Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Zvenčí barabizna, uvnitř dokonalý interiér

Info ikona
Rekonstrukce domu v Yucatanu

Tento oprýskaný dům byste velmi snadno minuli. Působí jako nevzhledné skladiště, o to větší šok vás čeká za jeho dveřmi. Moderní interiér s luxusním vybavením a dokonalým bazénem.

Terezie Benoni | 24. 07. 2023

Zveme vás na návštěvu fascinujícího projektu architektů Arista Cera a Giny Góngory. Nacházíme se v mexické Méridě, nedaleko kostela Ermita de Santa Isabel ve čtvrti San Sebastián. Opuštěná budova se dočkala zásadní rekonstrukce, přesto některé původní prvky připomínají její historii. Dům se proměnil v ideální prostor pro páry, kteří chtějí žít v historickém centru yucatanské Méridy. Plocha domku je necelých 55 metrů čtverečních. Domek je 12 metrů široký a 4,5 metru hluboký. Ve fasádě jsou dva otvory, jeden z nich jsou vchodové dveře, druhým je veliké okno. Architekti se rozhodli ponechat v exteriéru i interiéru původní prvky. Původní zdivo pouze zpevnili, mezipatro podepřeli železobetonovými podpěrami. Hlavním zdrojem světla je prosklená stěna vedoucí na nádvoří.

Galerie: Rekonstrukce domu v Yucatanu
Mohlo by se vám líbit

Důkazy o historii budovy

Návrh se snaží respektovat a zanechat důkazy o plynoucím čase tohoto místa. Novinkou je malé nádvoří, kde se podařilo spojit interiér s exteriérem a vznikl zde úžasný prostor pro zabudovaný bazén, kde se obyvatelé domku mohou v horkých dnech osvěžit. Hned vedle bazénu je moderní kuchyně spojená s jídelnou. Pak následuje obývací kout s pohovkou a křeslem, na druhém konci místnosti je oddělená koupelna. Spirálovité kovové schodiště umožňuje přístup do mezipatra, kde je umístěna ložnice. Původní ruina byla pouze obnovena a zpevněna, staré prvky byly zakomponovány ve stylu wabi sabi. Hlavním moderním materiálem je bílý leštěný cement, který kontrastuje s původní povrchovou úpravou stěn.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku