smíchejte mouku s kakaem, kypřícím práškem a solí. Máslo vyšlehejte s cukry a po jednom přidávejte za stálého šlehání vejce. Promíchejte kefír s dýňovým pyré a vešlehejte do směsi. Nakonec přes sítko vsypte suché ingredience. Důkladně promíchejte. Těsto rozdělte na dvě části, korpusy se pečou každý zvlášť.
Do důkladně vymazané a vysypané formy vlijte jednu část těsta a vložte do vyhřáté trouby. Pečte cca 40 minut, zkuste špejlí, zda se těsto již nelepí. Pokud ano nechte ještě chvilku péct. Poté formu vyjměte, nechte cca 5 minut stát a poté korpus vyjměte vychladnout na mřížku. Pokud by se vám vršek korpusu při pečení zvedl, otočte ho ihned po vyjmutí dnem nahoru a měl by se srovnat. Můžete vršek později seříznout do roviny. Opakujte stejně i s druhým korpusem.
Po vyjmutí krému z lednice ho ještě jednou dobře promíchejte, případně nechte chvilku povolit. Krém naneste rovnoměrně na spodní korpus, položte na něj druhý, zlehka přitlačte, a i ten potřete vrstvou krému. Tu uhlaďte dlouhým rovným nožem nebo cukrářskou stěrkou. Na boku dortu nejprve naneste pouze slabou vrstvu krému, které schová případně nerovnosti a drobečky. Vložte do lednice na hodinu a poté strany potřete ještě jednou vrstvou krému. Také uhlaďte. Vraťte zpět do lednice a připravte ve vodní lázni polevu z čokolády, másla a smetany. Před nanesením na dort ji nechte trochu vychladnout, aby se krém nerozpustil. Vršek dortu polijte čokoládou a stěrkou urovnejte. Po ztuhnutí můžete dozdobit dle fantazie.
Dort nechte před krájením v lednici alespoň 2 hodiny. Krájejte horkým nožem, ponořeným do horké vody a otřeným do sucha.

Dobrou chuť!

v kuhyni
logo

https://www.facebook.com/vkuchynivzdyotevreno/

https://inkitchenopen.blogspot.cz/

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Cestování
Užijte si aktivní odpočinek na biofarmě. Sběr bylinek vás pohladí po duši

Užijte si aktivní odpočinek na biofarmě. Sběr bylinek vás pohladí po duši

Byt
Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Proměny
Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale

Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale