Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Malý mezonetový byt mohli podnájemníci upravit podle svého přání

Info ikona
V nově zrekonstruovaném bytovém domě na pražských Vinohradech se nachází nový mezonet.  

V nově zrekonstruovaném bytovém domě na pražských Vinohradech byl postavený nový mezonet. Ačkoliv je menší, díky důmyslnému návrhu disponuje dostatkem úložných prostor, dvěma koupelnami, pracovnou a terasou situovanou do vnitrobloku.

Terezie Benoni | 24. 11. 2023

Byt o rozloze 60 m² v blízkosti náměstí Jiřího z Poděbrad bylo potřeba dispozičně i materiálově maximálně přizpůsobit potřebám nových obyvatelů. Ti si nový byt převzali ve stavu „shell and core“, což  je způsob výstavby kancelářských či bytových prostor, kde se prostory ponechají v základní úpravě, které si budoucí majitel či nájemce vybaví dle svého přání sám či s pomocí architekta. Bylo tedy nutné pustit se do důmyslného zařizování omezeného prostoru a to všechno bez většího bourání. Ke spolupráci byli přizvaní architekti ze studia SMLXL a vznikl jedinečný prostor laděný do pánského stylu

Info ikona
Stěny v prvním patře mazonetu zdobí betonová stěrka, která skvěle ladí s kovovými detaily. Foto: smlxl.cz

Stěny v prvním patře mazonetu zdobí betonová stěrka, která skvěle ladí s kovovými detaily.

Ačkoliv je menší, díky důmyslnému návrhu disponuje dostatkem úložných prostor

První patro bytu je celkově laděno do tmavších odstínů. Nachází se zde koupelna s tmavým obkladem, toaletou a sprchovým koutem. Koupelnu zdobí antracitový velkoformátový obklad, úložné prostory jsou z černě mořené překližky, zatímco umyvadlová deska má povrch z bělené březové překližky. Sprchový kout má praktickou uzavíratelnou sprchovou prosklenou zástěnu. Ve vstupní hale jsou prostorné vestavné šatní skříně z černě mořené překližky, botník z černě lakované oceli a stylová přihrádka na klíče a doklady z černě lakované oceli s perforovaným plechem. Na chodbu navazuje kuchyně s obývací částí. Kuchyně má rozšířenou pracovní plochu o ostrůvek, který zároveň slouží jako jídelní stůl se sezením na barových židlích. Pro maximální využití prostoru jsou spotřebiče a větší úložné prostory zabudované pod ocelovým schodištěm. Kuchyňská linka má bíle lakovaná dvířka a pracovní deskou z bílého corianu. Horní skříňky a  jídelní ostrůvek je z černě lakované ocelové rámové konstrukce s výplněmi z perforovaného plechu. Nejvýraznějším prvkem interiéru je závěsné  a nástěnné led svítidlo z černě lakované ocelové pásoviny. V obývací části, která přímo navazuje na kuchyň s ostrůvkem najdeme pohodlnou na míru vyrobenou čalouněnou sedačku s  taburetem v šedém dekoru s černě lakovanou podnoží. K tmavému designu ladí koberec z argentinské hovězí kůže i konferenční stolky z masivního dřeva v tmavém laku. Stěny s celoplošnou stěrkou v imitaci betonu podtrhují industriální styl, ve kterém se celé přízemí nese. 

Galerie: Pražský mezonet v pánském stylu

Prvnímu patru kraluje ocel i černá barva

Do prvního patra vstoupíme po schodišti s povrchem ze surové oceli válcované za tepla. Ocelová rámová konstrukce zábradlí je vyplněna celoplošným černě lakovaným perforovaným plechem. Horní, materiálově světlejší patro, navazuje na schodiště pracovnou a uzavřenou ložnicí. Také zde najdeme praktické šatní skříně. Dominantním materiálem je zde černě mořená překližka. Prostor výrazně zesvětluje podlaha z bělených dubových prken, která je v kontrastu k posteli s černě lakovanou ocelovou rámovou konstrukcí podnoží. Součástí pohodlné ložnice je i vana, která slouží spíše pro relax. Je zde také velké francouzské okno s výstupem na terasu s podlahovými prkny ze sibiřského modřínu. Z vany je pěkný výhled na žižkovský vysílač. Uzavíratelná je pouze toaleta, která je oddělená od zbytku prostoru skleněnou příčkou. Světlá horní koupelna je na stěnách a podlaze opatřena bílou stěrkou, doplněná o přiznané nadomítkové měděné instalační potrubí vedoucí k umyvadlu a nástěnnými neonovými svítidly
 Ačkoliv jsou ve větší části bytu použité tmavší povrchy, střídáním světlých a tmavých zón mezi jednotlivými místnostmi působí prostor příjemně a vyrovnaně. Prvky měděného vodovodního potrubí, vyrobených svítidel na míru, možnosti výhledu z vany na střechy vinohradských domů, ocelového schodiště a betonové stěrky jsou příkladem, že i v malém bytě lze použít mnoho zajímavých výrazových prvků, které spolu korespondují.

Zdroj informací: smlxl .cz (Klára Valová, Martin Zíma)

Zdroj článku