Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Malý mezonetový byt mohli podnájemníci upravit podle svého přání

V nově zrekonstruovaném bytovém domě na pražských Vinohradech byl postavený nový mezonet. Ačkoliv je menší, díky důmyslnému návrhu disponuje dostatkem úložných prostor, dvěma koupelnami, pracovnou a terasou situovanou do vnitrobloku.

Terezie Benoni | 24. 11. 2023

Byt o rozloze 60 m² v blízkosti náměstí Jiřího z Poděbrad bylo potřeba dispozičně i materiálově maximálně přizpůsobit potřebám nových obyvatelů. Ti si nový byt převzali ve stavu „shell and core“, což  je způsob výstavby kancelářských či bytových prostor, kde se prostory ponechají v základní úpravě, které si budoucí majitel či nájemce vybaví dle svého přání sám či s pomocí architekta. Bylo tedy nutné pustit se do důmyslného zařizování omezeného prostoru a to všechno bez většího bourání. Ke spolupráci byli přizvaní architekti ze studia SMLXL a vznikl jedinečný prostor laděný do pánského stylu

Info ikona
Stěny v prvním patře mazonetu zdobí betonová stěrka, která skvěle ladí s kovovými detaily. Foto: smlxl.cz

Stěny v prvním patře mazonetu zdobí betonová stěrka, která skvěle ladí s kovovými detaily.

Ačkoliv je menší, díky důmyslnému návrhu disponuje dostatkem úložných prostor

První patro bytu je celkově laděno do tmavších odstínů. Nachází se zde koupelna s tmavým obkladem, toaletou a sprchovým koutem. Koupelnu zdobí antracitový velkoformátový obklad, úložné prostory jsou z černě mořené překližky, zatímco umyvadlová deska má povrch z bělené březové překližky. Sprchový kout má praktickou uzavíratelnou sprchovou prosklenou zástěnu. Ve vstupní hale jsou prostorné vestavné šatní skříně z černě mořené překližky, botník z černě lakované oceli a stylová přihrádka na klíče a doklady z černě lakované oceli s perforovaným plechem. Na chodbu navazuje kuchyně s obývací částí. Kuchyně má rozšířenou pracovní plochu o ostrůvek, který zároveň slouží jako jídelní stůl se sezením na barových židlích. Pro maximální využití prostoru jsou spotřebiče a větší úložné prostory zabudované pod ocelovým schodištěm. Kuchyňská linka má bíle lakovaná dvířka a pracovní deskou z bílého corianu. Horní skříňky a  jídelní ostrůvek je z černě lakované ocelové rámové konstrukce s výplněmi z perforovaného plechu. Nejvýraznějším prvkem interiéru je závěsné  a nástěnné led svítidlo z černě lakované ocelové pásoviny. V obývací části, která přímo navazuje na kuchyň s ostrůvkem najdeme pohodlnou na míru vyrobenou čalouněnou sedačku s  taburetem v šedém dekoru s černě lakovanou podnoží. K tmavému designu ladí koberec z argentinské hovězí kůže i konferenční stolky z masivního dřeva v tmavém laku. Stěny s celoplošnou stěrkou v imitaci betonu podtrhují industriální styl, ve kterém se celé přízemí nese. 

Galerie: Pražský mezonet v pánském stylu

Prvnímu patru kraluje ocel i černá barva

Do prvního patra vstoupíme po schodišti s povrchem ze surové oceli válcované za tepla. Ocelová rámová konstrukce zábradlí je vyplněna celoplošným černě lakovaným perforovaným plechem. Horní, materiálově světlejší patro, navazuje na schodiště pracovnou a uzavřenou ložnicí. Také zde najdeme praktické šatní skříně. Dominantním materiálem je zde černě mořená překližka. Prostor výrazně zesvětluje podlaha z bělených dubových prken, která je v kontrastu k posteli s černě lakovanou ocelovou rámovou konstrukcí podnoží. Součástí pohodlné ložnice je i vana, která slouží spíše pro relax. Je zde také velké francouzské okno s výstupem na terasu s podlahovými prkny ze sibiřského modřínu. Z vany je pěkný výhled na žižkovský vysílač. Uzavíratelná je pouze toaleta, která je oddělená od zbytku prostoru skleněnou příčkou. Světlá horní koupelna je na stěnách a podlaze opatřena bílou stěrkou, doplněná o přiznané nadomítkové měděné instalační potrubí vedoucí k umyvadlu a nástěnnými neonovými svítidly
 Ačkoliv jsou ve větší části bytu použité tmavší povrchy, střídáním světlých a tmavých zón mezi jednotlivými místnostmi působí prostor příjemně a vyrovnaně. Prvky měděného vodovodního potrubí, vyrobených svítidel na míru, možnosti výhledu z vany na střechy vinohradských domů, ocelového schodiště a betonové stěrky jsou příkladem, že i v malém bytě lze použít mnoho zajímavých výrazových prvků, které spolu korespondují.

Zdroj informací: smlxl .cz (Klára Valová, Martin Zíma)

Zdroj článku

Související články

Byt
Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Byt
Rodinný byt pro milovníky klasického stylu

Rodinný byt pro milovníky klasického stylu

Byt
Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku

Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku

Byt
 Tajemství dokonalé rekonstrukce historického bytu v Bubenči: Interiér je nejen krásný ale také maximálně funkční

Tajemství dokonalé rekonstrukce historického bytu v Bubenči: Interiér je nejen krásný ale také maximálně funkční