Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Na stísněném pozemku u Prahy postavili sice malý ale v mnohém velkorysý dům

Info ikona
Bílý dům

Soukromí, zahrada, posezení na terase, ale také prostorné místnosti, které se nebudou v létě přehřívat. To je pouze několik základních úkolů, které museli autoři projektu zohlednit.

Terezie Benoni | 10. 07. 2023

Cílem projektu z pera ateliéru SKVADRA architekti bylo vytvořit na stísněném pozemku malý, přesto velkorysý dům, ukrývající své soukromí v zahradě za plným plotem. Dům je rozdělený na dvě podélné hmoty se sedlovými střechami. V místě vnitřních nároží vznikly dvě soukromé terasy. Jedna orientovaná na východ, kde si mohou majitelé snídat, druhá na západ, kde si zase užijí odpolední slunce a romantické večery. Terasy jsou úhlopříčně přístupné z obývacího středu domu. Výhled z domu vede skrz prosklené portály na terasy. Dva stromy ve vzdálenějších rozích pozemku tvoří přirozené zastínění pobytových ploch i samotného domu. Zároveň budou dotváří intimitu místa. Nižší jednopatrová hmota vstupního a technického zázemí začíná na uliční hraně pozemku. Zadní dvoupatrová hmota soukromé části je naopak zasunuta co nejhlouběji do pozemku.

Galerie: Bílý dům
Mohlo by se vám líbit

S maskovanou saunou

Celý dům se noří do drobné zahrady po třech stranách. Při pohybu domem jsou jeho obyvatelé neustále v optickém kontaktu se svou zahradou. „Zelené okenní obrazy jsou zvýrazněny bílým pozadím obvodových stěn pozemku. Přes svou malou velikost zahrada nabízí několik různých poloh využití i schovanou saunu v zákoutí,“ popisují autoři projektu. „Konstrukčně je dům kompletně vytvořen z CLT Novatop dřevěných panelů. Základová část je tvořena železobetonovou deskou na pasech. Použitím CLT technologie vznikly výsledné nosné konstrukce v síle pouze v tl.8 – 12 cm a v podkroví odpadly veškeré klasické viditelné konstrukce krovu. Díky tenkým stěnových panelům jsme měli na minimální ploše více místa na realizaci dalšího levelu úsporného dispozičního řešením. Dům je zateplen minerální vlnou, bíle omítnutý, doplněný bílou prefalz krytinou. Bílá barva dům sjednocuje, ale zároveň jej chrání v letních měsících před přehříváním.“

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku