Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Zamiloval se do krajiny Českého Středohoří a prosluněných usedlostí v Provence, teď má něco podobného v Ústí nad Labem

Info ikona
Kreativní byt pro muzikanta v Ústí nad Labem

Oblíbil si chalupy, které jsou hojně rozesety po kopcích v okolní krajině Českého Středohoří a prosluněné usedlosti v Provence. Cílem projektu bylo spojit tyto dva inspirační zdroje v kompaktní celek. 

Terezie Benoni | 11. 09. 2023

Projekt dostal na starost architekt Štěpán Havlík. Měl za úkol vyřešit vnitřní vybavení nově zkolaudovaného bytu ve druhém patře novostavby v Ústí nad Labem. Interiér o ploše necelých sedmdesát metrů čtverečních má sloužit muzikantovi a nadšenému lezci. Podlahy a okna bytu byly ponechány v původní podobě. Jako hlavní inspirační zdroje posloužily chalupy Českého Středohoří a architektura oblasti francouzské Provence. „Naším záměrem bylo neopakovat zavedené architektonické postupy a fráze, ale vytvořit unikátní a současnou odpověď na klientovy požadavky. Výsledný návrh je spojením těchto dvou specifických atmosfér. Z chalup jsme si vzali interiér v podobě masivního nábytku a z Provence práci se světlem. Výběr materiálů a barev potom koresponduje jak s inspiračními zdroji, tak s tóny okolní přírody. Jedná se o tmavou cementovou stěrku, dubové dřevo a bělenou březovou překližku,“ popisuje architekt Štěpán Havlík.

Galerie: Byt pro mladého muzikanta
Mohlo by se vám líbit

Interiér inspirovaný Provence v severních Čechách

Celkové řešení s výrazně modelovaným stropem ze světlé překližky využívá velké plochy balkonového okna k zalití celého prostoru světlem. To klouže po stropě a láme se na jeho hranách jako na vodní hladině. Strop v sobě skrývá systém bodů pro možnost zavěšení prvků, jako je houpací síť nebo hrazda na cvičení a bodová světla. „Zároveň je pod ním schován nevzhledný průvlak a v kuchyňské části i odtah par z ostrůvku. Rozhodnutí vložit prolamovaný podhled nebylo snadné, protože znamenalo citelné snížení světelné výšky místnosti. Svébytnost řešení a funkčnost stropu nás ale přesvědčila o správnosti tohoto řešení,“ pochvaluje si výsledek architekt. Původně zbytečně prostorná předsíň byla rozdělena skříňovou stěnou na chodbu a šatnu. Dnes je vstupní chodba mnohem světelnější, a navíc dochází už při vstupu do bytu k silnému vizuálnímu propojení s oknem vzadu u jídelního stolu. Šatna se nyní nachází uprostřed a tvoří praktický předěl mezi ložnicí a denní částí bytu. „Kuchyň vzniká vysunutím velkých „zásuvek“ ze stěn. Podobně je linka u dřezu vytvořena vyjmutím části hmoty, která je následně umístěna na vedlejší stěně. Vsazená pracovní deska a dřez je z africké žuly se strukturálním povrchem. Stěna s náhodně rozmístěnými poličkami byla obložena také překližkou, aby byla příjemná na dotek i na opření. V této stěně je zabudována i malá vinotéka. Policová stěna s malými zásuvkami naproti je místem pro knihy, sound-system a jiné předměty z výbavy muzikanta.“

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku