Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Dům ve tvaru srdce srší pozitivní energií

Můžeme mít v životě všechno, na co pomyslíme. Pokud ale nejsme plní harmonie, nemáme nic. Důkazem je dům na okraji Havlíčkova Brodu, který připomíná srdce, a to nejen svým tvarem.

Eva Kadavá | 5. 10. 2023

Jsou obyčejné domy. A pak jsou domy, které vás chytí za srdce. Proudí v nich zvláštní, pozitivní energie a nechce se vám z nich odejít. To je i případ naší nové návštěvy. Tento dům navíc nese název Srdce.Jak vypadá váš vysněný dům? Je prostorný, plný světla, se vzrostlou zahradou? Podnikatel Petr Novák měl o podobě svého domu na okraji Havlíčkova Brodu jasno od začátku. Hlavní roli hrály dva požadavky. „Chtěl jsem, aby dům přinášel pocit bezpečí a měl vysoké stropy.“ Proč? „Protože ty přinášejí vznosné myšlenky,“ dodává s úsměvem. Aby dokázal svou představu realizovat, pozval ke spolupráci architektku a designérku Danielu Polubědovovou.

 Jednoho dne ji objevil na internetu, její práce ho oslovila a rychle se na všem domluvili. Nejspíš šlo od začátku o osudové spojení, protože dům vyhrál v soutěži Interiér roku 2018 nejen kategorii novostavba, ale stal se i absolutním vítězem. Architektka Daniela Polubědovová dům zasadila do svažitého terénu tak, aby mohl být suterén využit pro zázemí, jako je garáž, prádelna a dílna. Obytnou sekci pak najdete v nejvyšším bodě parcely. Jádro tvoří rozlehlý prostor s vysokými stropy a výhledem do zahrady, propojený s kuchyní a jídelnou. Obyvatelům domu, vzhledem k tvaru trefně pojmenovanému Srdce, jsou k dispozici další čtyři pokoje.

 

Galerie: Ve tvaru srdce
Mohlo by se vám líbit

Herečka Nikol Leitgeb zařídila svým dvěma synům pokojíček vskutku divoce

Pokojíček, který vystihuje charakter dětí. To si pro své dva syny přála herečka Nikol Leitgeb. Jak se proměna interiéru zdařila?
marianne.cz

Interiér inspirovaný přírodou

Kromě prostoru samotného se designérka soustředila i na interiér. Na schodišti se můžete dotýkat madla, které bylo odlito podle větviček nalezených v okolí stavby. Stejným způsobem vznikly kliky nebo fazety klíčových dírek, jejichž předlohou byly březové lístky. Kladky topných těles v koupelně jsou natolik věrné své předloze dřevěných špalíků, že na nich můžete odečítat letokruhy. Výjimečnost interiérových doplňků se posléze stala impulsem ke vzniku designové kolekce Zlesart. Společnými silami ji založili Petr Novák a Daniela Polubědovová. Portfolio postupně doplnili také o nábytek, takže dnes nabízejí i postele, konferenční či jídelní stoly. Vše vzniká v Česku, z českého dřeva a často v kombinaci tradičních a nejnovějších výrobních postupů.

Mohlo by se vám líbit

Zvenčí zcela nenápadná chatka šokuje svým neuvěřitelným interiérem

Dvě chatičky v Posázaví jejich majitelé pojmenovali trefně Hygge a Lykke. Skandinávské pojmy vyjadřující pohodlí a cestu ke šťastnějšímu životu s interiérem obou dřevostaveb dokonale souzní. Na první pohled si možná budete myslet, že vkročíte do klasické chatky, už po otevření dveří ale zjistíte, že na vás čeká zcela odlišný zážitek.
marianne.cz

Dům připomíná srdce nejen svým tvarem

Investor dal Daniele Polubědovové volnou ruku: „Bylo to, jako bych to dělala pro sebe,“ chválí si práci architektka a designérka. Od prvotní skici až po dokončení domu uplynulo pět let, díky čemuž mohla zahrada vyrůst s domem a stát se jeho součástí. Svými trávami, bambusy, popínavými rostlinami, hustým trávníkem a skladbou kamenů připomíná zahrady japonské. V domě i zahradě panuje jedinečná symbióza a vyváženost. Harmonická energie, která tímto místem proudí, vás chytí za srdce.

DANIELA POLUBĚDOVOVÁ

Interiérová designérka a architektka. Vystudovala ČVUT v Praze. V současnosti pracuje na volné noze. V jejích návrzích často najdete originální prvky.

Text: EVA KADAVÁ

 

Zdroj článku

Související články

Dům
Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Dům
Prozkoumejte s námi venkovské sídlo ze 14. století v Jižních Čechách: Skrytý klenot  s historickým šarmem a moderním komfortem

Prozkoumejte s námi venkovské sídlo ze 14. století v Jižních Čechách: Skrytý klenot  s historickým šarmem a moderním komfortem

Dům
Starou kamennou kapli přestavěli v překvapivě útulné a romantické ubytování

Starou kamennou kapli přestavěli v překvapivě útulné a romantické ubytování

Dům
Zrcadlový dům: Stavba, která se stala součástí lesa

Zrcadlový dům: Stavba, která se stala součástí lesa