Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Oslnili celý svět dřevěným mrakodrapem s jednadvaceti podlažími a nyní se chystají podmanit si svou architekturou Prahu

Bytový dům Haut v Amsterdamu je unikátní v mnoha směrech a patří k nejvyšším dřevostavbám na světě. Především je ale mimořádně ekologický a vyniká svojí udržitelností. Zveme vás na jeho návštěvu.

Terezie Benoni | 4. 04. 2024

Sedmdesát tři metrů vysoký dům Haut s dvaapadesáti byty je první obytnou stavbou v Nizozemsku, která získala nejvyšší hodnocení udržitelnosti BREEAM Outstanding. Díky novým použitým technologiím se navíc tato hybridní budova stala celosvětovým příkladem, jak zohlednit udržitelnost i v městském rozvoji. Práce architektů ze nizozemského studia Team V na mrakodrapu započala v roce 2016 a výrazně pomohla zvýšit osvětu o dřevu jako výhodném a udržitelném stavebním materiálu, který přináší mnoho benefitů. Stavba zároveň přispěla k odklonu od tradičních betonových a ocelových konstrukcí, což je velmi důležité, protože čtvrtina všech emisí oxidu uhličitého pochází ze stavebnictví. Přitom na rozdíl od betonu a oceli použití dřevěných konstrukcí ve stavebnictví minimalizuje emise CO2 na nejnižší možnou úroveň. Studio Team V proto razí jednoduché heslo: Dřevo využívat tam, kde je to možné, ocel nebo beton pouze tam, kde je to nutné. Se stejnou filozofií byl postaven i Haut.

Galerie: Bytový dům Haut
Mohlo by se vám líbit

Tříčlenná rodina s dvěma psy, pocházející z jižní Moravy, postavila vysněnou dřevostavbu, která šetří energie i rodinný rozpočet

Propojení vnitřního prostoru s okolní přírodou definuje přízemní moderní dřevostavbu, postavenou ve vinařské oblasti. Dům s plochou, zelení porostlou střechou, s množstvím prosklených ploch, teras a atrií se stromy a rostlinami, citlivě zapadá do okolní krajiny.
marianne.cz

Hřejivý pocit dřeva, budky pro ptáky a nabíjecí stanice

Haut je však příkladem udržitelnosti i v jiných ohledech. Budova je vybavena solárními panely o neuvěřitelné rozloze 1500 metrů čtverečních na střeše i fasádě. Senzory řízené termostaty upravují nízkoteplotní podlahové vytápění a chlazení, které vychází ze země. Součástí budovy jsou dokonce i budky pro ptáky a netopýry, zásobník dešťové vody nebo nabíjecí stanice pro elektrická auta už jsou samozřejmostí. Výhodou dřevěné konstrukce je také hřejivý pocit, který je právě v obytných budovách tak důležitý. I přes velkou míru prefabrikace nabízí budova široké možnosti přizpůsobení jednotlivých bytových jednotek na míru jejich budoucím majitelům. Na rozdíl od většiny dřevostaveb jsou v Haut nosné pouze vnitřní stěny, a tak si obyvatelé mohli hrát i s rozvržením oken a balkonů. Haut zkrátka zvedl vlnu zájmu o udržitelnou dřevěnou architekturu a studio Team V je od té doby zvané na řadu mezinárodních konferencí, workshopů a přednášek po celém světě od Nového Zélandu po Kanadu. Letos proto jeho zástupci budou také hlavními hvězdami festivalu dřevěné architektury Salon dřevostaveb, který v Praze začíná už 17. dubna a letos proběhne dokonce už podevatenácté. Prezentace Teamu V zaměřená na téma hybridních výškových staveb zazní v rámci přednáškového večera v pražském centru CAMP 17.dubna večer.

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Pohádková chalupa v Jizerských horách: Na skalnatém pozemku vyrostla stavba inspirovaná tradicí

Obdélné dřevěné chalupy se sedlovou střechou a s kamenným soklem. Tak vypadají tradiční stavby v Jizerských horách rozeseté po zdejších kopcích. Jak uzpůsobit moderním potřebám?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dům
Před a po: Původní zchátralá vilka se po rekonstrukci proměnila v elegantní rodinné sídlo

Před a po: Původní zchátralá vilka se po rekonstrukci proměnila v elegantní rodinné sídlo

Byt
Fascinující proměna: Posuvnou stěnou proměnili miniaturní garsonku na 3+1

Fascinující proměna: Posuvnou stěnou proměnili miniaturní garsonku na 3+1

Byt
Přikoupili si kus půdy a vytvořili z malého bytu rodinné bydlení

Přikoupili si kus půdy a vytvořili z malého bytu rodinné bydlení

Byt
Úžasná proměna bytu ve Vršovicích: Z 2+1 se spojením obývacího pokoje a ložnice stalo stylové 2 KK

Úžasná proměna bytu ve Vršovicích: Z 2+1 se spojením obývacího pokoje a ložnice stalo stylové 2 KK